Jenže teď ESG povážlivě ztrácí svoji někdejší blyštivost, neboť investorům dochází, že bez všech těch „špinavých“ věcí, jako je výroba oceli nebo těžba ropy, mědi, kobaltu, lithia či niklu, „čisté technologie“ dále rozvíjet nelze. Přesměrovávají tak své peníze z ESG do „špinavého průmyslu“. A ti, kdož tento trend nezachytili a nadále bláhově nechávají své peníze v ESG, často těžce prodělávají.
Takže třeba akcie ropné společnosti Shell se v těchto dnech vyhouply na své dějinné maximum a letos zhodnocují o více než 21 procent, zatímco Clean Energy Index – zahrnující akcie firem „čisté energetiky“ – se propadá o více než 30 procent (viz graf Bloombergu výše, pozn. aut.).
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)
Je docela s podivem, že do toho tzv. čistého průmyslu byl někdy někdo ochoten investovat. To byla totiž ekonomická sebevražda. Už od samého začátku bylo jasné, že se jedná o naprosto nedomyšlenou věc, která je pouhé politikum pro populisty! Reálně je to naprosto nedomyšlené a hlavně nesmyslné. „Čistota,“ udržitelnost a obnovitelnost, totiž spočívají v něčem naprosto jiném, než je naprosto nesmyslná honba za bezuhlíkatostí!
No ne, že by staré, dobré komoušské „Poručíme větru, dešti!“ pořád nefungovalo? Jak je to možné, vždyť bylo vydáno tolik proklamací a zásadních politických rozhodnutí!