Inflační tlaky v USA odeznívají pomaleji, než se očekávalo

Názor
Stejně jako v tomto týdnu zveřejněné statistiky spotřebitelských cen v USA tak i ceny průmyslových výrobců (PPI) překvapily silnějším než očekávaným nárůstem v únoru. PPI vzrostly o 0,6 procenta meziměsíčně a výrazně tak překonaly tržní konsensus ve výši 0,3 procenta, nicméně bez cen energií a potravin bylo překvapení mírnější (0,3 % m/m vs. oček. 0,2 %).
Inflační tlaky ve Spojených státech odeznívají pomaleji, než se očekávalo. Ilustrační foto: Pixabay.com

To ovšem vyvažovalo mírné zklamání z tamních maloobchodních tržeb, které meziměsíčně (bez prodejů aut, pozn. aut.) v únoru vzrostly o 0,3 procenta, což bylo o 0,2 procentního bodu níže než tržní konsensus, přičemž lednová data byla ještě revidována směrem dolů.

Cenové statistiky nadále ukazují na silnou perzistenci inflačních tlaků, která členům FOMC (Federální výbor pro otevřený trh, pozn. red.) zřejmě nedodá dostatečné přesvědčení ohledně začátku snižování sazeb v nejbližších měsících. Nově očekáváme, že k prvnímu snížení úrokových sazeb Fedu (centrální banka USA) dojde až v červnu.

PSALI JSME:
Obezřetný Powell. Fed bude v dalších krocích opatrný

Tržní kontrakty rovněž implikují šanci na první snížení v červnu, byť se v posledních týdnech významně snížila. Více vhledu nabídne zasedání Fedu, které je na programu příští týden. Na něm bude zároveň zveřejněn tzv. dot-plot, který by měl potvrdit očekávání ohledně trojího snížení sazeb v letošním roce, byť ve hře je i šance, že ukáže na pouhé dvojí snížení sazeb.

Překvapení v PPI nakonec zřejmě převážilo nižší růst maloobchodních tržeb v USA, když dolar během čtvrtka posílil o 0,6 procenta ke 1,09 USD/EUR. Dolarové sazby přitom vzrostly o 4-10 bazických bodů dle splatnosti. To v menší míře následovaly i eurové sazby. Zahraniční vývoj se nakonec podepsal i na růstu korunových sazeb o 4-5 bazických bodů napříč splatnostmi.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Prostor ke snižování sazeb v USA je letos značně omezený, nemovitosti nezlevní

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Před pár dny jsme našim čtenářům nabídli pod titulkem „Splátky hypotéky mohou být už brzy srovnatelné s nájemným“ analýzu výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové. Dnes přinášíme …

Hypoteční trh v březnu dál posiloval

Tuzemské banky a stavební spořitelny poskytly v březnu letošního roku hypoteční úvěry přesahující 18 miliard korun. Vyplývá to z údajů Hypomonitoru, které redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB