Inflace nečekaně zrychlila

Názor

Spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly o 0,6 % a meziročně stouply rovněž o 0,6 %. Inflace je na maximech tržních očekávání a tři desetiny nad odhadem centrální banky.

Ilustrační foto: FAEI.cz

Zamrazilová-small
Eva Zamrazilová

Zvýšení inflace způsobilo především zdražení alkoholu a tabáku. Alkohol meziměsíčně zdražil o 3,3 %, ve srovnání s minulým rokem byly alkoholické nápoje dražší o 6,8 %. Při pětiprocentním podílu ve spotřebitelském koši byl vliv zdražení alkoholu klíčový. Cigarety oproti dubnu zdražily o 1,7 %, meziročně o 3,9 %, i jejich vliv na dubnový růst cen byl citelný.

Propad cen pohonných hmot se definitivně zarazil – po osmi měsících poklesu v dubnu zdražily o 3,3 %. Ve srovnání s loňským dubnem byly pohonné hmoty stále o 13,9 % levnější, cen předchozího roku by pohonné hmoty neměly dosáhnout ještě několik měsíců.

Oproti březnu o dvě desetiny procenta zdražily rovněž potraviny. V meziročním pohledu přitom byly o 1,7 % levnější než před rokem.

O dvě desetiny procenta stouply v dubnu i ceny spojené s bydlením. Zdražilo zejména vodné (1,1 %, m/m), stočné (1,9 %, m/m) a teplo (0,9 %, m/m).

To, že obchodníci testují ochotu zákazníků zaplatit vyšší cenu, je viditelné i na oděvech a obuvi, které proti březnu zdražily o 3,5 %.

I když rostoucí ceny pohonných hmot nejsou dobrou zprávou pro spotřebitele ani podnikatele, většinu centrálních bank vývoj potěší. Růst cen ropy odvrací hrozbu toho, že se nízké ceny pohonných hmot promítnou do nižších inflačních očekávání. Pro domácí inflaci je dalším faktorem vysoká nabídka volných pracovních míst, což povede k tlaku na mzdy v některých profesích a oborech.

Inflace je tři desetiny nad nejnovějším odhadem centrální banky, která přitom zdůraznila spíše protiinflační rizika. Pravděpodobnost dalšího zásahu centrální banky tedy klesá. Bude záležet i na vývoji mezd v prvním čtvrtletí roku 2016, diskuze nad dalším uvolňováním měnové politiky by mohly pokračovat, pokud by růst mezd nedosáhl bankou očekávaná 4 %.

Autorka je hlavní ekonomka České  bankovní asociace

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Čínská ekonomika rostla nejpomaleji za 27 let

„Přestože čínská ekonomika zpomaluje, stále by v letošním roce měla růst dvakrát rychleji než ekonomika Spojených států, a dokonce čtyřikrát rychleji než ekonomika Evropské unie. Čína tak i nadále bude hospodářsky …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak v zaměstnání (ne)přijít o oblíbenou stravenku?

Poradna
Za kolik u vás v práci máte stravenky? Častá otázka svědčící o tom, že se tato nejoblíbenější zaměstnanecká výhoda může stát nejen konkurenční výhodou, ale i příčinou závisti. Zvláštní je, že málokdo se už zeptá, kolik přispívá zaměstnavatel, i když to je údaj důležitější. Stravenky jsou oblíbené proto, že se za ně dá pořídit nejen oběd, ale také z toho důvodu, že je to snad jediná zaměstnanecká výhoda, kterou …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru