Inflace v eurozóně překvapila výraznějším poklesem

Inflace v eurozóně v listopadu poklesla více než se očekávalo, a to z říjnových 2,9 procenta na 2,4 procenta meziročně. Výrazně ve směru dolů překvapila především její jádrová složka, která zpomalila ze 4,2 procenta na 3,6 procenta. Pokles byl z části dán vyšší vahou položek spojených s cestovním ruchem (které v listopadu tradičně zlevňují, pozn. aut.) v německém spotřebním koši.
Inflace v eurozóně v listopadu poklesla více než se očekávalo. Ilustrační foto: Pixabay.com

Tato změna ve vahách však naopak jádrové inflaci v prosinci 0,2procentního bodu přidá. Tu bude navíc tlačit směrem nahoru srovnávací základna spojená s loňskými nižšími cenami energií v Německu (v důsledku vládních opatření). Inflace se tak v prosinci opět vyhoupne nad tři procenta. Kolem této úrovně se bude držet i v první polovině příštího roku, v jeho závěru pak klesne na 2,5 procenta.

Její jádrová složka by se měla kvůli silnému růstu mezd a oživení spotřeby domácností snižovat jen velmi pozvolna, přičemž v závěru příštího roku dosáhne 2,9 procenta.  Právě její setrvačnost je hlavním důvodem, proč předpokládáme, že první snížení sazeb doručí Evropská centrální banka až na samotném konci roku 2024.

Společná evropská měna v průběhu čtvrtečního obchodování ztrácela. Ve srovnání s předchozím dnem byla o 0,4 procenta slabší a obchodovala se za 1,092 USD/EUR. Oslabovaly i ostatní regionální měny. Nejvíce ztratil maďarský forint (0,7 %), jehož kurz se v odpoledních hodinách pohyboval kolem 380,7 HUF/EUR. Česká koruna i polský zlotý ztratily shodně 0,2 procenta.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB