Inflace v USA opět zpomalila, jádrové tlaky však zůstávají silné

Názor
V březnu spotřebitelské ceny v USA prakticky stagnovaly, když meziměsíčně ceny vzrostly o pouhých 0,05 procenta. K nižší dynamice výrazně přispěly ceny energií, zejména pokles cen pohonných hmot a plynu. Zatímco ceny potravin stagnovaly, k meziměsíční dynamice nadále výrazně přispívaly ceny služeb.
Po zveřejnění americké inflace euro vůči dolaru skokově posílilo. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jádrová inflace tak zůstala relativně silná, když meziměsíčně ceny bez potravin a pohonných hmot vzrostly o 0,4 % procenta. Oproti konsensu, který předpokládal růst o 0,5 procenta meziměsíčně, tedy šlo pouze o mírné překvapení.

Březnový údaj přinesl mírné náznaky pozvolného zpomalování růstu cen spojených s bydlením. Meziměsíční růst cen jak imputovaného nájemného, tak i skutečného nájemného zpomalil z 0,8 procenta na 0,5 procenta, resp. z 0,7 procenta na 0,5 procenta.

V reakci na aktuální údaj dolarové sazby krátké splatnosti klesly o 5-8 bazických bodů, finanční trhy tak nepatrně zředily sázky na květnové 25bodové zvýšení klíčové úrokové sazby Fedu (centrální banka USA, pozn. red.).

PSALI JSME:
Trhy věří, že recese letos donutí Fed snižovat úrokové sazby

Po zveřejnění americké inflace euro vůči dolaru skokově posílilo a v závěru evropské seance drželo téměř 0,7% zisk. Zatímco dolarové sazby klesly, tak eurové a korunové ve středu vzrostly o zhruba 5-10 bazických bodů dle splatnosti.

Česká koruna ve středu korigovala úterní oslabení a posílila o výrazných 0,5 procenta. Zisky si ve středu připsal i maďarský forint (o 0,4 %), zřejmě v souvislosti se zveřejněním tamní inflace a zápisem z posledního jednání maďarské centrální banky. Polský zlotý během dne také zpevnil (o 0,2 %).

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Inflace má před sebou ještě divokou jízdu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Hypotéky a dotace. Chudí sponzorují bohaté

Lidé obvykle kritizují českou vládu, protože nevědí, co se děje v zahraničí. Nicméně v zahraničí je to často ještě mnohem horší než u nás. Příkladem může být Polsko, kde předchozí vláda Jarosława Kaczyńského …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.