Investice do zahraničních turistů se vrátí až stonásobně

V přepočtu na jeden den pobytu utratí v Česku nejvíce turisté z Japonska, Spojených států a Belgie. Vyplývá to z prezentace, kterou Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) sdělila Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism. Nejvíce bonitní jsou ale Němci.
Do české metropole loni zavítal rekordní počet turistů. Ilustrační foto: Pixabay.com
Do české metropole loni zavítal rekordní počet turistů. Ilustrační foto: Pixabay.com

V tuzemských hotelech, penzion či chalupách se loni ubytovalo na 22,8 milionu hostů, kteří tam strávili 57,3 milionu nocí. Celkem 54 procent tvořili domácí turisté, 46 procent pak hosté z ciziny, kterých přibylo téměř o deset procent. Česko se tak dostalo na nejvyšší hodnoty od roku 2012.

Právě zahraniční návštěvníci se českému cestovního ruchu včetně napojených služeb mnohonásobně vyplácejí, protože zde obvykle utratí nejvíce peněz – za ubytování, dopravu, suvenýry nebo jídlo.

Například konverzní kampaň zaměřená na USA, uskutečněná v rámci spolupráce zemí V4, přivedla do Česka více než 28,6 tisíce turistů, kteří zde strávili 20 882 nocí. Investice 25 tisíc eur přinesla 104násobnou návratnost.

Japonci, Američané, Němci…

Právě Američané patří mezi turisty, kteří v Česku utrácejí nejvíce. Z prezentace CzechTourism vyplývá, že loni to bylo 5 747 korun na osobu a den. Lepší byli jen Japonci s částkou 7 821 korun. Na třetím místě pak skončili Belgičané s 4 746 korunami.

V případě takzvané bonity (počet turistů krát délka pobytu krát útrata za den – pozn. aut.) skončily USA také druhé s částkou 3,9 miliardy korun. Na prvním místě se tentokrát umístili Němci se sumou 9,8 miliardy, a třetí obyvatelé Spojeného království Velké Británie a Severního Irska se 3,3 miliardy.

František Reismüller, ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism, uvedl, že prioritou jeho instituce je udržet a posílit růst návštěvnosti, zejména u klíčových trhů. Druhým úkolem je prodloužení pobytů a zvýšení útrat turistů.

„Mezi země s nejvyšší bonitou aktuálně patří Německo, USA, Velká Británie a Severní Irsko nebo Itálie. Cílíme ale i na vzdálené destinace, jako je Čína, Kanada, nebo třeba arabské státy,“ poznamenal Reismüller. Průměrná délka pobytu loni dosáhla tři a půl dne.

Klíčový sektor ekonomiky

Cestovní ruch patří mezi klíčové sektory české ekonomiky. Podle posledních dostupných dat z roku 2023 dosáhl podíl cestovního ruchu na hrubém domácím produktu (HDP) celkem 2,36 procenta (180 mld. Kč). Sektor zaměstnává 224 tisíc lidí a tvoří klíčový ekonomický pilíř v Karlovarském kraji, Praze či Jižních Čechách.

Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) zavítal například do Prahy rekordní počet turistů, když se v metropoli ubytovalo více než osm milionů hostů, kteří zde strávili zhruba 18,3 milionu nocí.

„Mezi pražskými hosty převažovali ti ze zahraničí (80,5 %), jejich podíl na celkovém počtu přenocování činil 85,6 procenta. Meziročně přibylo 8,6 procenta hostů a 8,7 procenta přenocování,“ uvedli statistici. Zhruba třetina cizinců přijela ze sousedních zemí – nejvíce z Německa.

„Listopad 2024 se stal v hlavním městě nejsilnějším měsícem z hlediska počtu ubytovaných rezidentů za posledních 13 let,“ konstatoval ČSÚ. Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN) uvedl, že podpora cestovního ruchu oproti předchozím rokům letos vzroste téměř dvojnásobě.

„Více jsme do této oblasti směřovali pouze v souvislosti s covidovou pandemií,“ řekl Kulhánek. V letošním roce jde o 1,48 miliardy korun, z toho 360 milionů je alokovaných v národních dotačních programech.

„Jsou určeny na rozvoj infrastruktury cestovního ruchu (250 mil.), oživení turismu v povodní zasažených Jeseníkách (20 mil.) a podporu organizací destinačního managementu (90 mil.),“ poznamenal ministr Kulhánek.

Dalších 423 milionů korun poputuje na modernizaci Horské služby, včetně rekonstrukce stanic a nákupu nové výjezdové techniky.

„Rok 2025 bude klíčový pro udržení dynamiky růstu a získání nových segmentů návštěvníků. Naším cílem je posílit aktivní turismus, podporovat lázeňství a motivovat návštěvníky, zejména z bonitních trhů, aby si prodlužovali pobyty,“ uvedl ředitel CzechTourism František Reismüller.

Jedním z důležitých trhů pro český cestovní ruch je podle něj Čína, kde se přímo v Pekingu znovu otevřelo Zahraničního zastoupení CzechTourism. „Navazujeme tak na jednu klíčových událostí v loňském roce, kdy se podařilo dojednat obnovení přímého leteckého spojení Peking–Praha,“ dodal.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek