Inflace se vrátila na svůj cíl

Inflační vlna byla hlavní příčinou, proč reálné mzdy v České republice mezi posledním čtvrtletím 2019 a prvním čtvrtletí 2024 klesly o 7,5 procenta, což bylo nejvíce ze všech zemí OECD. Utlumení inflace v letošním roce v kombinaci se zvyšováním nominálních mezd vede k růstu reálných mezd. Ty se však na předcovidovou úroveň vrátí až na přelomu let 2025 a 2026.
Ceny stravovacích služeb vzrostly v červnu o 7,4 procenta a ceny ubytovacích služeb se zvýšily dokonce o 8,1 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Z meziročního pohledu dosáhla míra inflace v červnu úrovně dvou procent, což bylo o 0,6 procentního bodu méně než v květnu. Inflace se opět vrátila přesně na cíl stanovený Českou národní bankou. To umožňuje dál snižovat úrokové sazby v české ekonomice. Lze však očekávat, že tempo snižování úrokových sazeb se zpomalí.

Ceny zboží jsou pod kontrolou a ve svém úhrnu se zvýšily pouze o 0,2 procenta. Problémy však přetrvávají u cen služeb, které se ve svém úhrnu zvýšily o 4,9 procenta. Například ceny stravovacích služeb vzrostly o 7,4 procenta a ceny ubytovacích služeb se zvýšily dokonce o 8,1 procenta.

Nadále významně rostou ceny vodného o 10,9 procenta, stočného o 13,4 procenta, elektřiny o 10,6 procenta či tepla a teplé vody o 4,7 procenta. Naopak ceny zemního plynu meziročně klesly o 7,9 procenta a ceny tuhých paliv se snížily o 3,8 procenta. Výrazný pokles cen je evidován u mouky o 20,9 procenta, drůbežího masa o 12,1 procenta a polotučného mléka o 14,7 procenta. Ceny vajec a cukru se snížily shodně o 20,4 procenta.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena