Vláda po volbách „přiznává barvu“: Zastropování cen energií nebude na celou spotřebu domácností

Názor
Zastropování cen elektřiny či plynu pro domácnosti a malé a střední podniky se zřejmě nebude vztahovat na celou úroveň jejich spotřeby. V neděli to uvedl ministr obchodu a průmyslu Jozef Síkela. Jde o poměrně zásadní zvrat v rétorice vládních představitelů. Dosud z jejich výroků plynulo, že v případě domácností by mělo být zastropování bez omezení.
Zastropování cen elektřiny či plynu pro domácnosti a malé a střední podniky se zřejmě nebude vztahovat na celou úroveň jejich spotřeby. V neděli to uvedl ministr obchodu a průmyslu Jozef Síkela. Zdroj foto: STAN

Zastropování se mělo vztahovat k celému rozsahu spotřeby. Takové řešení ale bylo problematické, na což experti upozorňovali. Zastropování v dosavadní podobě totiž nijak nemotivovalo k úspornému jednání. Motivovat měla pouze tak jako tak zvýšená cena, což se částečně už letos opravdu děje. Spotřeba energií letos kvůli jejich zvýšené ceně totiž vskutku znatelně klesá.

Vláda ovšem nakonec i pod zmíněným expertním tlakem svůj původní postoj přehodnocuje, což je ekonomicky rozumné, zřejmě však z politických důvodů posečkala s oznámením přehodnocení až do povolebního období.

Pro domácnosti její přehodnocení totiž znamená, že jejich úspora nebude taková, s jakou mohly počítat hned po zveřejnění záměru zastropovat ceny. Neplatí tedy tímto ani výpočty ve vládním dokumentu, jenž se zastropování týká a který vypočítává výši úspory pro modelové domácnosti. O zastropování pouze části spotřeby není ve vládních výpočtech zmínka.

PSALI JSME:
Vláda v reakci na proběhlé volby zřejmě změní svůj přístup k boji s energetickou drahotou

Například v Rakousku tamní vláda zastropuje domácnostem cenu elektřiny do úrovně 80 procent loňské průměrné spotřeby, jak uvedla začátkem září. Nad úrovní 80 procent budou lidí platit plnou, tržní cenu. Rakouské domácnosti jsou tak motivovány energiemi šetřit, aby spotřebu ideálně stáhly právě na 80 procent loňské spotřeby. Je nyní velmi pravděpodobné, že podobné opatření zavede právě i česká vláda.

Zastropování cen energií má však i tak další slabiny. Mezi ně například patří jeho přílišná plošnost, stejně jako u energetického úsporného tarifu. Od drahých energií bude totiž zastropování ulevovat opět i bohatým domácnostem. Navíc bude penalizovat prozíravé domácnosti, které správně ceny energií fixovaly.

Naopak ty domácnosti, které nefixovaly, příp. mají nyní vysoké ceny energií, neboť se „upsaly“ některému z padlých dodavatelů typu Bohemia Energy, jsou vlastně zvýhodněny. A to proto, že zastropování jim zajistí větší úsporu, než prozíravějším domácnostem. Stát tedy vlastně trestá správnou spotřebitelskou volbu.

PSALI JSME:
Zastropování si lidé splatí v budoucnu, třeba inflací  

Je však pravda, že zacílit zastropování tak, aby nebylo plošné, a zároveň také motivovat k úspornému jednání jsou v praxi již poměrně obtížně realizovatelné kroky, například z hlediska administrativního zajištění, pročež se vláda dosud i podle svých slov preferovala dát přednost rychlosti jejich zavedení. Nyní však tedy tuto svoji preferenci přehodnocuje.

Pokud by se Fialova vláda nakonec zastropovala pouze část spotřeby, klesnou celkové náklady opatření z hlediska státního rozpočtu. Ministr financí Zbyněk Stanjura dosud jako náklad zastropování uváděl částku 130 miliard korun ročně. Ta však celkovou sumu spíše podhodnocovala, pokud by tedy právě nebyl zahrnut limit zastropování. Jestliže limit zavedený bude, je odhad nákladů ve výši 130 miliard korun ročně již realistický.

