Inflace v USA v říjnu meziročně vzrostla na 2,6 %

Celková meziroční inflace ve Spojených státech se v souladu s tržním konsenzem v říjnu zvýšila z 2,4 na 2,6 procenta. Jádrová inflace současně stagnovala na 3,3 procenta meziročně. V anualizovaném meziměsíčním vyjádření se jádrová inflace drží již třetí měsíc v řadě nad třemi procenty. Jádrové inflační tlaky tedy zůstávají viditelně zvýšené.
Celková meziroční inflace ve Spojených státech se v souladu s tržním konsenzem v říjnu zvýšila z 2,4 na 2,6 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com
Celková meziroční inflace ve Spojených státech se v souladu s tržním konsenzem v říjnu zvýšila z 2,4 na 2,6 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Otázkou však zůstává, zda má toto číslo potenciál ovlivnit plán Fedu (centrální banka USA, pozn. red.), kterým je pokračující zmírňování restriktivního působení měnové politiky. Podle našeho názoru by i přes patrnou odolnost inflačních tlaků mohlo další snížení úrokových sazeb Fedu přijít letos v prosinci, čemuž zhruba 80% pravděpodobnost přisuzují i tržní instrumenty.

Měsíční saldo tuzemského běžného účtu platební bilance se v září vrátilo do záporu. Přispělo k tomu především meziměsíční prohloubení schodku u primárních důchodů, což bylo odrazem vyššího odlivu dividend do zahraničí.

Za první tři čtvrtletí dosáhl přebytek bilance běžného účtu s přispěním výrazně kladné bilance zboží a služeb 1,2 procenta hrubého domácího produktu, což je o jeden procentní bod více než za stejné období loni.

Celkově tak v letošním roce přeshraniční toky zachycené běžným účtem vyznívají pro českou korunu dosud pozitivně a tlumí – v poslední době poměrně intenzivní – negativní sentiment vůči měnám rozvíjejících se trhů.

Na devizových trzích se ve středu dařilo dolaru i měnám středoevropského regionu. Zelené bankovky s podporou zámořských inflačních čísel posílily v páru s eurem o 0,4 procenta na 1,059 USD/EUR.

Bez datové opory navzdory tomu částečně korigovaly ztráty vůči společné evropské měně z první poloviny týdne všechny měny středoevropského regionu. Česká koruna se posílením o 0,4 procenta vrátila lehce pod hladinu 25,30 CZK/EUR.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB