
Na jazyk se proto vkrádá otázka, zda propad hodnoty akcií technologických firem, které rovněž stojí za dramatickým rozvojem umělé inteligence, není jen přirozenou korekcí totálně „přepáleného“ trhu. Obzvláště poté, co máme řadu historických zkušeností z jiných segmentů, které ve svých časech rovněž představovaly tahouny růstu.
Předně je třeba říci, že rozpoznání jakékoli bubliny na akciovém trhu nastane ex post. Nikdo není schopen cenovou bublinu věrohodně identifikovat v momentě, kdy se na trhu skutečně tvoří. Jinými slovy v každém okamžiku, kdy se trhy vydávají směrem vzhůru, se zdá, že k tomu je i fundamentální důvod, respektive že většina takového pohybu se odráží ve fundamentu.
Pokud bychom totiž dokázali vždy odlišit bublinu od racionálně zdůvodnitelného vývoje, vlastně bychom vždy investovali „objektivně“ racionálně a bublina by se ani nenafoukla.
To ale neznamená, že si nemáme otázky jako „žijeme nyní v bublině?“ klást. Je tedy vývoj za posledních několik měsíců či pár let v akciovém segmentu umělé inteligence cenovou bublinou, nebo jsme svědky nezastavitelného trendu?
Nabízí se paralela s bublinou, kterou akciové trhy zažily na přelomu tisíciletí, respektive v období let 1996 až 2001, a pro kterou se vžilo označení „dot com“. Tehdejší rozvoj informačních technologií a internetu vedl k poměrně racionálnímu přesvědčení, že právě tento sektor je motorem budoucího ekonomického růstu.
Kdo tedy nakoupil technologické akcie mezi prvními, měl velkou šanci na nich vydělat. Nebudeme si ale nalhávat, že především na počátku tohoto období šlo o veliký risk. Připomeňme, že to, že se taková sázka ukázala jako skvělá, jsme se dozvěděli až se zpožděním.
A právě v roce 2001 došlo k propíchnutí oné technologické bubliny, jež vedla poklesu hlavního indexu newyorské burzy zhruba o třetinu, technologický Nasdaq propadl dokonce asi o tři čtvrtiny.
Nutno dodat, že v té době již americké hospodářství směřovalo k recesi a pomyslný hřebíček do rakve akciovým trhům zatloukl největší teroristický útok v dějinách USA v podobě útoků na newyorské Světové obchodní centrum.
Z tohoto pohledu se zdá, že současná situace se od té před čtvrtstoletím liší. Umělá inteligence je zatím stále ještě v plenkách. Stejně tak zatím nic nenasvědčuje tomu, že by americké hospodářství směřovalo do recese z fundamentálních důvodů. Současně je ale třeba mít se na pozoru.
Jednak kvůli faktoru Trump, jednak kvůli tomu, že technologické akcie zaznamenaly za posledních několik málo let obrovský růst své hodnoty. Je tedy možné v současném vývoji pozorovat určité známky existující bubliny, zároveň je velmi pravděpodobné, že byl nastoupen nový trend. Otázkou jen zůstává, zda vývoj akcií je podobně strmý jako onen trend.
Auto je analytik InvestingFox
(Redakčně upraveno)