Italská ekonomika padá do propasti

Názor
Stahování investorů z rizikových aktiv do bezpečných přístavů vede k růstu ceny státních dluhopisů a poklesu jejich výnosů. Tím se dostáváme do paradoxní situace, kdy se Itálie může financovat za výhodnějších podmínek než před rokem, přestože se stává méně spolehlivým dlužníkem.
Itálie je silně zadluženou zemí, které nezbyde nic jiného, než své dluhy dál skokově navyšovat. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Itálie je v pozici kostky domina, která začíná být nestabilní. V případě, že Evropská unie neposkytne italské ekonomice výraznou pomoc, spustí se dominový efekt. Na jeho konci budou všechny kostky domina povalené a ekonomika Evropské unii silně poškozená.

Aktuální odhady naznačují, že vyhlášení karantény v Itálii sníží tamní výrobní produkci o 10 až 15 procent. Některá odvětví jako cestovní ruch klesnou až o 90 procent. To bude pro mnohé podniky smrtelné. Hrozí, že v Itálii naroste nezaměstnanost a mnozí lidé se ocitnou bez peněz.

Milánská burza od 20. února do 10. března klesla o 29 procent. Fatální dopady koronaviru na trzích předznamenávají, jak zdrcující bude šíření koronaviru pro italskou ekonomiku. Itálie je přitom silně zadluženou zemí, které nezbyde nic jiného, než své dluhy dál skokově navyšovat.

Pokud Evropská unie neposkytne za italské dluhy silné záruky, hrozí, že se sníží důvěra investorů ve schopnost Itálie splácet závazky. V takovém případě by úrokové sazby na italských dluhopisech skokově vzrostly, což by Itálii poslalo do bankrotu. Tomuto vývoji je třeba zabránit, jinak by byla poškozena celá ekonomika Evropské unie.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Burzovní pandemie již probíhá

Zavřít reklamu ×
 1. Italská ekonomika už padala do propasti už dávno před koronavirem. Výrobky z Itálie jsou mnoho let neprodejné ať jde o osobní auta,sekačky,motorové pily. Jakmile zahlédne zákazník na výrobku Made in Italy tak je po kšeftu. Mountfield může vyprávět……

  • Myslím si Petře, že nemáte pravdu. A o Mountfieldu nemá cenu vůbec diskutovat. Zde jsou čínské šmejdy.

   • Mounfield začínal na Italských výrobcích,pak bral výrobky z USA a nyní Čína. To je celá pravda o Mounfieldu.Taky jsem byl hloupý a kupoval od nich stroje.

  • Máme doma mrazničku Made in Italy, 23 roků bez poruchy. Ale souhlasím s Petrem – to bylo v době, kdy Italové ještě něco uměli.

 2. Budou MUSET opustit eurozonu a prudce devalvovat.Pobyty pro Čechy budo za polovic a budeme si za pár peněz koupit apartmány.
  Kromě toho to bude začátek konce EU.

 3. ….jediné razantní opatření na celém světě a to již druhý den po oznámení Číny o výskytu koronaviru, tak jediné správné a razantní opatření pro své občany provedla druhý den na to KLDR která uzavřela hranice a diplomaty a cizince odvezla autobusy na letiště a hybaj domů
  Ano KLDR si to mohla dovolit udělat tento krok, protože je soběstačná v zemědělství ve výrobě potravin, oblečení v lehkém a těžkém průmyslu ve vojenství a v dalších odvětvích…..stejně tak jako byla česká republika (ČSSR) před sametovým pučem a po sametu bylo vše rozkradeno, prodáno výroba všech odvětví utlumena a dnes jsme kosmopolitně koncernově závislý na kolektivním hospodářství virem krachujících zemí a jejich výrobců….tak budeme muset držet basu s EU jako jeho bruselská gubernie

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Češi jsou při nakupování stále obezřetní

Maloobchodní tržby se v říjnu opět meziročně snížily. Klesají tak nepřetržitě již osmnáct měsíců. Říjnový meziroční pokles o 1,4 procenta je sice pomalejší než srpnový propad o 4,3 procenta, přesto však nejde o …

Spotřebu Čechů nadále drtí mimořádná inflace

Maloobchodní tržby se letos v říjnu opět meziročně propadaly, a to osmnáctý měsíc v řadě. Pokles však činí 1,4 procenta, takže je z oněch osmnácti měsíců nejslabší. Maloobchod tak v říjnu měl svůj nejlepší, resp. …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Český systém přijímaček tlačil žáky na střední školy, kam nechtěli

Analýza
Dosavadní systém přijímacích zkoušek na střední školy donutil žáky a jejich rodiče k tomu, aby si vybírali takové zařízení, kam se s jistotou dostanou – ovšem bez ohledu na zájem dítěte. Ukázalo to rozsáhlé šetření Národního institutu SYRI a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Středočeském kraji, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.