Inflace v USA vylétla na maximum od roku 1982. Bude mít dopady i na Česko

Názor
Dubnová meziměsíční inflace Spojených států očištěná o kolísavé ceny potravin a energií vyskočila na 0,9 procenta, nejvýše od roku 1982. Vyplývá to ze včera zveřejněných údajů amerického Úřadu statistiky práce. Experty takový vzestup hladiny spotřebitelských cen zaskočil. Takřka sedmdesátka analytiků, které oslovila agentura Bloomberg, čekala ve střední hodnotě i v průměru inflaci čítající jen 0,3 procenta.
Inflace v USA vylétla na maximum od roku 1982. Ilustrační foto: Pixabay.com

Inflace je výrazná i v meziročním pohledu, kdy vykazuje nejvyšší úroveň za posledních více než deset let. Meziroční inflace je ovšem částečně navýšena statistickým zkreslením plynoucím z faktu nízké srovnávací základny meziročního porovnání. Loni v dubnu se totiž ceny citelně propadaly vinou nastupující pandemie a souvisejících opatření a uzavírek.

Nečekaně silná inflace v USA představuje zatěžkávací zkoušku pro tamní centrální banku (Fed, pozn. red.). Bude však mít celosvětové důsledky. Fed může být nečekaně silnou inflací přinucen zvedat základní úrokovou sazbu dříve a razantněji, než se obecně čeká.

Na včerejší data k inflaci proto vládní dluhopisy USA reagují růstem výnosu, zatímco akcie klesají. Růst inflačních očekávání totiž investory vede k přehodnocení svých investic. Tak, že za ty do vládních dluhopisů požadují vyšší výnos, kdežto akcií se spíše zbavují, neboť vyšší inflace nahlodává vyhlíženou reálnou ziskovost firem. Zároveň akcie ztrácí na atraktivitě vůči náhle výnosnějším dluhopisům.

PSALI JSME:
Biden i Fed požehnali raketovému růstu ekonomiky

Rychlejší než očekávaná americká inflace ovšem zprostředkovaně zdraží půjčování také české vlády, neboť lze nyní předpokládat celosvětový nárůst inflačních očekávání, tedy i úroků na vládních dluhopisech, i těch Babišovy vlády.

Americká centrální banka se teď bude snažit trhy ujistit, že výraznější inflace je jen přechodného rázu. A že je výsledkem jednorázových dějů, jako je otevření americké i světové ekonomiky po pandemii, které umožňuje zdárně postupující vakcinace podstatné části světové populace.

V souvislosti s tímto otevřením ekonomiky dochází k výpadkům v dodávkách, například čipů, neboť svět se nyní překotně snaží dohnat to, co během pandemie v produkci zmeškal, zejména pak loni v prvním pololetí. Jenže výpadky výrobu prodražují, takže právě představují inflační tlak.

PSALI JSME:
Problém s nedostatkem čipů bude trvat několik let, varuje šéf Intelu

Výrazná inflace však může přerůst v trvalejší fenomén, pokud související navýšená inflační očekávání spotřebitelů i firem nejen v USA v duchu fenoménu takzvaných sebenaplňujících se proroctví začnou soustavněji formovat cenotvorbu podnikové sféry, ale i třeba podobu a aspirace mzdových vyjednávání.

Může se tak roztočit inflační spirála, kterou budou centrální banky nuceny zarazit razantním zvýšením svých úrokových sazeb, které však pro změnu může přivodit prudké ochlazení světové ekonomiky a globální recesi.

Navíc není zřejmé, zda by výrazně vyšší úroky na svém dluhu ustály některé z předlužených vlád, například ta italská, jimž by pak v krajním případě hrozila platební neschopnost, tedy bankrot.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dluh zemí EU se skokově zvýšil o 943 miliardy eur

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru