Inflace zrychlila kvůli dražším energiím

Názor
Tuzemská inflace se v září překvapivě zvýšila, jak v meziměsíčním tak i meziročním vyjádření. Meziroční růst spotřebitelských cen zrychlil ze 17,2 procenta na 18 procent, což bylo nad očekáváním trhu (stagnace na 17,2 %) i naší prognózou (mírný pokles na 17 %).
Další vývoj inflace bude záviset i na tom, kam až se budou posouvat ceny energií pro spotřebitele. Ilustrační foto: FAEI.cz

Meziměsíčně spotřebitelské ceny v září vzrostly v průměru o 0,8 procenta po předchozím růstu o 0,4 procenta. Po sezonním očištění meziměsíční inflace podle našeho odhadu zrychlila z 0,8 procenta na 1,4 procenta.

Oproti srpnu se zvýšily především náklady související s bydlením (příspěvek 0,8 procentního bodu k sezonně neočištěné meziměsíční inflaci, pozn. aut.), které odrážely vyšší ceny energií. Ty podle údajů ČSÚ zdražily v průměru o 6,7 procenta (plyn byl meziměsíčně dražší o 15,2 %, elektřina o 3,6 %, tuhá paliva o 6,9 % a teplo a teplá voda o 0,8 %).

PSALI JSME:
Inflace: Experty zaskočil růst cen energií či masa

Růst imputovaného nájemného činil meziměsíčně 0,7 procenta a skutečně placeného nájemného 0,3 procenta. Ceny potravin byly meziměsíčně vyšší pouze o 0,2 procenta, zatímco pohonné hmoty o čtyři procenta zlevnily.

Vyšší náklady související s bydlením jsou s třetinovým podílem nadále hlavním zdrojem meziroční inflace. Tento podíl přitom mírně narůstá. Meziroční růst cen energií zrychlil ze srpnových 40,2 procenta na 48,8 procenta. Září tak přineslo oproti předchozím měsícům výraznější průsak vysokých velkoobchodních cen energií do těch spotřebitelských.

PSALI JSME:
Inflace? Za rok bychom na tom mohli být lépe, říká ekonom Martin Kupka

Ceny energií by však od října měla začít snižovat zavedená vládní opatření ve formě úsporného tarifu a odpuštění plateb na obnovitelné zdroje energie. Jejich přímý dopad by podle našeho odhadu mohl v posledních třech měsících přispět ke snížení meziroční inflace v rozsahu jednoho až 2,5 procentního bodu.

Samotný vývoj inflace jako takové ale bude záviset i na tom, kam až se budou posouvat ceny energií pro spotřebitele. Plánované cenové stropy by zatím neměly být omezující, když průměrné spotřebitelské ceny elektřiny a plynu jsou nyní, oproti výši vládou představených cenových stropů, pravděpodobně o 25 až 30 procent nižší.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vláda po volbách „přiznává barvu“: Zastropování cen energií nebude na celou spotřebu domácností

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.