Index podílových fondů letos v červenci poprvé nezaznamenal pokles

Společnost Broker Consulting informovala o hodnotách svého indexu podílových fondů za červenec. Při měsíčním srovnání jde podle indexu o významný nárůst zejména u akcií a komodit, dlouhotrvající pokles se ale zastavil i u ostatních typů fondů. Navzdory nejistotám se hodnoty indexu pohybovaly poprvé od začátku roku v kladných číslech.

„Ekonomiku stále válcuje inflace a s ní spojené zvyšování úrokových sazeb, které tvrdě zasáhly dluhopisový trh,“ komentoval situaci na kapitálových trzích hlavní analytik společnosti Broker Consulting Martin Novák.

Podle měřených hodnot se od začátku tohoto roku výrazněji propadly dluhopisové fondy, a to o více než 11 procent. Na úkor toho ale výrazně vzrostly výnosy do splatnosti, které přilákaly velké množství nových investorů, poptávající konzervativnější typ investice.

Meziměsíčně (porovnání června a července, pozn. red.) dluhopisy zaznamenaly růst, jejich hodnota vzrostla o více než pět a půl procentního bodu, na celkových 3,12 procenta. Podle expertů platí, že volatilita na těchto trzích byla letos překvapivě vysoká. Červencový růst hodnot fondů je ale podle nich pravděpodobně dočasný.

PSALI JSME:
Investoři za sebou mají rudý půlrok. Nastal čas nakupovat?

Jednoznačně největší růst ale zaznamenaly v červenci akcie. Z červených čísel (-8,92 %) se vyhouply k hodnotě 5,34 procenta. Tuto skutečnost odborníci na investice interpretují jako pravděpodobně částečné zpomalení korekce.

„Je možné, že akciové indexy budou do konce roku nadále velmi rozkolísané,“ dodává navíc Martin Novák. Prozatímní růst hodnot je zřejmý i u fondů peněžního trhu a komodit, ty vzrostly na více než dvě procenta. Celkově tak od začátku roku vykázaly komodity nárůst o 60,46 procenta.

Mírný pokles eviduje Broker Consulting Index podílových fondů pouze u nemovitostí (o -1,36 %). Ty se přesto pohybují v kladných číslech i v ekonomicky nepříznivé době. Na trzích podle Nováka stále panuje nejistota, jak kvůli situaci na Ukrajině, tak kvůli další možné covidové vlny.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Zkušení investoři právě teď masivně nakupují akcie

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akcie se v srpnu vrátily do reality

Krátkodobé posílení světových akcií, které vydrželo dva měsíce, je za námi. Ceny začaly klesat a na nedávné konferenci v Jackson Hole utrpěly akcie další velkou ránu. Ukázalo se totiž, že inflační tlaky jsou …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB