Insolvenční slalom Milana Janků

K insolvenčnímu řízení se společností Geone Holešovice One, jejíhož jednatele, realitního byznysmena a developera Milana Janků, u soudu zastupuje bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán, podle zjištění redakce FAEI.cz v insolvenčním rejstříku minulý týden přistoupila se svou pohledávkou ve výši necelých dvou milionů korun společnost Enewell. Podle ní existuje také další věřitel, který má mít vůči Geone Holešovice One dvoumilionovou pohledávku – třebíčská stavební firma M&H stavitelství.
Holešovický projekt, který na pozemku bývalé betonárky společně připravují společnost Skanska a skupina Geone, představuje pro Milana Janků návrat mezi developery poté, co jeho společnost ECM REI skončila roku 2011 v konkurzu s miliardovými dluhy. Reprofoto: Google Maps

Zatímco Enewell uvádí pohledávku kvůli nezaplaceným fakturám, stavební firma má mít pohledávku vyplývající z neuhrazených služeb. Insolvenční soud nyní disponuje informacemi o třech věřitelích Geone Holešovice One s celkovými pohledávkami přes 25,5 mil. Kč. Jak redakce informovala minulý týden, insolvenční návrh na firmu podal před měsícem brněnský investiční fond IFIS, jenž vůči dlužníkovi uplatňuje pohledávku ve výši téměř 21,5 mil. Kč.

Tu fond získal od Expobank CZ na základě úvěru, který banka v roce 2018 společnosti Geone Holešovice One poskytla. Firma náležející do skupiny Geone, která společně se Skanskou připravuje developerský projekt v pražských Holešovicích za miliardy korun, podle banky závažně porušila úvěrovou smlouvu, a banka proto kvůli nedodržení podmínek úvěr zesplatnila a svou pohledávku přeprodala fondu IFIS.

Developera Milana Janků, jednoho ze dvou jednatelů společnosti Geone Holešovice One, u insolvenčního soudu zastupuje bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Ten ve vyjádření pro soud uvedl, že „insolvenční návrh nesplňuje zákonem stanovené náležitosti, je šikanózní a navrhovatel v úpadku není“.

Případ lucemburské ECM se vleče již osmým rokem

Pro developera Milana Janků to není ani první, ani jediná zkušenost s insolvenčním řízením. Již osmým rokem se v tuzemsku vleče případ „jeho“ lucemburské ECM Real Estate Investments (ECM REI), spojované s výstavbou mrakodrapů na pražském Pankráci, která se svého času obchodovala na pražské burze, ale v roce 2011 skončila kvůli předlužení v konkurzu a s miliardovými dluhy.

Málo známým faktem je, že na ECM REI podala téhož roku V Hongkongu návrh na soudní likvidaci společnost Astin Capital Management coby zvolený zástupce držitelů eurových dluhopisů emitovaných ECM REI (ISIN: XS0319645981) s vysvětlením, že v Hongkongu bylo situováno více než 50 % hodnoty všech aktiv firmy.

PSALI JSME:
Milan Janků opět v insolvenčním řízení

V listopadu 2011 pak soud v Hongkongu rozhodl o likvidaci (winding-up-order) společnosti ECM REI, která do té doby ovládala 36,7% podíl v hongkongské společnosti China East Investments Limited, která nepřímo vlastnila nákupní centrum ECMall v Pekingu v Číně.

Podle nedávné zprávy insolvenčního správce lucemburské ECM REI Jaroslava Svobody nadále probíhají dva tzv. incidenční spory – s věřitelem, jímž je stavební společnost PSJ a spor o tzv. odpůrčí žalobě s ECM China. Dohoda o mimosoudním řešení byla – v rámci dalších soudních sporů – se souhlasem věřitelského výboru uzavřena se společností Telor International Limited registrované na ostrově Man.

Pokud jde dceřiné společnosti, u české komanditní společnosti ECM Real Estate Investments (v likvidaci – pozn. red.) již byla odsouhlasena závěrečná zpráva likvidátora, zatímco u akciové společnosti Lancaster sice byl prohlášen konkurz, ale stále probíhá soudní spor o zaplacení zhruba 118 milionů korun, kde dlužníkem je Milan Janků jako fyzická osoba, uvedl Svoboda.

Janků osobně se v insolvenčním řízení ocitl také v letech 2016-2017, když na něj podali insolvenční návrh manželé Baránkovi kvůli problémům se zakoupením a rekonstrukcí pražské rezidence Hadovka. Dlužníkovi se po necelém roce podařilo uzavřít dohodu o narovnání.

PSALI JSME:
Kauza PSJ: Tuzemským stavebnictvím se valí sněhová koule

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

NN Group: Konečná dividenda je 1,40 eur na akcii

Nizozemská NN Group tento týden informovala o svých hospodářských výsledcích za poslední čtvrtletí loňského roku a za celá rok 2019. Za celý rok 2019 stoupl provozní výsledek na 1,794 miliardy eur, což představuje …

ČSOB hlásí meziroční nárůst zisku o 25 %

Skupina ČSOB tento týden informovala o svých hospodářských výsledcích za rok 2019. Její čistý zisk meziročně vzrostl na 19,7 miliardy korun, což znamená nárůst o 25 % ve srovnání s rokem 2018 (15,8 mld. Kč).

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru