Je růst Velkolepé sedmičky u konce? Akcie gigantů ztrácejí přízeň investorů

Růst tzv. velkolepé sedmičky zpomaluje kvůli vysokým nákladům na provoz umělé inteligence (AI), slabým výhledům a geopolitickým rizikům. Meta drží tempo, zatímco ostatní čelí stagnaci. Investoři proto začínají přehodnocovat expozici v USA a hledají příležitosti jinde.
Dalším důvodem pro stagnaci Velkolepé sedmy může být relativně vysoké ocenění amerického trhu, zejména technologického sektoru. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Dalším důvodem pro stagnaci Velkolepé sedmy může být relativně vysoké ocenění amerického trhu, zejména technologického sektoru. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Termín „Velkolepá sedmička“ (v originále Magnificent Seven, podle filmu Sedm statečných, pozn. red.) se stal snad jedním z nejpoužívanějších výrazů ve světě investic za poslední dva roky.

Skupina amerických technologických gigantů udržela tamní akciové trhy nad vodou, a to i navzdory širokému ekonomickému zpomalení. Po raketovém růstu v řádu desítek až stovek procent se ale letos vývoj akcií této elitní skupiny pohybuje kolem nuly. Co za touto změnou sentimentu stojí?

Euforie z AI se potýká s realitou

Technologičtí giganti se v posledních letech vezli na vlně umělé inteligence. Růst tržeb, vyšší marže a neutichající zájem o AI produkty vynesly jejich akcie na historická maxima. Nyní si však investoři více všímají vysokých kapitálových výdajů spojených s rozvojem AI a méně přesvědčivé výhledy na další kvartály.

Index Velkolepé sedmičky. Zdroj: Jakub Rochlitz, eToro
Index Velkolepé sedmičky. Zdroj: Jakub Rochlitz, eToro

Microsoft zpomalil jako první – jeho akcie loni výrazně zaostaly za širším trhem. AI růst je sice silný, ale vzhledem k obrovským kapitálovým investicím pro investory zatím nedostačuje. Podobný osud potkal Amazon a Google, jejichž akcie od prosince také stagnují.

Čína je trnem v oku

Akcie Applu a Tesly klesají kvůli jejich zpomalujícímu růstu na čínském trhu. Ekonomické oslabení v tomto klíčovém regionu a silná konkurence domácích firem oslabují jejich pozici. Navíc možná hrozba tarifů by mohla dále ohrozit jejich konkurenceschopnost a zvýšit náklady, jelikož obě společnosti jsou výrazně závislé na hardwarové výrobě.

Nvidia zase zažila výkyv po zveřejnění čínského AI modelu DeepSeek, ale své ztráty už téměř vymazala. V tomto roce se tím ale jenom vrátila na nulu a stále je pod maximem 149 dolarů. Klíčové budou její výsledky příští týden.

Čínský trh také začíná přitahovat pozornost investorů díky pokračujícím snahám o oživení domácího trhu, ale i díky rozvoji umělé inteligence. Po zveřejnění modelu umělé inteligence DeepSeek začali investoři nalévat kapitál do čínského technologického sektoru. Index Hang Seng letos vzrostl už o téměř 17 procent.

Zájem o Čínské akcie projevily také americké investiční fondy, jak ukázaly čerstvé reporty 13F, které dokumentují jejich obchody. Velcí hráči výrazně navýšili své podíly v čínských gigantech, jako jsou Alibaba, JD.com či Pinduoduo, zatímco redukují své expozice ve Velkolepé sedmičce.

Dalším důvodem pro stagnaci může být relativně vysoké ocenění amerického trhu, zejména technologického sektoru. Akcie v USA se obchodují s výraznou prémií oproti čínským a evropským protějškům.

Například valuace S&P 500 je více než deset procent nad svým pětiletým průměrem. Vzhledem ke hrozícím obchodním válkám se navzdory slabšímu růstu mohou zahraniční trhy jevit atraktivnější.

Meta je světlou výjimkou

Ne všechny tituly Velkolepé sedmičky ale stagnují. Meta díky 20 zeleným dnům dosáhla nejdelšího souvislého růstu v historii a letos si připsala již téměř 20 procent. Díky úspěšnější monetizaci umělé inteligence vnímá trh její investice pozitivněji než u ostatních hyperscalerů. Dalším katalyzátorem růstu je možnost zákazu TikToku v USA, který by posílil její pozici na trhu.

S 29% váhou v indexu S&P 500 hraje Velkolepá sedmička klíčovou roli v celkovém výkonu amerického trhu. Otázkou zůstává, zda nedávný vývoj naznačuje pouze krátkodobý výkyv sentimentu, nebo spíše začátek hlubší změny trendu. Pro investory v technologickém sektoru to může být signál k přehodnocení diverzifikace jejich portfolia.

Autor je investiční analytik společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena