Inflace v eurozóně v červenci zrychlila na 8,9 %

Názor
Konečný odhad inflace v eurozóně pouze potvrdil její červencovou hodnotu ve výši 8,9 procenta. Meziroční růst spotřebitelských cen tak dále zrychlil z červnových 8,6 procenta. Stejně tak i odhad jádrové inflace zůstal beze změn, ta tak rovněž zrychlila z 3,7 procenta na čtyři procenta.
Konečný odhad inflace v eurozóně potvrdil její červencovou hodnotu ve výši 8,9 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Meziměsíční sezonně očištěná jádrová inflace byla v červenci podle Evropské centrální banky (ECB) druhá nejvyšší za celou dobu měření. K její výši přispívá silná poptávka po službách, která následuje uvolnění protiepidemických restrikcí, a na vyšší ceny zboží stále působí určitá míra omezení ve fungování dodavatelských řetězců.

Meziroční jádrová inflace by podle našeho odhadu měla vrcholit v září či říjnu kolem úrovně 4,8 procenta, když k její akceleraci v dalších měsících přispěje konec levného jízdného v Německu. Celková inflace v eurozóně by pak podle našich odhadů měla vrcholu ve výši 9,6 procenta dosáhnout v září.

Rychlost jejího následného zpomalování bude záviset na vývoji mezd a také na tom, zdali dojde ke stabilizaci cen na energetických a komoditních trzích. Rizika jsou však stále vychýlena ve směru vyšší inflace. Zveřejněn byl také odhad slovenské inflace, která v harmonizovaném meziročním vyjádření zrychlila v červenci z 12,6 procenta na 12,8 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vyvolají vyšší úrokové sazby ECB úvěrovou krizi?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB