Investování pro každého: Jak a do čeho pravidelně investovat s pár tisíci?

Dávno už nemůžeme následovat kroky našich prarodičů a schovávat si své úspory do šuplíku nebo pod polštář. Doba se změnila a je potřeba se jí přizpůsobit. Na financích záleží náš život ale i to, jak ho v budoucnu prožijeme. Proto bychom k nim měli přistupovat zodpovědně a při nejlepším se je pokusit i trochu zhodnotit.

I když vám na bankovním účtu měsíčně zbývá pár tisíc navíc, nic nebrání tomu, abyste začali spořit nebo investovat.

Inflace aneb finance v první linii

Ještě nedávno naše babičky schovávaly své ús­pory v dobře promyšlených skrýších, aby je ubránily před případnými zloději. Na scéně se však objevil mnohem vychytralejší nepřítel, který si cestu k našim financím vždy najde. Kdo je to? Inflace.

Inflace totiž každoročně snižuje kupní sílu peněz, což můžeme vidět i na cenách zboží a služeb. Pokud vám tedy vaši prarodiče před několika lety naspořili na nákup nového automobilu, můžete s touto částkou v současnosti uspět maximálně v místním bazaru. Inflace je tak jediná, která má všechny karty v rukávu a nám nezbývá nic jiného než se snažit před ní své finance uchránit.

Investování nebo spoření?

Pomyslným štítem proti inflaci je spoření, které dokáže její vliv odrazit a uchovat tak stálou hodnotu našich financí. Na výběr však máme i mnohem silnějšího bojovníka, který dokáže naše finance nejen ochránit, ale i zhodnotit.

Pomocí investic můžete dosahovat ročního zhodnocení až 6 % a více, čímž získáte i něco na přilepšenou. V případě spořicích účtů se jejich zhodnocení pohybuje okolo 1,5 až 3 %, přičemž míra inflace dosahuje podobných hodnot. Pokud ale chcete prostřednictvím vašich úspor alespoň trochu vydělat, musíte přejít chtě nechtě k investování.

Ilustrační foto: Shutterstock.com

První krůčky k úspěšnému investování

Začátky nikdy nebývají lehké a jinak tomu není ani u investování, které přináší radost z výdělku ale i obavy z míry rizika, které je na finančních trzích všudypřítomné. Hned na startovní čáře si musíte ujasnit několik otázek, které rozhodnou o tom, zda budete nebo nebudete úspěšní.

První z nich je samozřejmě kapitál neboli částka, kterou hodláte investovat. Většinu investic je možné v současnosti uskutečnit i s nízkým kapitálem, který se může pohybovat okolo několika tisíc korun. Vždy by se však mělo jednat pouze o finance, které nepotřebujete do svého rodinného rozpočtu. Ve zkratce byste se tak neměli vrhnout do investování po hlavě a vkládat do něj peníze, které šetříte dětem na studium.

Tím se dostáváme ke druhému bodu, a to o míře rizika, které budete schopni a zároveň ochotni podstoupit. Ve světě investování totiž platí pravidlo, že čím vyšší je míra zhodnocení tím vyšší je i míra rizika neboli pravděpodobnost, že o investované peníze přijdete. Je tedy pouze na vás, jakou případnou ztrátu si můžete dovolit.

Nenechte se však předem zastrašit. V žádném případě nejde o Sofiinu volbu a ve vašem rozhodování by měl vždy vyhrát především zdravý rozum a zhodnocení vaší finanční a životní situace.

Možnosti investování podle typů investorů

Vše máte pečlivě rozmyšlené a jste pevně rozhodnuti začít s investováním hned teď a na místě. Ještě však chvíli vyčkejte a připravte se na další etapu přemýšlení a rozhodování. Teď vás totiž čeká jeden z nejdůležitějších kroků, a to výběr investice. Před samotným výčtem možností, kam investovat, je tu i jedna rada, a to rozhodovat se podle toho, kolik odpovědnosti a práce chcete na svá bedra naložit.

V následujících bodech si představíme několik typů investování, z kterých si můžete vybrat podle svých preferencí.

