bool(false)

Inflace nečekaně zrychlila

Názor

Spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly o 0,6 % a meziročně stouply rovněž o 0,6 %. Inflace je na maximech tržních očekávání a tři desetiny nad odhadem centrální banky.

Ilustrační foto: FAEI.cz

Zamrazilová-small
Eva Zamrazilová

Zvýšení inflace způsobilo především zdražení alkoholu a tabáku. Alkohol meziměsíčně zdražil o 3,3 %, ve srovnání s minulým rokem byly alkoholické nápoje dražší o 6,8 %. Při pětiprocentním podílu ve spotřebitelském koši byl vliv zdražení alkoholu klíčový. Cigarety oproti dubnu zdražily o 1,7 %, meziročně o 3,9 %, i jejich vliv na dubnový růst cen byl citelný.

Propad cen pohonných hmot se definitivně zarazil – po osmi měsících poklesu v dubnu zdražily o 3,3 %. Ve srovnání s loňským dubnem byly pohonné hmoty stále o 13,9 % levnější, cen předchozího roku by pohonné hmoty neměly dosáhnout ještě několik měsíců.

Oproti březnu o dvě desetiny procenta zdražily rovněž potraviny. V meziročním pohledu přitom byly o 1,7 % levnější než před rokem.

O dvě desetiny procenta stouply v dubnu i ceny spojené s bydlením. Zdražilo zejména vodné (1,1 %, m/m), stočné (1,9 %, m/m) a teplo (0,9 %, m/m).

To, že obchodníci testují ochotu zákazníků zaplatit vyšší cenu, je viditelné i na oděvech a obuvi, které proti březnu zdražily o 3,5 %.

I když rostoucí ceny pohonných hmot nejsou dobrou zprávou pro spotřebitele ani podnikatele, většinu centrálních bank vývoj potěší. Růst cen ropy odvrací hrozbu toho, že se nízké ceny pohonných hmot promítnou do nižších inflačních očekávání. Pro domácí inflaci je dalším faktorem vysoká nabídka volných pracovních míst, což povede k tlaku na mzdy v některých profesích a oborech.

Inflace je tři desetiny nad nejnovějším odhadem centrální banky, která přitom zdůraznila spíše protiinflační rizika. Pravděpodobnost dalšího zásahu centrální banky tedy klesá. Bude záležet i na vývoji mezd v prvním čtvrtletí roku 2016, diskuze nad dalším uvolňováním měnové politiky by mohly pokračovat, pokud by růst mezd nedosáhl bankou očekávaná 4 %.

Autorka je hlavní ekonomka České  bankovní asociace

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Nájmy kanceláří zdraží o pět procent

Na zdražování se nejvíce podílí rostoucí ceny stavebních prací, růst cen pozemků pro výstavbu a příznivá ekonomická situace. Nájmy kancelářských nemovitostí se budou v Praze zvyšovat spíše jen v některých lokalitách …

Inflace se ještě udrží nad dvěma procenty

Analytik Československé obchodní banky Petr Dufek odhaduje, že se inflace ještě nějakou dobu udrží nad dvěma procenty, jako tomu bylo v květnu. Na růstu cen se už ovšem nebudou tolik projevovat pohonné hmoty, ale …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru