Insolvenční slalom Milana Janků

K insolvenčnímu řízení se společností Geone Holešovice One, jejíhož jednatele, realitního byznysmena a developera Milana Janků, u soudu zastupuje bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán, podle zjištění redakce FAEI.cz v insolvenčním rejstříku minulý týden přistoupila se svou pohledávkou ve výši necelých dvou milionů korun společnost Enewell. Podle ní existuje také další věřitel, který má mít vůči Geone Holešovice One dvoumilionovou pohledávku – třebíčská stavební firma M&H stavitelství.
Holešovický projekt, který na pozemku bývalé betonárky společně připravují společnost Skanska a skupina Geone, představuje pro Milana Janků návrat mezi developery poté, co jeho společnost ECM REI skončila roku 2011 v konkurzu s miliardovými dluhy. Reprofoto: Google Maps

Zatímco Enewell uvádí pohledávku kvůli nezaplaceným fakturám, stavební firma má mít pohledávku vyplývající z neuhrazených služeb. Insolvenční soud nyní disponuje informacemi o třech věřitelích Geone Holešovice One s celkovými pohledávkami přes 25,5 mil. Kč. Jak redakce informovala minulý týden, insolvenční návrh na firmu podal před měsícem brněnský investiční fond IFIS, jenž vůči dlužníkovi uplatňuje pohledávku ve výši téměř 21,5 mil. Kč.

Tu fond získal od Expobank CZ na základě úvěru, který banka v roce 2018 společnosti Geone Holešovice One poskytla. Firma náležející do skupiny Geone, která společně se Skanskou připravuje developerský projekt v pražských Holešovicích za miliardy korun, podle banky závažně porušila úvěrovou smlouvu, a banka proto kvůli nedodržení podmínek úvěr zesplatnila a svou pohledávku přeprodala fondu IFIS.

Developera Milana Janků, jednoho ze dvou jednatelů společnosti Geone Holešovice One, u insolvenčního soudu zastupuje bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Ten ve vyjádření pro soud uvedl, že „insolvenční návrh nesplňuje zákonem stanovené náležitosti, je šikanózní a navrhovatel v úpadku není“.

Případ lucemburské ECM se vleče již osmým rokem

Pro developera Milana Janků to není ani první, ani jediná zkušenost s insolvenčním řízením. Již osmým rokem se v tuzemsku vleče případ „jeho“ lucemburské ECM Real Estate Investments (ECM REI), spojované s výstavbou mrakodrapů na pražském Pankráci, která se svého času obchodovala na pražské burze, ale v roce 2011 skončila kvůli předlužení v konkurzu a s miliardovými dluhy.

Málo známým faktem je, že na ECM REI podala téhož roku V Hongkongu návrh na soudní likvidaci společnost Astin Capital Management coby zvolený zástupce držitelů eurových dluhopisů emitovaných ECM REI (ISIN: XS0319645981) s vysvětlením, že v Hongkongu bylo situováno více než 50 % hodnoty všech aktiv firmy.

PSALI JSME:
Milan Janků opět v insolvenčním řízení

V listopadu 2011 pak soud v Hongkongu rozhodl o likvidaci (winding-up-order) společnosti ECM REI, která do té doby ovládala 36,7% podíl v hongkongské společnosti China East Investments Limited, která nepřímo vlastnila nákupní centrum ECMall v Pekingu v Číně.

Podle nedávné zprávy insolvenčního správce lucemburské ECM REI Jaroslava Svobody nadále probíhají dva tzv. incidenční spory – s věřitelem, jímž je stavební společnost PSJ a spor o tzv. odpůrčí žalobě s ECM China. Dohoda o mimosoudním řešení byla – v rámci dalších soudních sporů – se souhlasem věřitelského výboru uzavřena se společností Telor International Limited registrované na ostrově Man.

Pokud jde dceřiné společnosti, u české komanditní společnosti ECM Real Estate Investments (v likvidaci – pozn. red.) již byla odsouhlasena závěrečná zpráva likvidátora, zatímco u akciové společnosti Lancaster sice byl prohlášen konkurz, ale stále probíhá soudní spor o zaplacení zhruba 118 milionů korun, kde dlužníkem je Milan Janků jako fyzická osoba, uvedl Svoboda.

Janků osobně se v insolvenčním řízení ocitl také v letech 2016-2017, když na něj podali insolvenční návrh manželé Baránkovi kvůli problémům se zakoupením a rekonstrukcí pražské rezidence Hadovka. Dlužníkovi se po necelém roce podařilo uzavřít dohodu o narovnání.

PSALI JSME:
Kauza PSJ: Tuzemským stavebnictvím se valí sněhová koule

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Bankám klesají zisky, ruší pobočky

Bankám a spořitelnám v Česku v letošním prvním pololetí klesl souhrnný čistý zisk meziročně o 19 miliard korun na 26,57 miliardy. Vyplývá to z dat, která včera zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

Firemní pronájmy elektroniky rostou

Zatímco až do letošního března byl pronájem elektroniky především doménou jednotlivců, kteří si tak pravidelně obměňovali svá zařízení (např. nový iPhone každý rok), možnost pronájmu firmy přivítaly zejména během …

Je Antivirus lepší, než bude kurzarbeit?

Diskuze o podobě kurzarbeitu, do něhož se má proměnit nyní platný program Antivirus, je poměrně složitá. Kurzarbeit má totiž celou řadu parametrů (za jakých okolností se uplatní, kdo bude od koho na jak dlouho …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Stočený tachometr Čechům nevadí. Chtějí slevu a podléhají emocím

Průzkum
Opravdu to českým řidičům tak vadí? Pro většinu motoristů není stočený tachometr důvodem k tomu, aby se poohlédla po jiném autě. Kupující ale v takovém případě požadují slevu. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Cebia, která už téměř tři desítky let pomáhá motoristům bojovat proti nekalým praktikám při prodeji použitých vozů.
Rolovat nahoru