Inflace ožebračuje Čechy. Lidé s výpadky příjmů mohou skončit pod mostem

Názor
Ceny v České republice rostou výrazně rychleji, než v ostatních státech Evropské unie. Podstatné části českých domácností se však kvůli koronavirové krizi snižují příjmy. To povede k rozsáhlému poklesu životní úrovně v naší zemi.
Inflace ožebračuje Čechy. Lidé s výpadky příjmů mohou skončit pod mostem. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Lidé bez úspor, kteří pracují v nejvíce zasažených odvětvích, jako jsou cestovní ruch, hoteliérství, restauratérství, kultura či sport, se dostanou do složitých životních situací. Bez pomoci rodiny, obce nebo státu mohou přijít o střechu nad hlavou a skončit na ulici.

Meziroční míra inflace v září letošního roku vzrostla o 3,2 procenta, což bylo o 0,1 procentního bodu méně než v srpnu. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 3,5 procenta a ceny služeb o 2,7 procenta. Inflace se opět pohybovala mimo své toleranční pásmo a byla výrazně vzdálená od inflačního cíle ve výši dvou procent.

PSALI JSME:
Inflace dál zpomalila díky zlevnění potravin

Zvyšování cenové hladiny v září opět nepotěšilo milovníky neřestí. Ceny alkoholických nápojů vzrostly o 5,7 procenta a ceny tabákových výrobků dokonce o 14,2 procenta. Rychlý růst cen zaznamenaly i některé nezdravé potraviny. Ceny uzenin vzrostly o 7,5 procenta a ceny cukru o 17,4 procenta.

Hlouběji do kapsy si sáhli i milovníci zdravého životního stylu. Ceny ovoce vzrostl o 20,6 procenta, ceny masa o 5,6 procenta a ceny sýrů a tvarohů o 2,4 procenta. Rovněž narůstaly ceny v oddíle bydlení. Ceny nájemného vzrostly o 2,0 procenta a ceny elektřiny o 7,6 procenta. V neposlední řadě narůstaly ceny stravovacích služeb o 5,4 procenta.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pozor na dopady vývoje ve tvaru K. Rýsuje se scénář dokonalé inflační bouře

×
 1. Mě ožebračuje hlavně provoz dvou aut,které si musím držet kvůli dojíždění do práce.Hlavně buzerační instituce STK je úplně k ničemu.

  • No,nevím,jak vy,ale já zvládnu řídit pouze JEDNO auto! To pouze v bývalém SSSR dokázala traktoristka orat se třemi traktory najednou !!

   • Asi máš IQ pouze traktoristy,když jsi nepochopil můj příspěvek. Druhé auto je nutné pro případ poruchy prvního auta nebo jen při neprojítí auta na STK.Nemám benevolentního zaměstnavatele,který mě nechá týden doma pokud se porouchá auto nebo nedostanu razítko na STK pro další 2 roky provozu.Tady v pohraničí se hromadnou dopravou do práce fakt nedostanu.Pro Pražáka asi nepochopitelné,že?

 2. Kam na to chodíš Křečku? Ty se nedíváš na televizi a nevidíš ty spousty lidí co po zavírací 20 hodině chlastají před hospodami – lidi mají spoustu peněz.

 3. Velmi zajímavé.
  Opodál mudrc Kovanda píše, jak kupodivu inflace klesá, a tady další píše, že podmostí bude brzy plné.
  Trochu něco jako gang Prymula & Co.
  Ti taky do hodiny něvědí, co a od kdy schválili.
  Je v tomhle prasečím státě moc ekonomických parazitů.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru