Investoři ve světě masivně přesouvají své peníze z „čistého“ do „špinavého“ průmyslu

Investice do zelených technologií a ESG ve světě kolabují. Bublina splaskává. Až příliš investorů se nechalo zmámit mediálně bouřlivým roztleskáváním „čistých technologií“, kdekdo si chtěl kreslit obrázek sama sebe coby zeleně uvědomělého a budovat na tom základě PR.
Například akcie ropné společnosti Shell se v těchto dnech vyhouply na své dějinné maximum a letos zhodnocují o více než 21 procent. Ilustrační foto: FAEI.cz

Jenže teď ESG povážlivě ztrácí svoji někdejší blyštivost, neboť investorům dochází, že bez všech těch „špinavých“ věcí, jako je výroba oceli nebo těžba ropy, mědi, kobaltu, lithia či niklu, „čisté technologie“ dále rozvíjet nelze. Přesměrovávají tak své peníze z ESG do „špinavého průmyslu“. A ti, kdož tento trend nezachytili a nadále bláhově nechávají své peníze v ESG, často těžce prodělávají.

Takže třeba akcie ropné společnosti Shell se v těchto dnech vyhouply na své dějinné maximum a letos zhodnocují o více než 21 procent, zatímco Clean Energy Index – zahrnující akcie firem „čisté energetiky“ – se propadá o více než 30 procent (viz graf Bloombergu výše, pozn. aut.).

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Zbyněk

    Je docela s podivem, že do toho tzv. čistého průmyslu byl někdy někdo ochoten investovat. To byla totiž ekonomická sebevražda. Už od samého začátku bylo jasné, že se jedná o naprosto nedomyšlenou věc, která je pouhé politikum pro populisty! Reálně je to naprosto nedomyšlené a hlavně nesmyslné. „Čistota,“ udržitelnost a obnovitelnost, totiž spočívají v něčem naprosto jiném, než je naprosto nesmyslná honba za bezuhlíkatostí!

  2. Ing.Mysík

    No ne, že by staré, dobré komoušské „Poručíme větru, dešti!“ pořád nefungovalo? Jak je to možné, vždyť bylo vydáno tolik proklamací a zásadních politických rozhodnutí!

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB