Inflaci drží na dvouciferných hodnotách hlavně náklady na bydlení

Náklady na bydlení jsou stále tím, co nejvíce ovlivňuje růst cenové hladiny v Česku. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ), podle nichž inflace v květnu dosáhla 11,1 procenta. Už od února se inflace pomalu snižuje. Ceny zboží úhrnem podle ČSÚ v květnu meziročně vzrostly o 12,5 procenta a ceny služeb o 8,9 procenta.
Nejvíce meziročně zdražilo teplo a teplá voda, o více než 40 procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vlastnické bydlení opět o něco zdražilo, ceny nových bytů totiž vzrostly kvůli zvýšení cen stavebních materiálů. Rostou i ceny nájemného bytů (meziročně o 6,8 procenta, pozn. aut.), výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu (+ 12,4 %), vodného (+ 16,3 %), stočného (+ 30,3 %), tuhých paliv (+ 39,4 %) a tepla a teplé vody (meziročně o 41,3 %).

Cena elektřiny dále mírnila zdražování na 24,8 procenta, růst mírnily také ceny zemního plynu na 47,6 procenta z dubnového růstu o 53,1 procenta. Za energie přesto lidé zaplatí mnohem více bez ohledu na to, zda bydlí ve vlastním nebo v pronájmu.

Domácnosti však stále bojují i se zdražujícími potravinami včetně těch základních, bez nich se neobejdou. Jejich nákup z peněženek stále vezme o desítky procent více než loni. Rýže v květnu oproti stejnému měsíci loňského roku zdražila o 23,2 procenta, margaríny a ostatní rostlinné tuky o 25,8 procenta, zelenina o 21,5 procenta a cukr o 58,7 procenta.

Výrazně více letos Češi zaplatí za dovolenou s komplexními službami, která je oproti loňskému roku dražší o 17,8 procenta. Stravování v restauraci se prodraží o 15,1 procenta a ubytování v hotelu o 14,5 procenta. Na rozdíl od základních potravin právě zde je největší potenciál úspor. Což ale není zrovna příznivá zpráva pro provozovatele hotelů a restaurací.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena