To ovšem vyvažovalo mírné zklamání z tamních maloobchodních tržeb, které meziměsíčně (bez prodejů aut, pozn. aut.) v únoru vzrostly o 0,3 procenta, což bylo o 0,2 procentního bodu níže než tržní konsensus, přičemž lednová data byla ještě revidována směrem dolů.
Cenové statistiky nadále ukazují na silnou perzistenci inflačních tlaků, která členům FOMC (Federální výbor pro otevřený trh, pozn. red.) zřejmě nedodá dostatečné přesvědčení ohledně začátku snižování sazeb v nejbližších měsících. Nově očekáváme, že k prvnímu snížení úrokových sazeb Fedu (centrální banka USA) dojde až v červnu.
Tržní kontrakty rovněž implikují šanci na první snížení v červnu, byť se v posledních týdnech významně snížila. Více vhledu nabídne zasedání Fedu, které je na programu příští týden. Na něm bude zároveň zveřejněn tzv. dot-plot, který by měl potvrdit očekávání ohledně trojího snížení sazeb v letošním roce, byť ve hře je i šance, že ukáže na pouhé dvojí snížení sazeb.
Překvapení v PPI nakonec zřejmě převážilo nižší růst maloobchodních tržeb v USA, když dolar během čtvrtka posílil o 0,6 procenta ke 1,09 USD/EUR. Dolarové sazby přitom vzrostly o 4-10 bazických bodů dle splatnosti. To v menší míře následovaly i eurové sazby. Zahraniční vývoj se nakonec podepsal i na růstu korunových sazeb o 4-5 bazických bodů napříč splatnostmi.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)