Inflace a potraviny: V dubnu nejvíc zdražily brambory a máslo

Tento týden publikovaná čísla Českého statistického úřadu (ČSÚ) ukázala, že se celková úroveň spotřebitelských cen v květnu oproti dubnu nezměnila, meziročně pak květnové spotřebitelské ceny vzrostly o 2,6 procenta. Ovlivnily je především mírné oboustranné cenové pohyby v téměř všech oddílech spotřebního koše.
Dražší než v březnu bylo v dubnu máslo, jeho cena se zvýšila o 4,4 procenta, a brambory, které meziměsíčně podražily o 6,1 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zatímco ceny zboží úhrnem klesly o 0,2 procenta, ceny služeb naopak o 0,2 procenta vzrostly. V oblasti dopravy klesly meziměsíčně ceny pohonných hmot a olejů o 1,8 procenta, o 1,6 procenta se snížily i ceny přístrojů a spotřebičů pro domácnost. Dolů šly také ceny zboží a služeb pro běžnou údržbu domácnosti, a to o 1,1 procenta.

V oddíle potravin a nealkoholických nápojů se oproti dubnu snížily ceny drůbežího masa o dvě procenta, ale i vepřového o 1,7 procenta a vajec o 4,6 procenta. Naopak dražší bylo máslo, jeho cena se zvýšila o 4,4 procenta, a brambory, které podražily oproti dubnu o 6,1 procenta. Spotřebitelské ceny v květnu rostly také v oddíle stravování (0,4 %) a ubytování (2,2 %).

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v květnu 5,6 procenta, tedy o 0,7 procenta nižší než v dubnu. Inflace se prolíná také s maloobchodními tržbami. Ty sice do prosince 2023 kontinuálně rok a půl klesaly, letos se jim však daří.

Oproti loňsku tržby pokračují v růstu, za duben se meziročně zvýšily o 5,3 procenta. I zpřesněné údaje o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) za první čtvrtletí letošního roku ukazují, že se české ekonomice daří, což potvrzuje zvýšená důvěra spotřebitelů v ekonomiku. Růst v prvním čtvrtletí letošního roku zaznamenala i průměrná hrubá měsíční nominální mzda, reálně vzrostla o 4,8 procenta.

Svoji roli zde sehrává také nízká nezaměstnanost. Ta se v Česku dlouhodobě drží až nezdravě nízko. V květnu se snížila ve všech krajích a celkově klesla meziměsíčně o 0,1 procentního bodu na 3,6 procenta.

Česko se celkově umisťuje již několik měsíců na nejnižších příčkách v Evropské unii, v květnu jsme měli nezaměstnanost dokonce nejnižší z unijních zemí. To vše Čechy motivuje k většímu utrácení úspor a k mírnému optimismu, pokud jde o českou ekonomiku.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  1. Pa Pavel

    co je to za poplašnou zprávu signalista fijalka nám přeci sdělil že už skoro žádná inflace není a že se máme líp asi tuto dezinformaci budu muset nahlásit kulivočkovi

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB