Kdy praskne třetí bublina?

Názor

Po internetové bublině v roce 2000, která už v našem století zasáhla čtvrtinu světa, praskla v roce 2008 bublina hypoteční, jež postihla celou planetu. Stále víc ekonomických expertů, zejména amerických ale upozorňuje na blížící se krach globálního finančního systému. A že je současná situace nestandardní, o tom není pochyb. Potvrzují to záporné úrokové sazby centrálních bank i bonitních státních dluhopisů.

Kdy praskne třetí bublina? Foto: Pixabay

Pokud by se svět skutečně zotavil z ekonomického kolapsu v roce 2008 a procházel obdobím hospodářského růstu, měly by být úrokové sazby pozitivní, inflace odpovídající růstu, ceny komodit vysoké. Děje se však pravý opak.

Centrální banky ve snaze rozhýbat ekonomický růst tisknou další a další peníze, které pak levně prodávají komerčním finančním domům v naději, že levné peníze budou ponoukat investory k roztáčení soukolí ekonomiky. Negativním důsledkem této snahy mimo jiné je, že investoři ve snaze uplatnit své zdroje hledají příležitosti i v oblastech s vysokou mírou rizika. Výsledkem je pravděpodobnost, že řada úvěrů nebude nikdy splacena.

Konečně i Česká národní banka varovala tuzemské banky před uvolněností při poskytování hypoték. Levné peníze produkují nízké úrokové sazby, na něž dosáhnou i lidé s nižšími příjmy. V době konjunktury a vysoké zaměstnanosti je to v pořádku, ale co se stane, až se vrátí recese?

Stejnou otázku si položil i manažer ČSOB Asset Managementu Radim Kotrouš, který negativní úrokové sazby centrálních bank považuje za extrémní řešení a velmi drsnou medicínu na léčení slabé ekonomiky v časech ekonomického stresu: „Co budou centrální banky dělat, když přijde skutečná recese?“ ptá se.

Není pochyb, že za krátkodobé působení injekcí likvidity svět v dlouhodobém horizontu zaplatí znehodnocením měn, úspor a penzí. Otázkou současnosti podle renomovaných ekonomů není zda, ale kdy se to stane.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru