Inflace vlivem nižší statistické základy zrychlila nad 8 %

Analýza
Česká inflace v říjnu zrychlila v meziročním vyjádření na 8,5 procenta po zářijových 6,9 procenta. To bylo jen nepatrně nad naší prognózou a tržním konsensem (obojí +8,4 % y/y), zatímco Česká národní banka (ČNB) očekávala 8,3 procenta.
V říjnu zdražily hlavně potraviny a nealkoholické nápoje, a to meziměsíčně v průměru o 0,8 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zvýšení meziroční inflace je čistě statistickým efektem souvisejícím s nižší srovnávací základnou loňského posledního čtvrtletí, kdy působil vliv zavedení úsporného energetického tarifu. Bez tohoto statistického efektu by říjnová inflace podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) činila meziročně 5,8 procenta.

Oproti září spotřebitelské ceny vzrostly v průměru o 0,1 procenta. Zdražily hlavně potraviny a nealkoholické nápoje, a to meziměsíčně v průměru o 0,8 procenta. Alkohol a tabák naopak o 0,3 procenta zlevnil. Nižší byly také ceny pohonných hmot, konkrétně o 0,2 procenta meziměsíčně.

Největší meziměsíční pokles ale zaznamenaly regulované ceny. Ty byly nižší v průměru o 1,2 procenta, když se do jejich vývoje promítla druhá vlna snižování cen energií pro domácnosti. Cena elektřiny v říjnu klesla o 1,7 procenta meziměsíčně, cena zemního plynu o tři procenta a tepla a teplé vody o 0,8 procenta.

Jádrová inflace podle dat ČNB v meziročním vyjádření zpomalila ze zářijových pěti procent na 4,2 procenta v říjnu a její meziměsíční anualizovaná dynamika se tak nadále držela poblíž dvouprocentního cíle centrální banky.

PSALI JSME:
Paradox: Inflace sice stoupla, ale přesto se vrací ke svému cíli

Ve srovnání s naší prognózou překvapil především vývoj cen potravin. Zatímco ceny potravin včetně alkoholu a tabáku meziměsíčně vzrostly o 0,5 procenta, my jsme očekávali nepatrný pokles o 0,1 procenta. Říjnové zdražení tak po sezonním očištění vykompenzovalo předchozí snížení cen.

Směrem na vyšší inflaci působil také o něco mírnější pokles regulovaných cen (naše prognóza počítala s -1,5 % m/m, pozn. aut.). Naopak ceny pohonných hmot byly mírně nižší (očekávali jsme růst o 0,2 % m/m). Vývoj jádrové inflace byl plně v souladu s naší prognózou, zatímco ČNB předpovídala nepatrně vyšší úroveň (4,3 % y/y).

Vliv nižší srovnávací základny v posledních dvou měsících letošního roku přetrvá. Meziroční inflace by se tak podle naší prognózy měla v listopadu a prosinci pohybovat poblíž sedmi procent meziměsíčně.

V příštím roce již tento efekt plně odezní a inflace podle nás klesne do blízkosti dvouprocentního cíle centrální banky. Rizikem naší prognózy ve směru mírně vyšší inflace v příštím roce je aktuálně diskutované o něco výraznější než námi očekávané zvýšení regulovaných cen energií.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Elektřina výrazně zvýšila inflaci

Zavřít reklamu ×
  1. Cíleně udržovaná inflace pro znehodnocení úspor občanů. Sice nám politici mnoho let říkali „spořte na důchod“,ale to už asi není potřeba…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Které banky sponzorují Rusko?

Britský list Financial Times před několika dny přinesl informaci, že velké evropské banky, které navzdory sankcím …