Vláda chce tyto náklady financovat z inkasa daně z neočekávaných zisků, tzv. válečně daně, jež by měla vynést zhruba 60 miliard korun ročně, a dále pak z vyšší dividendy státních podniků a z výnosu z prodeje emisních povolenek. Tyto zdroje však zřejmě nebudou stačit k pokrytí celkových nákladů zastropování, takže stát jej bude muset financovat na dluh, případně najít zdroje jiné či ušetřit v rozpočtu jinde.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zastropování je „úsporný tarif na steroidech“. Nemotivuje k úsporám

Zavřít reklamu ×
 1. To je opravdu podraz od pana Sikely,a celé vlády nejdříve si něco schvali v obou komorách parlamentu,a hned za par dni vsechno jinak, jdu taky pozítří na Václavák

 2. Stát není charita! Někteří „potřební“ nemohou všechno prožrat, bez práce nejsou koláče.

  • Nejsem žádným potřebným , ale proč máme stále doplácet na špatné vedené této země.Nejde vůbec o charitu , ale směřování.Vysmívat se chudým není hezké, pane!

 3. Lidem zdrazovani nevadi a podporuji petikolku. K volbam nechodi coz naznacuje to ze jsou velice spokojeni. Jsem pro prestat dotovat socky a lopaty a zacit krotit statni dluh.

  • Ty už jsi asi hodně vymnaštěnej co …Ta lopata, když není blbá tak si vydělá víc jak ty hlupáku.

  • Čekala jsem to. Od současné vlády mě to už nepřekvapuje. Ať si vzpomenou, jak kritizovali bývalou vládu, že stále mění opatření v době covidu. Teď jsou u moci a spíš platí „odvolávám, co jsem slíbil“ a vůbec jim to nevadí.

  • No máš inteligente pravdu. A ty firmy , co začínají krachovat jsou taky socky, inteligente neuvěřitelnej ?

 4. Veškeré úspory se dějí jen pro to, aby se utl přísun peněz Putinovi.
  Už jsem kdesi četl, že se od něj odebírá jen 10% z plynu.
  Tak na co šetřit???
  A nebo zas je to jen podvod na lidi a původní hoax o snížení životní úrovně lidí na planetě, jejich redukce a předražení všeho je zase krutá realita?

 5. Minuly rok jsme topili na 18-19 stupnu, abychom usetrili. Jak by mi vlada doporucila snizit naklady na vytapeni o 20%? Mit doma 15 stupnu?
  Navic, bojujeme s inflaci tim, ze do systemu prilevame dalsi penize bez nejakeho limitu. Cim drazsi elektrina, tim vic stat posle. Genialni.

  • Přesně tak to máme i my. Co ještě mám udělat pro snížení spotřeby? Přestat topit úplně? Vyhodit pračku? To už se jako úplně zbláznili.

 6. Síkela jako nejbohatší člen vlády má táké lepší informace, dnes se v umprumu účastní summitu greendeal, za účasti zelených es jeko je bursík, bek , timmermans , beneš , prý se tam budou řešit i zajímavé možnosti, vstup kolem 10 000 včetně občerstvení, moderuje kráska witovská

 7. První podraz byl, když oznámili cenové zastropení ale BEZ DPH ! No třeba ho chtěli odpustit, ale jen těm, kteří ušetří aspoň 50% !!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Začínají nové závody ve zbrojení

Výdaje na obranu se budou ve světě strukturálně zvyšovat v souvislosti s novým normálem geopolitického napětí a koncem několik desetiletí trvající mírové dividendy. Stále jsme ještě daleko od více než šesti procent …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Na vlastní oči: Jak fungují americké armádní „brýle“ nočního vidění

Reportáž
Vidět lépe než nepřítel a mít možnost vést plnohodnotné boje i v temné noci bylo snem všech vojevůdců v historii. Toto přání se dočkalo svého naplnění až ve 20. století. Dnes používají přístroje nočního vidění, takzvané noktovizory, všechny moderní armády včetně jednotek bojujících na Ukrajině. Jak fungují nejmodernější typy „brýlí“ nočního vidění? A jsou skutečně tak zdatným pomocníkem? Reportér Finančních a …