Investice pro opatrné investory

Pokud se řadíte mezi opatrné investory, kteří chtějí pečovat o své finance a zároveň se vyvarovat velkému riziku je dobré zvážit například investice do dluhopisů nebo podílových fondů. U dluhopisů můžete investovat do těch, vydávaných státem, které však nedisponují vysokým zhodnocením, ale fungují spíše jako uchovatel hodnot. V případě firemních dluhopisů je situace o něco lepší a můžete si zde přijít na zhodnocení okolo 6–10 %.

Počítejte ale i s mnohem vyšším rizikem, které může růst u firem, které nejsou tak známé nebo nemají dostatečný potenciál.

Jednou z nabízených variant jsou i podílové fondy, které disponují zhodnocením okolo 6–15 %. Při investování do nich vkládáte své peníze jednorázově nebo pravidelně do rukou jednoho z makléřů, který s nimi poté hospodaří. To vám přináší výhodu v podobě úspory času, kdy nemusíte každý den sledovat vývoj trhu a zbytečně se stresovat. Naopak nevýhodou jsou vysoké vstupní poplatky a meziroční kolísání míry zhodnocení.

Zlatá střední cesta v podobě komodit

Za zlatou střední cestu můžeme považovat investování do komodit, které přináší poměrně vysoké zhodnocení. Většina drahých kovů jako je například stříbro nebo platina jsou využívány v průmyslu prakticky dennodenně a poptávka po nich se meziročně zvyšuje. Nejoblíbenější komoditou a zároveň zažitou tradicí je však zlato.

Investovat do něj můžete pravidelně v malých částkách anebo jednorázově v případě, že chcete ukrýt své úspory před inflací. Nejedná se však o investici, která by vám přinesla vysoké zhodnocení v krátkém čase. Zlato slouží spíše jako mezigenerační investice, která se vyplatí, pokud v ní své peníze necháte uložené dlouhodobě, a to na dobu pár nebo i desítek let. Přečtěte si více o investování do zlata.

Ilustrační foto: Shutterstock.com

Investice pro sebevědomé (zkušené) investory

Pokud se nespokojíte s nízkým zhodnocením a máte možnost více riskovat, můžete zkusit investovat do akcií. Dopředu musíte ale počítat s tím, že jejich vysoké zhodnocení si vybírá daň v míře rizika.

Při špatné investici do nevýhodných akcií tak máte mnohem vyšší pravděpodobnost ztráty.

Tu však můžete snížit správným výběrem akcií, které lze jednoduše rozdělit na méně a více rizikové. Mezi méně rizikové se řadí především akcie velkých společností, které si za roky svého působení vydobyly pevné místo na trhu. Naopak začínající a méně známé společnosti většinou disponují více rizikovými akciemi, které však mohou přinést zhodnocení okolo desítek až stovek procent.

V poslední době velice oblíbenou investiční příležitostí jsou i kryptoměny. Ty ale nejsou až takovou novinkou, jak by se některým mohlo zdát. Kryptoměny tu jsou s námi už od roku 2009 a těší se stále větší oblibě. Jejich hlavní výhodou (i nevýhodou) pro investory, je vysoká volatilita, která způsobuje rychlý růst, ale i pokles cen. S ohledem na výši zhodnocení, které se může pohybovat i okolo 1 000 %, je zde i velmi vysoké riziko ztráty. Kryptoměny jsou bezesporu zajímavé a můžeme se těšit, co nám v budoucnu přinesou.

Připravil: Finex.cz

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pašerákem při návratu z dovolené

Poradna
Navštěvujete při návratu do vlasti na letišti duty free shop? Je k tomu několik důvodů. Nákupem beze cla, tedy oproti běžnému obchodu se slevou, si zkrátíte čekání. Zbavíte se zbytků cizí měny, kterou si z exotické dovolené nechcete vozit domů. A do třetice – nakoupenými potravinami si zpestříte dlouhé cestování letadlem, kde od posádky zdarma dostanete nejvýš pohárek vody.