Investoři ve světě masivně přesouvají své peníze z „čistého“ do „špinavého“ průmyslu

Investice do zelených technologií a ESG ve světě kolabují. Bublina splaskává. Až příliš investorů se nechalo zmámit mediálně bouřlivým roztleskáváním „čistých technologií“, kdekdo si chtěl kreslit obrázek sama sebe coby zeleně uvědomělého a budovat na tom základě PR.
Například akcie ropné společnosti Shell se v těchto dnech vyhouply na své dějinné maximum a letos zhodnocují o více než 21 procent. Ilustrační foto: FAEI.cz

Jenže teď ESG povážlivě ztrácí svoji někdejší blyštivost, neboť investorům dochází, že bez všech těch „špinavých“ věcí, jako je výroba oceli nebo těžba ropy, mědi, kobaltu, lithia či niklu, „čisté technologie“ dále rozvíjet nelze. Přesměrovávají tak své peníze z ESG do „špinavého průmyslu“. A ti, kdož tento trend nezachytili a nadále bláhově nechávají své peníze v ESG, často těžce prodělávají.

Takže třeba akcie ropné společnosti Shell se v těchto dnech vyhouply na své dějinné maximum a letos zhodnocují o více než 21 procent, zatímco Clean Energy Index – zahrnující akcie firem „čisté energetiky“ – se propadá o více než 30 procent (viz graf Bloombergu výše, pozn. aut.).

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pád akcií technologických obrů s sebou stahuje také segment ESG investování

Zavřít reklamu ×
  1. Je docela s podivem, že do toho tzv. čistého průmyslu byl někdy někdo ochoten investovat. To byla totiž ekonomická sebevražda. Už od samého začátku bylo jasné, že se jedná o naprosto nedomyšlenou věc, která je pouhé politikum pro populisty! Reálně je to naprosto nedomyšlené a hlavně nesmyslné. „Čistota,“ udržitelnost a obnovitelnost, totiž spočívají v něčem naprosto jiném, než je naprosto nesmyslná honba za bezuhlíkatostí!

  2. No ne, že by staré, dobré komoušské „Poručíme větru, dešti!“ pořád nefungovalo? Jak je to možné, vždyť bylo vydáno tolik proklamací a zásadních politických rozhodnutí!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Novinky v osobních financích: Desetina Čechů se zadlužuje vysoce rizikově

Průzkum
V tomto týdnu nás v redakci ze světa osobních financí zaujal průzkum agentury Ipsos pro Českou bankovní asociaci (ČBA). Podle jeho výsledků se v posledním roce při půjčování peněz 11 procent lidí chovalo vysoce rizikově. Výrazně ale přibylo těch, kteří se rizikově nechovají vůbec. Jejich počet stoupl z 33 na 42 procenta. Češi si podle průzkumu nejčastěji půjčují od bank.