Informování o stavu ve válce s koronavirem. Mění vláda strategii?

V každé válce mají klíčovou roli na morálku mužstva, potažmo národa, informace. A každý stratég ví, že někdy je lepší je dávkovat. Ne přímo lhát, ale pouštět je postupně, ředit. Tedy je-li řeč o ztrátách na bojišti. A přesně v tomto duchu Babišův kabinet nenápadně koriguje svoji informační strategii ve válce proti novému koronaviru.
Český premiér Andrej Babiš je zřejmě jediným předsedou vlády na světě, který si v přímých televizních přenosech, kde informuje o opatřeních vlády v boji proti pandemii koronaviru, opakovaně olizuje prsty jazykem, aby se mu lépe listovalo v dokumentech. Reprofoto: FAEI.cz

Zatímco ještě do neděle naskakovala ve vysílání ČT 24 hlášení z ministerstva zdravotnictví o nově evidovaných nakažených skoro po hodinách (respektive po desítkách, pokud jde o počty – pozn. aut.), tak od včerejška, kdy začala platit plošná karanténa, jako by se ve špatných příhozech zastavil čas. Od rána na „premiérském“ serveru iDnes.cz v horní části jeho hlavní stránky pořád svítilo 298 nakažených. A číslo se nepohnulo až do večera.

Mezitím bylo vidět, jak mocně se nákaza šíří ze zpráv z krajů, hlavně z Olomouckého kraje, kde výrazně přibylo nakažených, a hlavně lidí s příznaky, kteří se potřebují nechat otestovat, tolik, až v olomoucké nemocnici došly testy. A do izolace bylo uvaleno přes dvacet měst a obcí.

Pozdě odpoledne veřejnoprávní rádio jen opakovalo, že v ČR bylo v pondělí ráno zaznamenaných 298 nakažených… Odpoledne hlásí, co se vědělo ráno. Že by změna stylu? Až večer přišla korekce na celkových 344 evidovaných nakažených.

Ještě nedávno někteří odborníci, jako třeba jedna paní doktorka z Všeobecné fakultní nemocnice na webu Aktuálně.cz, hlásili, že lidi jsou panikáři, že Covid-19 je jen jako chřipka. A ejhle. Není to chřipka. Dusí se v Evropě i mladí nemocní. A umírají na to, jako v posledních dnech ukazuje nejen Itálie. Udušením. Hnusná smrt.

A Světová zdravotnická organizace už korigovala své původní propočty, že úmrtnost je v průměru třikrát větší než na chřipku (psali jsme). Do toho lékařka z jedné pražské soukromé laboratoře, která naštvala ministerstvo zdravotnictví, protože mimo systém (který platil ještě před pár dny – pozn. red.) správně detekovala dva nakažené a testy nabízí výrazně levněji, než konkurence, ještě naznačila, že virus nemá přírodní stavbu, ale vypadá jako by ho někdo vyrobil. Paráda.

Video pro slovenskou zpravodajskou televizi TA3 natočila www.leontynka.cz, reportér David Vozdecký

Přitom vychází najevo, že tisíce lidí, kteří mají dobrý důvod – byli v rizikových oblastech nebo přišli do styku s již infikovanými – se nechat otestovat, jsou nemocnicemi odmítáni. Zdravotnictví nemá kapacity anebo se má „lavina“ alespoň opticky brzdit? Či obojí? Faktem je, že když se otestuje méně lidí, je to informační brzda, hra s čísly, způsob, jak udržet pocit veřejnosti, že tahle nová nemoc je „jen něco jako chřipka“. Méně otestovaných = méně evidovaných nakažených. A stovek lehkých průběhů si možná ani nikdo nevšimne. Ani sami infikovaní.

S nedostupností testování to už přestává být sranda, už nejde o pouhou hru s rafičkami „korona budíku“, jenž ukazuje, kolik nakažených náš stát eviduje, které se neposouvají po hodinách, ale stojí a poskočí naráz až večer.

Ani odborníci nechtějí věštit z křišťálové koule, ale pokud se propočítá dynamika evidovaných nakažených, a porovná se s dynamikou jinde v Evropě, vychází z toho poměrně široký odhad, že reálně nakažených, kteří ještě mají projevy nemoci, jako je dýchavičnost a horečka, u nás může být tři až třicet tisíc. Vlastně jen jedno okresní město.

Pravdou však je, že někdy je pro zachování psychického zdraví opravdu lepší nevědět všechno hned.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena