Koronavirus je třikrát větší zabiják, než sezónní chřipka

Průměrná úmrtnost na koronavirus COVID-19 je podle informací Světové zdravotnické organizace (WHO) z tohoto týdne 3,4 %. Původní odhady vědců přitom byly na úrovni kolem dvou procent. „V případě starších osob se tento podíl zvyšuje až na patnáct procent,“ uvedla včera Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR (APSS ČR) v tiskové zprávě, aniž by však uvedla zdroj.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

V případě virového onemocnění COVID-19 jsou nejohroženější skupinou osoby starší osmdesáti let, informovala asociace s tím, že ministerstvem zdravotnictví aktualizovaný pandemický plán nezahrnuje dostatečná opatření pro zařízení sociálních služeb. V případě pandemie by tak mohlo být vážně ohroženo, tvrdí asociace, až 170 000 obyvatel ČR.

Asociace proto ve spolupráci s týmem odborníků a po konzultaci s ministerstvem zdravotnictví připravila doporučený postup pro poskytovatele sociálních služeb, informoval prezident asociace Jiří Horecký.

APSS ČR zároveň vyzvala ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, aby oblast sociálních služeb byla důsledně zapracována nejen do aktualizovaného Pandemického plánu ČR, ale i do veškerých dalších opatření v souvislosti s COVID-19. Aktuální pandemický plán a další kritická opatření totiž nyní zahrnují především zdravotnická zařízení, pod která ale sociální služby nepatří.

Pro drtivou většinu zařízení sociálních služeb navíc není možné „předzásobit se“ potravinami či zdravotnickým materiálem a prostředky na období čtyř až šesti týdnů. „Panika či nesmyslná opatření mohou způsobit větší škody než samotná hrozba virového onemocnění COVID-19,“ vymezil se Horecký vůči pokynu vydanému tento týden ministerstvem práce a sociálních věcí, který nabádá zařízení sociálních služeb k vytvoření zásob.

Globálně podlehlo koronaviru COVID-19, uvedl tento týden šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na tiskové konferenci organizace v Ženěvě, 3,4 % hlášených případů. Pro srovnání dodal, že sezónní chřipce smrtelně podlehne méně než jedno procento nakažených. Úmrtnost na COVID-19 je v rozpětí 0,7 % až čtyři procenta a podle WHO závisí na kvalitě zdravotní péče v té které zemi, informoval server americké televizní stanice CNBC.

Představitelé WHO během briefingu uvedli, že neznají přesné chování koronaviru, ale rozhodně prý není „jako chřipka“. Dodali, že zatímco toho víme hodně o sezónní chřipce, tedy jak se šíří a jaká léčba nemoc dokáže potlačit, tytéž informace, pokud jde o COVID-19, jsou stále otázkou.

„Jde o unikátní virus. A tento virus není chřipka. Jsme na neprozkoumaném území,“ uvedl šéf WHO Ghebreyesus. „Máme tu nemoc, pro niž nemáme vakcínu, léky, a nerozumíme zcela tomu, jak se přenáší a její úmrtnosti,“ dodal.

PSALI JSME:
Cynismus politiků a koronavir jako globální hrozba

×
  1. Šéf WHO Tedros Adhanom v článku nelhal, jen neřekl, že méně než jedno procento nakažených je 0,1%. Navíc se nejedná o úmrtnost, ale o smrtnost. Smrtnost koronaviru je tedy až 34 krát vyšší než u chřipky.

  2. Který blb to psal. Vyhodit! Stačí si trochu ověřovat: U infekce koronavirem je 30 až 40x vyšší pravděpodobnost úmrtí, než je tomu u běžné chřipky. Jde o údaj SZU!

    • Stačí umět číst a podívat se, Petře Čermáku, kdy byl text publikován. Článek je z 6. března a odvolává se na tehdy publikované údaje WHO, tedy před více než 14 dny: „Průměrná úmrtnost na koronavirus COVID-19 je podle informací Světové zdravotnické organizace (WHO) z tohoto týdne 3,4 %.“ Že se čísla ohledně koronavirové pandemie mění z hodiny na hodinu a ze dne na den, by mělo dojít i blbovi.
      Redakce

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Předvídanost bitcoinu? Bude omezen celkovou zásobou stejně jako zlato,“ říká Dominik Stroukal

Rozhovor
Kryptoměnový svět se bouřlivě rozvíjí. Od roku 2009, kdy vznikly první kryptoměny jsme byli svědky několika vzestupů a pádů. Spousta lidí a firem se snaží z „bitcoinového světa“ udělat víc, než jen „digitální zlato“ a vytvořit standardní finanční produkty. Vloni se cena bitcoinu vyšplhala až k magické hranici 40 tisíc dolarů za jeden bitcoin. Nyní se dá očekávat, že bitcoin může letět strmě dolů až o 80 %, říká …
Rolovat nahoru