Inflaci nejvíc pociťují ti, kdo bydlí v nájmu, topí na elektřinu a jezdí na naftu

Názor
Lidem narůstají náklady, které lze jen obtížně omezit. Týká se to především bydlení a energií. Nejhůře jsou na tom lidé, kteří bydlí v nájmu, topí na elektřinu a mají vysokou spotřebu pohonných hmot. 
Nejvyšší vliv na meziroční růst cenové hladiny mělo bydlení, kde rostly ceny nájemného o 3,4 procenta a elektřiny o 5,6 procenta. Foto: Pixabay

Inflace se již půl roku drží nad svým cílem. V říjnu však došlo ke zpomalení meziročního růstu spotřebitelských cen na 2,2 procenta. Zpomalení meziročního růstu cen nastalo v oddíle potravin a nealkoholických nápojů.

Nadále však rostly ceny jogurtů o 3,9 procenta a zeleniny o 10,3 procenta. U alkoholických nápojů si můžeme všimnout výrazného růstu cen piva o 4,1 procenta, což je způsobeno špatnou úrodou chmele a obilovin.

PSALI JSME:
Zdražuje elektřina a bydlení, pečivo a plyn teprve zdraží. Inflace skončila za očekáváním i kvůli slevám na vlaky

Nejvyšší vliv na meziroční růst cenové hladiny mělo bydlení, kde rostly ceny nájemného o 3,4 procenta a elektřiny o 5,6 procenta. Vliv na růst cenové hladiny měl i oddíl dopravy, kde došlo k nárůstu cen pohonných hmot a olejů o 12,2 procenta. Výrazně narůstaly i ceny některých služeb. Například finanční služby podražily o 4,3 procenta a pojištění dokonce o 6 procent.

Autor je hlavní ekonom BH Securities
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.