Inflace opět skokově narůstá

Názor
Sociální tarif z pohledu inflace minulý měsíc překvapil, ale vlastně ji jen na chvíli zbrzdil. Jak potvrzují v pondělí zveřejněná čísla statistického úřadu, v listopadu spotřebitelské ceny poskočily o dalších 1,2 procenta a meziroční inflace se vrací nad šestnáctiprocentní hranici (konkrétně dosahuje 16,2 %, pozn. aut.).
Pro Českou národní banku je aktuální výše inflace nepříjemnou zprávou. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Asi nepřekvapí, že za listopadovým růstem cen stojí opět především bydlení. Náklady na energie v té době stále ještě čekaly na zavedení stropů a jednorázový sociální tarif už tentokrát nezafungoval. Meziroční inflaci sice ovlivní i v prosinci, ale prvotní efekt už mít nebude. Až ten druhotný – negativní, a sice v lednu.

K růstu cen ovšem přispělo i další zdražování potravin, jejichž ceny jsou nyní už o 27,1 procenta vyšší, než loni. Vzhledem k blížícím se svátkům to rozhodně není dobrou zprávou pro spotřebitele se stále nižšími reálnými příjmy. Bydlení a potraviny jsou totiž největšími položkami rodinných spotřebitelských výdajů a šetřit se na nich až tak příliš nedá.

Dalším rekordmanem zdražování jsou v českých poměrech po obchodech s potravinami restaurace a hotely. Tady už nějaké zvýšení cen o čtvrtinu asi nikoho nepřekvapí. Následují tuzemské obchody s oblečením a obuví, které si drží první příčku ve zdražování i v celounijním srovnání. Zajímavé je, že je nezabrzdil ani už rok trvající propad poptávky domácností.

PSALI JSME:
Inflace: Plyn zdražuje o skoro 140 procent, cukr o skoro 110 procent

Když pomineme energie, jejichž ceny narazí na začátku roku na cenový strop, zdražuje téměř vše. Před Vánoci, které letos ovlivní rekordní propad kupní síly obyvatel, to rozhodně není dobrá zpráva. Většina z těch, kdo si budou chtít svátky užít jako obvykle, bude muset sahat do úspor.

Na druhou stranu se dá předpokládat, že čím více zdraží obchody nyní, o to více budou pod tlakem zlevnit po svátcích. Až vyprchá „kouzlo“ vánoční atmosféry otevírající toto inflační okno, obchody opět narazí na chmurnou realitu. Příjmová situace domácností se totiž zázračně nezlepší ani na začátku příštího roku.

Pro Českou národní banku je aktuální číslo nepříjemnou zprávou, avšak s ohledem na situaci a pozitivnější výhled komodit se inflace na devatenáctiprocentní metu z prognózy nevyšplhá.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Státní zásahy zkreslují data o inflaci

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace se přestěhovala do služeb

Za poslední měsíc spotřebitelské ceny vzrostly o 0,1 procenta a postaraly se o to dražší pohonné hmoty a dálniční známky. Meziroční inflace, která je v hledáčku České národní banky (ČNB), setrvala na úrovni dvou procent.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB