Investování pro každého: Jak a do čeho pravidelně investovat s pár tisíci?

Dávno už nemůžeme následovat kroky našich prarodičů a schovávat si své úspory do šuplíku nebo pod polštář. Doba se změnila a je potřeba se jí přizpůsobit. Na financích záleží náš život ale i to, jak ho v budoucnu prožijeme. Proto bychom k nim měli přistupovat zodpovědně a při nejlepším se je pokusit i trochu zhodnotit.

I když vám na bankovním účtu měsíčně zbývá pár tisíc navíc, nic nebrání tomu, abyste začali spořit nebo investovat.

Inflace aneb finance v první linii

Ještě nedávno naše babičky schovávaly své ús­pory v dobře promyšlených skrýších, aby je ubránily před případnými zloději. Na scéně se však objevil mnohem vychytralejší nepřítel, který si cestu k našim financím vždy najde. Kdo je to? Inflace.

Inflace totiž každoročně snižuje kupní sílu peněz, což můžeme vidět i na cenách zboží a služeb. Pokud vám tedy vaši prarodiče před několika lety naspořili na nákup nového automobilu, můžete s touto částkou v současnosti uspět maximálně v místním bazaru. Inflace je tak jediná, která má všechny karty v rukávu a nám nezbývá nic jiného než se snažit před ní své finance uchránit.

Investování nebo spoření?

Pomyslným štítem proti inflaci je spoření, které dokáže její vliv odrazit a uchovat tak stálou hodnotu našich financí. Na výběr však máme i mnohem silnějšího bojovníka, který dokáže naše finance nejen ochránit, ale i zhodnotit.

Pomocí investic můžete dosahovat ročního zhodnocení až 6 % a více, čímž získáte i něco na přilepšenou. V případě spořicích účtů se jejich zhodnocení pohybuje okolo 1,5 až 3 %, přičemž míra inflace dosahuje podobných hodnot. Pokud ale chcete prostřednictvím vašich úspor alespoň trochu vydělat, musíte přejít chtě nechtě k investování.

Ilustrační foto: Shutterstock.com

První krůčky k úspěšnému investování

Začátky nikdy nebývají lehké a jinak tomu není ani u investování, které přináší radost z výdělku ale i obavy z míry rizika, které je na finančních trzích všudypřítomné. Hned na startovní čáře si musíte ujasnit několik otázek, které rozhodnou o tom, zda budete nebo nebudete úspěšní.

První z nich je samozřejmě kapitál neboli částka, kterou hodláte investovat. Většinu investic je možné v současnosti uskutečnit i s nízkým kapitálem, který se může pohybovat okolo několika tisíc korun. Vždy by se však mělo jednat pouze o finance, které nepotřebujete do svého rodinného rozpočtu. Ve zkratce byste se tak neměli vrhnout do investování po hlavě a vkládat do něj peníze, které šetříte dětem na studium.

Tím se dostáváme ke druhému bodu, a to o míře rizika, které budete schopni a zároveň ochotni podstoupit. Ve světě investování totiž platí pravidlo, že čím vyšší je míra zhodnocení tím vyšší je i míra rizika neboli pravděpodobnost, že o investované peníze přijdete. Je tedy pouze na vás, jakou případnou ztrátu si můžete dovolit.

Nenechte se však předem zastrašit. V žádném případě nejde o Sofiinu volbu a ve vašem rozhodování by měl vždy vyhrát především zdravý rozum a zhodnocení vaší finanční a životní situace.

Možnosti investování podle typů investorů

Vše máte pečlivě rozmyšlené a jste pevně rozhodnuti začít s investováním hned teď a na místě. Ještě však chvíli vyčkejte a připravte se na další etapu přemýšlení a rozhodování. Teď vás totiž čeká jeden z nejdůležitějších kroků, a to výběr investice. Před samotným výčtem možností, kam investovat, je tu i jedna rada, a to rozhodovat se podle toho, kolik odpovědnosti a práce chcete na svá bedra naložit.

V následujících bodech si představíme několik typů investování, z kterých si můžete vybrat podle svých preferencí.

Investice pro opatrné investory

Pokud se řadíte mezi opatrné investory, kteří chtějí pečovat o své finance a zároveň se vyvarovat velkému riziku je dobré zvážit například investice do dluhopisů nebo podílových fondů. U dluhopisů můžete investovat do těch, vydávaných státem, které však nedisponují vysokým zhodnocením, ale fungují spíše jako uchovatel hodnot. V případě firemních dluhopisů je situace o něco lepší a můžete si zde přijít na zhodnocení okolo 6–10 %.

Počítejte ale i s mnohem vyšším rizikem, které může růst u firem, které nejsou tak známé nebo nemají dostatečný potenciál.

Jednou z nabízených variant jsou i podílové fondy, které disponují zhodnocením okolo 6–15 %. Při investování do nich vkládáte své peníze jednorázově nebo pravidelně do rukou jednoho z makléřů, který s nimi poté hospodaří. To vám přináší výhodu v podobě úspory času, kdy nemusíte každý den sledovat vývoj trhu a zbytečně se stresovat. Naopak nevýhodou jsou vysoké vstupní poplatky a meziroční kolísání míry zhodnocení.

Zlatá střední cesta v podobě komodit

Za zlatou střední cestu můžeme považovat investování do komodit, které přináší poměrně vysoké zhodnocení. Většina drahých kovů jako je například stříbro nebo platina jsou využívány v průmyslu prakticky dennodenně a poptávka po nich se meziročně zvyšuje. Nejoblíbenější komoditou a zároveň zažitou tradicí je však zlato.

Investovat do něj můžete pravidelně v malých částkách anebo jednorázově v případě, že chcete ukrýt své úspory před inflací. Nejedná se však o investici, která by vám přinesla vysoké zhodnocení v krátkém čase. Zlato slouží spíše jako mezigenerační investice, která se vyplatí, pokud v ní své peníze necháte uložené dlouhodobě, a to na dobu pár nebo i desítek let. Přečtěte si více o investování do zlata.

Ilustrační foto: Shutterstock.com

Investice pro sebevědomé (zkušené) investory

Pokud se nespokojíte s nízkým zhodnocením a máte možnost více riskovat, můžete zkusit investovat do akcií. Dopředu musíte ale počítat s tím, že jejich vysoké zhodnocení si vybírá daň v míře rizika.

Při špatné investici do nevýhodných akcií tak máte mnohem vyšší pravděpodobnost ztráty.

Tu však můžete snížit správným výběrem akcií, které lze jednoduše rozdělit na méně a více rizikové. Mezi méně rizikové se řadí především akcie velkých společností, které si za roky svého působení vydobyly pevné místo na trhu. Naopak začínající a méně známé společnosti většinou disponují více rizikovými akciemi, které však mohou přinést zhodnocení okolo desítek až stovek procent.

V poslední době velice oblíbenou investiční příležitostí jsou i kryptoměny. Ty ale nejsou až takovou novinkou, jak by se některým mohlo zdát. Kryptoměny tu jsou s námi už od roku 2009 a těší se stále větší oblibě. Jejich hlavní výhodou (i nevýhodou) pro investory, je vysoká volatilita, která způsobuje rychlý růst, ale i pokles cen. S ohledem na výši zhodnocení, které se může pohybovat i okolo 1 000 %, je zde i velmi vysoké riziko ztráty. Kryptoměny jsou bezesporu zajímavé a můžeme se těšit, co nám v budoucnu přinesou.

Připravil: Finex.cz

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB