
Jádrová inflace tak zůstala relativně silná, když meziměsíčně ceny bez potravin a pohonných hmot vzrostly o 0,4 % procenta. Oproti konsensu, který předpokládal růst o 0,5 procenta meziměsíčně, tedy šlo pouze o mírné překvapení.
Březnový údaj přinesl mírné náznaky pozvolného zpomalování růstu cen spojených s bydlením. Meziměsíční růst cen jak imputovaného nájemného, tak i skutečného nájemného zpomalil z 0,8 procenta na 0,5 procenta, resp. z 0,7 procenta na 0,5 procenta.
V reakci na aktuální údaj dolarové sazby krátké splatnosti klesly o 5-8 bazických bodů, finanční trhy tak nepatrně zředily sázky na květnové 25bodové zvýšení klíčové úrokové sazby Fedu (centrální banka USA, pozn. red.).
Po zveřejnění americké inflace euro vůči dolaru skokově posílilo a v závěru evropské seance drželo téměř 0,7% zisk. Zatímco dolarové sazby klesly, tak eurové a korunové ve středu vzrostly o zhruba 5-10 bazických bodů dle splatnosti.
Česká koruna ve středu korigovala úterní oslabení a posílila o výrazných 0,5 procenta. Zisky si ve středu připsal i maďarský forint (o 0,4 %), zřejmě v souvislosti se zveřejněním tamní inflace a zápisem z posledního jednání maďarské centrální banky. Polský zlotý během dne také zpevnil (o 0,2 %).
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com