Investoři se chystají, že lidé nebudou mít na zdražené hypotéky

Finanční a ekonomický institut zaznamenává v posledním roce přípravu investorů do nemovitostí na to, že řada lidí nebude mít v horizontu pěti let na to, aby utáhli očekávané zdražení svých hypoték. S tím, jak postupně skoční fixační období levných hypoték, a jak se budou postupně zvyšovat úroky, je pravděpodobné, že mnoho klientů bank už nezvládne zvýšení měsíčních splátek o dva tři tisíce korun měsíčně.

Místo jednoho malého bytu za čtyři miliony v Praze může být pět až osm garáží. Foto: Pixabay.com

Kromě toho řada lidí má ve skutečnosti i 110% hypotéky, protože nedostatek vlastních peněz na nákup nemovitosti a její vybavení či rekonstrukce dokrývaly proti hypotékám mnohem dražšími spotřebitelskými půjčkami. A také úvěry ze stavebního spoření. To ostatně dokládají i čísla. Stavební spoření jako takové sice už dávno tak výhodné není, ale zajímavé je v možnosti úvěrů. Například Lišce meziročně vyskočil počet nově poskytnutých úvěrů o neuvěřitelných padesát procent.

Investoři z řad obchodníků s komoditami a právníků proto zakládají skupiny, které počítají s tím, že banky se budou takových domů a bytů chtít rychle zbavit. Kumulují kapitál s cílem hypotéky začít vyplácet a myšlenkou původní vlastníky v bytech nechat. Z vlastního by se tak stalo nájemní bydlení. Nikdo nechce být zatím v této souvislosti jmenován, ale při neformálních setkáních s členy investičních klubů či právníky, kteří se pohybují kolem insolvencí, je to jedno z frekventovaných témat.

Takové investice, kdy se bývalý vlastník v bytě či domě ponechá, jsou sice dlouhodobé, ale jak ukazují zkušenosti některých investorů „v menším“, zároveň relativně spolehlivé, pokud ovšem nesměřují do vyloženě sociálně vyloučené lokality.

NÁJEM V MÍSTĚ OBVYKLÝ STAČÍ

„Koupil jsem v exekucích už patnáct bytů po celé republice, spíše v menších městech a vesnicích. Jsou to statisícové částky. Původní majitele jsem tam ponechal, platí mi nájem v místě obvyklý. Nejsou to velké sumy, ale za nějakých dvacet let se mi to vrátí, a to bude doba, kdy budu už penzista, a bude to pro mne znamenat zajištění na důchod. Navíc se mi nestalo, že by mi někdo z těchto nájemníků dlužil. Jsou rádi, že v dříve svém bytě mohli zůstat, že se nemusí stěhovat,“ potvrzuje jeden z insolvenčních právníků.

Podobně uvažují i zakladatelé jednoho nového investičního klubu v Praze, kde se potkávají především ti, kteří mají zkušenosti s obchodováním s komoditami v zahraničí.

„Vypadá to pěkně, ale lze na tom i ztratit kalhoty. Třeba takto jeden investor koupil dva paneláky v Chomutově, a ti lidé mu stejně neplatili, a byla z toho velká ztráta,“ říká čtyřicetiletý obchodník s realitami a pohledávkami. Sám takto z exekuce vykoupil bývalý hostinec v jisté moravské obci, kde hodlá v budoucnu stavět rodinné domy, a původní obyvatelku v něm rovněž ponechává.

GARÁŽE VÝKONNĚJŠÍ NEŽ GARSONKA

Kromě čekání na selhání hypoték u lidí, kteří mají až příliš našponovaný rozpočet, se podle poznatků FAEI.cz investoři ohlížejí s chutí také po garážích ve velkých městech, jejichž ceny i nájmy letí vzhůru, hlavně v centru Prahy.

Volného místa na parkování je stále méně. Praha 1 chce udělat další barevné zóny, parkovací zóny zavádí už dokonce i Praha 4. Důvod je prostý. Vznikla zde řada administrativních budov, a nižší management nemá kde parkovat, tak se tlačí do sídlišť, kde zase nemá možnost parkovat místní obyvatelstvo.

Garáže a garážová stání v Praze se běžně nabízejí za tři sta až šest set tisíc korun. V samotném centru šplhají až k milionu, ale dobře se pronajímá i širší centrum. Pronájmy jsou od dvou do deseti tisíc. Poměr pořizovací ceny a výnosu z nájmu u garáží často vychází lépe než u malometrážních bytů. Jsou to snadné počty.

Místo jednoho malého bytu za čtyři milióny v Praze může být pět až osm garáží. I kdyby byl výnos z jedné po odečtení poplatků v průměru dva tisíce korun měsíčně, dělá to pro vlastníka deset až šestnáct tisíc, což je více než výnos z garsonky, odečtou-li se také náklady na správu a údržbu.

ZÁJEM O BÝVALÁ KASÁRNA

Zájem je i o vinice, či lesní pozemky s vodní plochou a pramenem vody.

Mezi spekulanty s nemovitostmi se rovněž vážně mluví o tom, že v okolí hranic s Německem začínají mít zájem i o neudržované nemovitosti, které skýtají v budoucnu možnost ubytování většího počtu osob, například bývalá kasárna, subjekty z Německa.

I když to zatím nelze nikde oficiálně ověřit, české pohraničí se má údajně nacházet v Němci připravovaném dotačním pásmu pro řešení případné další imigrační exploze. Německé kapacity už teď praskají ve švech a jak všichni vědí, členství v EU znamená volný pohyb osob uvnitř Unie.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

25 kvalitních akciových titulů podle Saxo Bank

Akcie dosáhly vysoké úrovně zhodnocení, a zvýšily tak pravděpodobnost záporné reálné míry návratnosti v následujícím desetiletí. Výnosy z dluhopisů jsou všeobecně nízké, a tak investoři zoufale hledají aktiva, která …

Jak je to letos s dividendami?

Na Pražské burze je hned několik společností, které vyplácejí slušnou dividendu. Jak to ale bude letos, kdy je hospodaření společností, obchodování a výplata ovlivněna pandemií a z ní vyplývající situací?

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru