Jak a kdy požádat pojišťovnu o předběžné posouzení zdravotního stavu

Názor
V případě, že se rozhodnete zabezpečit se formou životního pojištění, pravděpodobně se nevyhnete vyplnění tak zvaného zdravotního dotazníku, ze kterého pojišťovna zjišťuje aktuální zdravotní stav pojištěného.
Nezapomeňte na to, že pojišťovně udělujete souhlas k případnému vyžádání zdravotnické dokumentace. Foto: Pixabay

Ne každý z nás je totiž naprosto zdráv, můžete mít různá zdravotní omezení, můžete pravidelně docházet k odbornému lékaři, užívat dlouhodobě léky, případně vykonávat rizikové povolání nebo rizikový sport. A právě tyto skutečnosti pak mohou mít vliv na to, zda vás pojišťovna na požadovaný rozsah pojistného krytí přijme do pojištění či nikoli.

Pokud nemáte žádná zdravotní omezení, pravděpodobně vás pojišťovna bez problému do pojištění přijme. Pokud ale už máte jakékoli zdravotní omezení, nebo potřebujete pojistit na vysoké pojistné částky, ještě před podpisem smlouvy je vhodné se obrátit na pojišťovnu, u které chcete pojištění uzavřít, a požádat ji o předběžné posouzení zdravotního stavu, případně nechat vše vyřešit u konkrétní pojišťovny vašeho osobního finančního konzultanta.

PSALI JSME:
O případné plnění z pojistky musíte zažádat

Co v takovém případě bude pojišťovna potřebovat?

  1. Modelaci s požadovaným rozsahem pojištění a pojistných částek, kterou vám připravila pojišťovna, nebo váš finanční konzultant.
  2. Vyplněný zdravotní dotazník – na všechny dotazy pojišťovny odpovězte jasně a pravdivě.
  3. Pokud máte zdravotní omezení, je vhodné společně poslat do pojišťovny i kopie poslední lékařské zprávy a podobně. Urychlí se tím proces zpracování v pojišťovně.

Jak probíhá posouzení zdravotního stavu a jaké mají výsledky dopad na přijetí do pojištění? V případě, že pro pojišťovnu budete představovat vysoké riziko z hlediska přijetí do pojištění na požadovaný rozsah pojištění dle předložené modelace, musíte počítat s určitým omezením.

I zájemci, kteří mají vysoký příjem či finanční závazky (půjčky, hypotéky apod.) a potřebují zabezpečení příjmů na vysoké pojistné částky (tzv. nadlimitní pojistné částky) a vyšší rozsah pojistného krytí, musejí počítat s podmínkami, které si pojišťovna pro přijetí do pojištění vymíní.

PSALI JSME:
Jak na pojištění invalidity

Může to být například doložení lékařské prohlídky nebo finanční dotazník (speciální dokumenty pojišťovny). Nezapomeňte také na to, že pojišťovně udělujete souhlas k případnému vyžádání zdravotnické dokumentace.

Pojišťovna vysoké riziko řeší zpravidla přirážkou k pojistnému u konkrétního rizika (tak zvané zvýšení rizikového pojistného). Může ale udělit výluku s ohledem na konkrétní onemocnění, nebo předchozí úraz, zdravotní stav nebo výdělečnou činnost a podobně a může vás přijmout do pojištění, ale na nižší pojistné částky, v krajním případně vás může zcela odmítnout pojistit.

Zvolit vhodné a dostatečné zabezpečení je velice důležité. S ohledem na výše uvedené doporučuji oslovit alespoň tři pojišťovny, abyste měli na výběr z více variant řešení vašeho zabezpečení. Každá pojišťovna má svá pravidla pro řešení těchto případů. Pokud si nejste jisti, jaké řešení je pro vás vhodné, doporučuji se obrátit na nezávislého finančního odborníka.

Autorka je analytička životního pojištění společnosti Broker Consulting
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
„Investiční životní pojištění je hra pro střední třídu,“ říká respektovaný ekonom, profesor Jaroslav Vostatek

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.