Investice, kterou si vypijete: Peníze před inflací pomůže ochránit víno i whisky

Rozumně Uložená Měna. Tak svého času s nadsázkou vysvětlovala lidová slovesnost původ slova RUM. Dnešní ekonomická realita ale tuhle myšlenkovou konstrukci posunula z oblasti nezávazného vtipkování do sféry reálných investic.
Podle odborníků se hodnota trhu s vínem bude zvyšovat i v následujících letech. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pokud Češi nechtějí o své vydělané peníze do budoucna přicházet, musí investovat. Spoření nestačí. Postpandemická doba bude v tomto ještě neúprosnější, než časy předpandemické, připomněl nedávno ve své analýze na portálu FAEI.cz Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády.

Kovanda jako jednu z možností uvádí nabídku výrobce české whisky, který přišel s možností investovat do sudů naplněných destilátem, aby získal kapitál pro zvýšení kapacity pálení.

„Dlouhodobým stařením v dubových sudech whisky navyšuje svou hodnotu. V našich sudech se tak každým rokem zhodnocuje obojí: Vaše investice i prvotřídní alkohol,“ uvádějí producenti na webových stránkách.

Ve skladech firmy teď v dubových sudech zraje 40 tisíc litrů whisky, letos plánují přidat dalších 80 tisíc litrů čerstvě vypáleného destilátu. Peníze vložené do soudků firma plánuje investorům úročit až osmi procenty ročně.

Investiční alkohol na vzestupu

Zejména v prvním čtvrtletí 2021 se růstový trend u investičního alkoholu projevil naplno. Hodnota fondu Wine Management, který spravuje portfolio investičních lahví vína a whisky, se za toto období zvýšila o 3,99 procenta. Za necelé tři roky existence fond zhodnotil svá aktiva již o 25,72 procenta.

„Investiční víno a destiláty minulý rok prokázaly svou odolnost vůči pandemii koronaviru a svým růstem překonaly inflaci. Pozorní investoři se tak začali více zajímat o tato aktiva a někteří z nich o ně i rozšířili portfolio. Nejsledovanější burzovní ‚vinný‘ index Liv-ex 100, který sleduje vývoj hodnoty stovky nejhodnotnějších vín, za první letošní kvartál vzrostl o 2,8 procenta,“ říká Martin Kovář, spoluzakladatel fondu.

Podle odborníků se hodnota trhu s vínem bude zvyšovat i v následujících letech. Analytická společnost Mordor Intelligence odhaduje, že mezi lety 2021 a 2026 bude celosvětový trh s vínem pravidelně růst o 4,28 procenta ročně.

Jako hlavní důvody uvádí rostoucí poptávku v asijsko-pacifickém regionu, zejména v Číně, a omezenou nabídku. Právě očekávaný propad na straně nabídky kvůli nedávným silným mrazům ve Francii ovlivní cenu investičních vín pravděpodobně již tento rok.

Kolektivně, nebo na vlastní pěst?

Portfolio fondu Wine Management tvořilo na konci loňského třetího čtvrtletí 19 115 lahví vína a 664 lahví whisky v celkové hodnotě téměř 170 milionů korun.

To představuje nástroj, který umožňuje movité klientele efektivně skloubit radost z poznávání ušlechtilých nápojů s rozumnou investicí, jež přináší dlouhodobé uchování hodnoty a následně i zisk. Cílem celkové investiční strategie fondu je dosahování dlouhodobých výnosů v rozsahu 4–10 % p. a.

Nebylo by ale jednodušší jít jako „alkoholový investor“ vlastí cestou a uložit pá desítek tisíc do nápojů podle vlastního výběru? Upřímně řečeno – znalci to nedoporučují.

„Individuální investice v řádech desítek tisíc korun nedává příliš smysl,“ říká majitel vinárny a marketér Martin Kopecký. Podle něj jde se o komoditu, která je velmi náročná na skladování a jejíž likvidita, pokud nemáte přístup na sekundární trhy, je komplikovaná.

„Pokud je někdo fanouškem vína, raději mu doporučím budování vlastní kolekce se skladbou vín, která sám ať v krátkodobém, či dlouhodobém horizontu ocení, neboli zkonzumuje,“ vysvětluje.

„Investice do vína bude vždy pouze alternativní investicí, která může doplnit standardní portfolio. Na druhou stranu se jedná o stabilní aktivum, které v dlouhodobém horizontu vykazuje nárůst. Osobně, pokud bych měl volit mezi třeba obrazy a vínem, přikloním se k vínu. Mám k němu blíže a při absolutně nejčernějším scénáři jej mohu vypít,“ svěřuje se Kopecký.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena