ČNB nebude spěchat se změnami nastavení své politiky

Názor
Meziroční růst spotřebitelských cen v únoru mírně zpomalil a na úrovni 2,1 procenta se meziroční míra inflace v české ekonomice dostala na nejníže od konce roku 2018. Ke zpomalení cenového růstu přispěl vývoj u většiny hlavních skupin spotřebního koše, za zmínku ale stojí zejména položky spadající do jádrové inflace, jako odívání a obuv, bytové vybavení, rekreace a kultura či stravování a ubytování, neboť ve všech těchto případech se meziroční cenový růst v únoru viditelně zmírnil.
Aktuální nejistoty spojené s vývojem pandemie povedou ČNB k tomu, že nebude spěchat se změnami nastavení své politiky. Ilustrační foto: FAEI.cz

Inflace se sice stále drží mírně nad úrovní dvou procent, tedy nad inflačním cílem centrální banky a také nad její prognózou, nicméně data za únor naznačují, že se cenové tlaky v tuzemské ekonomice v porovnání s předchozími měsíci začaly zmírňovat. Meziroční inflace v únoru klesla z 2,2 procenta na 2,1 procenta a dosáhla tak nejnižší úrovně od prosince roku 2018.

Finanční trh očekával inflaci na úrovni 2,2 procenta, nedávno zveřejněná prognóza z dílny České národní banky (ČNB) očekávala jak lednovou, tak únorovou meziroční inflaci na úrovni 1,7 procenta. Zmírnění celkové inflace bylo v únoru taženo položkami spadajícími do tzv. jádrové inflace, což je ukazatel nejvěrněji mapující domácí cenové tlaky.

Údaj o jádrové inflaci za letošní únor ČNB teprve zveřejní v průběhu dneška, lze nicméně předpokládat, že jádrová inflace vykáže pokles z úrovně 3,6 procenta, na níž se nacházela jak letos v lednu, tak loni v prosinci.

PSALI JSME:
Inflace za leden je vyšší, než se čekalo

Zpomalení meziročního růstu cen hlásí odívání a obuv, bytové vybavení, rekreace a kultura či stravování a ubytování. Nezměněné tempo meziročního cenového růstu vykázaly v únoru potraviny, ke zrychlení došlo v případě alkoholických nápojů, v dopravě a nepatrně také u nákladu na bydlení.

Z pohledu finančního trhu nepřinesl údaj o vývoji celkové inflace žádné velké překvapení, pozornost si ale jistě zaslouží zpomalení růstu cen u řady položek náležejících do jádrové inflace. Jádrová inflace má stále našlápnuto k tomu, že v prvním čtvrtletí zůstane nad prognózou ČNB, jež pro tento ukazatel cenového růstu čekala zmírnění z 3,6 procenta na 3,1 procenta.

Pokud ale data za únor potvrdí zmírnění jádrové inflace, bude to dobrá zpráva jak pro centrální banku, tak pro finanční trhy, zejména pro vládní dluhopisy. Právě na trzích vládních dluhopisů působil vývoj a výhled inflace v uplynulých týdnech starosti, což se týkalo nejen českého trhu, ale také trhů napříč Evropou a v USA.

PSALI JSME:
Inflace neplatí pro každého stejně

Do dalších měsíců je třeba počítat s výkyvy inflace na obě strany, pro březen a duben nelze vyloučit mírný nárůst meziroční inflace. Za celý rok 2021 očekávám celoroční průměrnou inflaci zhruba na úrovni 2,3 procenta či 2,4 procenta poté, co v roce 2020 činila průměrná inflace 3,2 procenta.

V roce 2022 by pak celoroční průměr měl klesnout na dvě procenta, tedy na úroveň inflačního cíle ČNB.

Aktuální nejistoty spojené s vývojem pandemie povedou ČNB k tomu, že nebude spěchat se změnami nastavení své politiky, nicméně skutečnost, že inflace letos zůstane nad inflačním cílem a ekonomika se zároveň vydá k růstu, zřejmě v letošním druhém pololetí povede k debatám o zvýšení úrokových sazeb české centrální banky.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Slovenská inflace se propadla na čtyřleté minimum. Proč je nižší než v Česku?

Zavřít reklamu ×
  1. Vedení ČNB by mělo spíš spěchat na hrad Mírov a to na doživotí! Není větší zlo tady v ČR než ČNB…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru