Inflace pokořila hranici 14 %

Názor
Tlak na růst spotřebitelských cen nezvolnil ani v dubnu. V důsledku dalšího výrazného růstu nákladů na bydlení se meziměsíčně ceny zvýšily o 1,8 procenta a meziroční inflace dosáhla již 14,2 procenta.
Výrazný skok, a tedy i zářez do hospodaření domácností, způsobují náklady na bydlení. Za plyn si nyní lidé připlácejí za plyn meziročně o 44 procent více. Ilustrační foto: Pixabay.com

Domácnosti si ovšem nepřiplácely více pouze za bydlení, ale i za potraviny, jejichž ceny jen za poslední měsíc poskočily o 3,6 procenta. Drobná úleva tak vlastně byla vidět pouze u pohonných hmot, jejichž ceny sestoupily z dřívějších maxim.

Inflační vlna, kterou ČR zažívá, zde byla naposledy v devadesátých letech, kdy probíhala daňová reforma. Tak rychle jako nyní totiž nerostly ceny ani po měnovém otřesu v roce 1997 a 1998, kdy inflace začínala třináctkou.

Výrazný skok, a tedy i zářez do hospodaření domácností, způsobují náklady na bydlení. Za plyn si nyní lidé připlácejí za plyn (meziročně cca +44 %), elektřinu (+30 %), tuhá paliva (+24 %) a teplo (+17,5 %).

PSALI JSME:
Inflace trhá rekordy. Dramaticky zdražují i potraviny

Bydlení, potraviny a doprava – jako tři nejvýznamnější části rodinných rozpočtů – zdražují nebývalým tempem. Průměrné náklady na bydlení vzrostly o pětinu, za potraviny o téměř 11 procent a dopravu o 21,5 procenta. Jde o položky v rodinném rozpočtu, na kterých lze jen těžko rychle ušetřit, a proto čím více za ně domácnosti zaplatí, tím více se bude šetřit na všem ostatním.

Vzhledem k tomu, že inflace ještě nekulminovala a náklady bydlení dál narůstají, může inflace v nejbližších měsících překonat i patnáctiprocentní hranici.

Roste rychleji, než ve své prognóze předpokládala České národní banka, a proto se dá čekat další výrazné zvýšení úrokových sazeb centrální banky už na červnovém zasedání o dalších 75 bodů.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB zvedá úrok více, než se čekalo

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Je cenový strop skutečně protiinflační?

Jedním z faktorů, který v posledním roce přispěl k inflaci, ale opravdu pouze jedním z nich, jsou ceny energií. Vzhledem k jejich váze ve spotřebním koši, a protože jde o nezbytný statek, bez nějž se drtivá většina …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB