Index podílových fondů letos v červenci poprvé nezaznamenal pokles

Společnost Broker Consulting informovala o hodnotách svého indexu podílových fondů za červenec. Při měsíčním srovnání jde podle indexu o významný nárůst zejména u akcií a komodit, dlouhotrvající pokles se ale zastavil i u ostatních typů fondů. Navzdory nejistotám se hodnoty indexu pohybovaly poprvé od začátku roku v kladných číslech.

„Ekonomiku stále válcuje inflace a s ní spojené zvyšování úrokových sazeb, které tvrdě zasáhly dluhopisový trh,“ komentoval situaci na kapitálových trzích hlavní analytik společnosti Broker Consulting Martin Novák.

Podle měřených hodnot se od začátku tohoto roku výrazněji propadly dluhopisové fondy, a to o více než 11 procent. Na úkor toho ale výrazně vzrostly výnosy do splatnosti, které přilákaly velké množství nových investorů, poptávající konzervativnější typ investice.

Meziměsíčně (porovnání června a července, pozn. red.) dluhopisy zaznamenaly růst, jejich hodnota vzrostla o více než pět a půl procentního bodu, na celkových 3,12 procenta. Podle expertů platí, že volatilita na těchto trzích byla letos překvapivě vysoká. Červencový růst hodnot fondů je ale podle nich pravděpodobně dočasný.

Jednoznačně největší růst ale zaznamenaly v červenci akcie. Z červených čísel (-8,92 %) se vyhouply k hodnotě 5,34 procenta. Tuto skutečnost odborníci na investice interpretují jako pravděpodobně částečné zpomalení korekce.

„Je možné, že akciové indexy budou do konce roku nadále velmi rozkolísané,“ dodává navíc Martin Novák. Prozatímní růst hodnot je zřejmý i u fondů peněžního trhu a komodit, ty vzrostly na více než dvě procenta. Celkově tak od začátku roku vykázaly komodity nárůst o 60,46 procenta.

Mírný pokles eviduje Broker Consulting Index podílových fondů pouze u nemovitostí (o -1,36 %). Ty se přesto pohybují v kladných číslech i v ekonomicky nepříznivé době. Na trzích podle Nováka stále panuje nejistota, jak kvůli situaci na Ukrajině, tak kvůli další možné covidové vlny.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB