Inflace v eurozóně v červenci zrychlila na 8,9 %

Názor
Konečný odhad inflace v eurozóně pouze potvrdil její červencovou hodnotu ve výši 8,9 procenta. Meziroční růst spotřebitelských cen tak dále zrychlil z červnových 8,6 procenta. Stejně tak i odhad jádrové inflace zůstal beze změn, ta tak rovněž zrychlila z 3,7 procenta na čtyři procenta.
Konečný odhad inflace v eurozóně potvrdil její červencovou hodnotu ve výši 8,9 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Meziměsíční sezonně očištěná jádrová inflace byla v červenci podle Evropské centrální banky (ECB) druhá nejvyšší za celou dobu měření. K její výši přispívá silná poptávka po službách, která následuje uvolnění protiepidemických restrikcí, a na vyšší ceny zboží stále působí určitá míra omezení ve fungování dodavatelských řetězců.

Meziroční jádrová inflace by podle našeho odhadu měla vrcholit v září či říjnu kolem úrovně 4,8 procenta, když k její akceleraci v dalších měsících přispěje konec levného jízdného v Německu. Celková inflace v eurozóně by pak podle našich odhadů měla vrcholu ve výši 9,6 procenta dosáhnout v září.

Rychlost jejího následného zpomalování bude záviset na vývoji mezd a také na tom, zdali dojde ke stabilizaci cen na energetických a komoditních trzích. Rizika jsou však stále vychýlena ve směru vyšší inflace. Zveřejněn byl také odhad slovenské inflace, která v harmonizovaném meziročním vyjádření zrychlila v červenci z 12,6 procenta na 12,8 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vyvolají vyšší úrokové sazby ECB úvěrovou krizi?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Pracující důchodci a zvýšení penze

Výdělečná činnost v důchodu může mít pozitivní vliv na měsíční částku penze. Podmínkou je získání alespoň 360 dní pojištění a podání žádosti o zvýšení důchodu. Za každých 360 dní se zvyšuje důchod o 0,4 procenta …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB