Pro zákazníky, kteří nakupují zejména ve slevových akcích, to je dobrá zpráva. Oproti jaru 2023 totiž většina sledovaných základních potravin zlevnila včetně například vepřové pečeně, mouky nebo másla. Najdou se ale i výjimky. Více zaplatíme třeba za pečivo, brambory či pivo.
Vyplývá to z velkého srovnání, které každoročně provádí Česká distribuční, největší dodavatel akčních a slevových letáků v české republice. „Máme pro spotřebitele pozitivní zprávy,“ sdělil Jaroslav Staněk, manažer marketingu a komunikace České distribuční. Potvrdil, že u většiny položek došlo k meziročnímu i kvartálnímu poklesu cen.
„Oproti loňskému dubnu nejvíce ušetříme za mouku, cukr, vejce nebo mléčné výrobky. Od letošního ledna nejvíce zlevnil sýr eidam nebo vepřová pečeně,“ uvedl Staněk, podle něhož pouze pět ze třinácti zkoumaných položek je meziročně dražších. Nejvíce je to patrné u jablek či brambor.
„Největší kvartální zdražení pozorujeme u másla. V každém případě se vyplatí sledovat akční letáky, které mohou domácnostem ušetřit až čtvrtinu výdajů za nákup základních potravin,“ doporučil Jaroslav Staněk z České distribuční.
Napřed zlevnění, pak zdražení
Z analýzy slevových letáků vyplývá, že kilogram pšeničné hladké mouky je meziročně levnější v průměru o 35 procent, tedy zhruba o sedm korun. Při nákupu deseti vajec velikosti M ušetří zákazníci takřka osm korun, za kilogram krystalového cukru zaplatí o šest korun méně.
Tyto tři položky ale toho spojuje ještě o něco více: zatímco oproti loňskému jaru výrazně zlevnily, při srovnání cen z letošního ledna nenastala prakticky žádná změna. Zajímavý vývoj nastal u másla. Zatímco loni v dubnu byla průměrná akční cena kilogramu másla 167 korun, letos v lednu to bylo o 20 korun méně. Máslo tedy meziročně mírně zlevnilo, ale kvartálně zdražilo o 15 korun na kilogram.
K opačnému vývoji došlo u cen konzumních jablek a chleba. Kilogram jablek je meziročně dražší zhruba o čtyři koruny, ale kvartálně zlevnil o pět korun. Kilogram kmínového konzumního chleba stál letos v dubnu prakticky stejně jako loni, tedy 38 korun. V lednu letošního roku to však bylo o deset korun více.
Vedle jablek a pečiva si meziročně zákazníci největších supermarketů připlatí ve slevových akcích rovněž za konzumní brambory. Kilogram nově stojí zhruba 18 korun, což je bezmála o třetinu více než před rokem.
Letos nejvíce zlevnil eidam
Výraznější zlevnění v prvním kvartálu tohoto roku je patrné u eidamské cihly, která nově stojí zhruba 153 korun za kilogram. Oproti lednu tedy lidé ušetří v průměru 26 korun, přičemž průměrná meziroční úspora byla 16 korun. Podobná situace je také u vepřové pečeně, kde je průměrná akční cena jednoho kilogramu 95 korun, tedy o 15 korun méně než v lednu.
Litr polotučného pasterovaného mléka stojí v průměru 14 korun, zatímco 150 ml bílého jogurtu sedm korun. V obou případech jde o meziroční i kvartální slevu přibližně v řádu jedné koruny. Podobný rozdíl v ceně nastal také u lahvového piva, kde se průměrná cena půl litru výčepní desítky pohybuje mezi 11 až 12 korunami.
Vývoj cen vybraných potravin sleduje také Český statistický úřad. Pro zákazníky nemá tak pozitivní zprávy. Většina potravin totiž v dubnu meziměsíčně zdražila. Nejvíce vzrostla cena za kilogram jablek, a to o 9,07 procenta na 37,28 koruny. O 7,04 procenta více – 21,14 koruny – stál také kilogram pšeničné hladké mouky.
Některé položky zdražily i v meziročním srovnání. Zatímco v dubnu loňského roku kilogram brambor vyšel na 21,98 koruny, letos cena činila 27,42 koruny, což bylo o 24,75 procenta více.