Inflace dál zvolna brzdí

Inflace v únoru zpomalila díky stagnujícím cenám potravin, ale také díky jádrové složce, která ceny potravin nezahrnuje. Pohonné hmoty u čerpacích stanic naopak zdražují. Efekt srovnávací základny povede k navýšení meziroční míry inflace v nejbližších měsících. Zvyšování sazeb České národní banky (ČNB) i nadále čekáme v posledním čtvrtletí letošního roku.
Inflace v únoru zpomalila díky stagnujícím cenám potravin, ale také díky jádrové složce, která ceny potravin nezahrnuje. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Spotřebitelské ceny v ČR v únoru oproti lednu vzrostly v průměru o 0,2 procenta a jejich meziroční tempo tak zpomalilo na 2,1 procenta z předchozích 2,2 procenta. Trh počítal se stagnací na 2,2 procenta meziročně, my čekali zrychlení na 2,3 procenta.

Hlavním důvodem mírně pomalejší inflace oproti očekávání byly ceny potravin, které meziměsíčně stagnovaly, zatímco my jsme odhadovali zdražení o 0,7 procenta. Nižší byl i sezónní nárůst cen v segmentu rekreací a kultury, které přispěly k meziměsíčnímu zvýšení spotřebitelských cen desetinou procentního bodu. Hlavním důvodem meziměsíčního zdražení tedy bylo zvýšení cen pohonných hmot o 1,7 procenta v důsledku zdražení ropy na světových trzích.

Podle našeho výpočtu jádrová inflace, která nezahrnuje ceny potravin a energií zpomalila na meziroční tempo tří procent z předchozích 3,6 procenta. Důležité je, že jádrové ceny výrazně zpomalily v meziměsíčním srovnání (0,1 % m/m SA po předchozích 0,3 %). Stále platí, že inflace zpomaluje na začátku roku pomaleji, než se čekalo, a to z důvodu výraznějšího lednového zdražení.

Tím, že řada obchodů a služeb operuje v omezeném režimu či je zcela uzavřená, zůstává stále zvýšená nejistota ohledně cenového vývoje v dalších měsících. Rostoucí ceny ropy povedou k dalšímu mírnějšímu zdražení cen pohonných hmot.

Nicméně ačkoliv počítáme s velmi umírněným cenovým vývojem pro nejbližší měsíce, efekt klesající srovnávací základny z minulého roku způsobí zvyšování meziroční míry inflace, přičemž v dubnu by se mohla nacházet poblíž 2,3 procenta. Za celý letošní rok naše prognóza ukazuje inflaci v průměru 1,8 procenta, nicméně její rychlejší tempo na začátku roku ukazuje spíše na inflaci poblíž dvou procent.

ČNB pro únor počítala s inflací na úrovni 1,7 procenta, takže nyní se inflace nachází výš o 0,4 procentního bodu. Nicméně otázkou je spíše budoucnost a ta je s ohledem na pandemii velmi nejistá. ČNB tak bude zatím stále vyčkávat na další vývoj. Se zvýšením úrokových sazeb nadále počítáme v posledním čtvrtletí letošního roku.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena