Inflace v eurozóně překvapila výraznějším poklesem

Názor
Inflace v eurozóně v listopadu poklesla více než se očekávalo, a to z říjnových 2,9 procenta na 2,4 procenta meziročně. Výrazně ve směru dolů překvapila především její jádrová složka, která zpomalila ze 4,2 procenta na 3,6 procenta. Pokles byl z části dán vyšší vahou položek spojených s cestovním ruchem (které v listopadu tradičně zlevňují, pozn. aut.) v německém spotřebním koši.
Inflace v eurozóně v listopadu poklesla více než se očekávalo. Ilustrační foto: Pixabay.com

Tato změna ve vahách však naopak jádrové inflaci v prosinci 0,2procentního bodu přidá. Tu bude navíc tlačit směrem nahoru srovnávací základna spojená s loňskými nižšími cenami energií v Německu (v důsledku vládních opatření). Inflace se tak v prosinci opět vyhoupne nad tři procenta. Kolem této úrovně se bude držet i v první polovině příštího roku, v jeho závěru pak klesne na 2,5 procenta.

Její jádrová složka by se měla kvůli silnému růstu mezd a oživení spotřeby domácností snižovat jen velmi pozvolna, přičemž v závěru příštího roku dosáhne 2,9 procenta.  Právě její setrvačnost je hlavním důvodem, proč předpokládáme, že první snížení sazeb doručí Evropská centrální banka až na samotném konci roku 2024.

Společná evropská měna v průběhu čtvrtečního obchodování ztrácela. Ve srovnání s předchozím dnem byla o 0,4 procenta slabší a obchodovala se za 1,092 USD/EUR. Oslabovaly i ostatní regionální měny. Nejvíce ztratil maďarský forint (0,7 %), jehož kurz se v odpoledních hodinách pohyboval kolem 380,7 HUF/EUR. Česká koruna i polský zlotý ztratily shodně 0,2 procenta.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Konečně jednociferná inflace i podle evropské metodiky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflační tsunami je za námi, ale koruna trpí

Hádanka, jak dopadla lednová inflace, přeceňování zboží nebo zdražení elektřiny, je vyřešena. V lednu se totiž spotřebitelské ceny zvýšily pouze o 1,5 procenta. Meziroční inflace se tak dostává po téměř třech letech …

Na dohled od inflačního cíle centrální banky

Meziroční inflace klesla v lednu výrazněji, než se čekalo: Na úrovni 2,3 procenta je již na dohled dvouprocentního inflačního cíle. K tomu, že meziroční inflace v lednu klesla z prosincových 6,9 procenta na úroveň …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB