Inflace sice klesá, ale…

Názor
Pokles inflace pokračoval i v květnu, nicméně především jen díky vysokému srovnávacímu základu z loňského jara a pohonným hmotám. Květnový výsledek je proto spíše zklamáním, protože ceny meziměsíčně poskočily o 0,3 procenta, meziročně pak byly vyšší o 11,1 procenta.
V meziročním srovnání nejvíce vzrostly ceny bydlení zrcadlící drahé energie. Ilustrační foto: FAEI.cz

Dubnový meziměsíční výsledek inflace byl nadějný, květnový rozhodně není. Ukazuje se, že ceny v obchodech nevnímají realitu silné koruny, po covidu opět levné dopravy, o slabé poptávce nemluvě. Opět se zdražovaly potraviny, rostly ceny v restauracích, a dokonce navzdory příznivému vývoji na burzách se zvýšila i cena elektřiny pro domácnosti.

V meziročním srovnání nejvíce vzrostly ceny bydlení zrcadlící drahé energie, hotelové a restaurační služby, potraviny a nepřekvapivě i oblečení a obuv, u kterých jsme v rámci EU už delší dobu zdražovacími rekordmany.

Česká národní banka sice pro květen počítala s inflací 11,5 procenta, takže je aktuální číslo příznivější, nicméně pozitivní mezera mezi prognózou a realitou se oproti dubnu zúžila. Ještě uvidíme, jak bude vypadat jádrová inflace počítaná centrální bankou, která bude k dispozici později.

PSALI JSME:
Inflace prudce brzdí

V každém případě ústup inflace není tak rychlý, jak by s ohledem na nákladové podmínky mohl být, což se ostatně odrazilo i v rostoucí ziskovosti firem na národohospodářské úrovni už v prvním čtvrtletí roku.

A to samozřejmě nahrává scénáři delšímu udržování vysokých úrokových sazeb, které budou dál dusit poptávku v ekonomice. Dnešní číslo spíše nahrává jestřábímu křídlu v bankovní radě, které preferuje vyšší sazby, a tedy vlastně i další útlum poptávky.

Každopádně už červnová inflace bude jednociferná, nicméně cesta k inflačnímu cíli bude ještě daleká.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nejnižší inflaci mají z významných světových ekonomik nyní Čína, Rusko a Saúdská Arábie

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB