Jak Češi hospodaří? Běžíte s penězi o závod, nebo ve svých financích plavete?

Průzkum
Jste šetřílci, zvyklí počítat každou korunu nebo vám peníze mizí neznámo kam? Výzkum společnosti Response now rozdělil lidi do pěti „finančních“ skupin. Jste bezhlavý rozhazovač peněz nebo na jmění sedíte jako strýček Skrblík? Ke kterému „kmenu“ patříte vy?
„Plavkyně“ svým financím nevěnují dostatečnou pozornost, jsou vůči nim a vůči finančním produktům nejvíce netečné. Peníze pro ně prý nejsou důležité, neměly o ně nikdy nouzi. Pokud je zastihne nějaká „finanční krize“, obracejí se na rodinu, která jim potřebné zdroje doplní. Foto: Depositphotos.com

Předmětem dotazníkového šetření, jehož se zúčastnilo 505 zaměstnaných respondentů ve věku od 18 do 65 let, byly postoj k financím, motivace půjčování peněz a hospodaření s příjmy. Jak jsme na to tedy my Češi, co se týče financí? Evidujeme si své příjmy a výdaje? Nebo výplatu roztočíme do poslední koruny? Na základě rozsáhlého výzkumu pak Sberbank vytvořila pět skupin („kmenů“) s charakteristickými „finančními“ rysy a pojmenovala je po sportovcích. Víte, čím jste vy?

Nejvíce je běžců

Pokud si vedete alespoň základní přehled o svých financích, pak se řadíte mezi nejpočetnější skupinu finančních „běžců“, která je v naší společnosti podle průzkumu zastoupena ve 30 procentech. K nejzodpovědnější a nejrozvážnější „finanční“ skupině patří tenisté (20 %), kteří jsou vždy o krok dopředu, dokáží totiž dokonce rychle reagovat i na nenadále situace.

„Dvě nejpočetnější skupiny, tenisté a běžci, tvoří lidé, kteří přistupují k penězům poměrně zodpovědně a efektivně. Dokáží své úspory dlouhodobě zhodnocovat. Do těchto typů lze přitom v průběhu života dospět,“ popisuje Radka Černá, tisková mluvčí Sberbank CZ.

PSALI JSME:
Lakomí jsou v Olomouci, Skoupí v Brně. „Skrblíků“ je podle příjmení nejvíce na Moravě

Nejzodpovědnější jsou tenisté

Téměř dvě třetiny tenistů (64 %) si vedou detailní rozpočet, pečlivě sledují své příjmy a výdaje a rodinu rozhodně nenechají na holičkách. Jejich typickým rysem je chuť investovat a zhodnocovat tak své příjmy. Pokud se už rozhodnou půjčit si dodatečné finanční zdroje, tak jedině od banky, a vždy si předem porovnají aktuální nabídku na trhu. Do skupiny spadají převážně muži (56 %) s věkovým průměrem 47 let.

Tak jako v maratonu, tak i finanční běžci jsou vytrvalí a poctiví dříči, patří k nim převážně starší muži (61 %). Tenistům se sice ve financích nevyrovnají, ale snaží se mít alespoň základní přehled o svých kontech. Podle průzkumu si téměř polovina z nich vede papírové záznamy. Čas od času si sice půjčují, na rozdíl od tenistů ale bez předchozích analýz či porovnání konkurenčních nabídek.

PSALI JSME:
Konzerva, spořílek nebo bohém? Víte, jaký jste typ uživatele bankomatu?

Rozhazuj jako motorkář! Šetři jako jogínka

Vítr ve vlasech a zběsilá jízda jednostopým motorovým vozidlem? I tak by se dala vystihnout finanční skupina motorkářů. Ve společnosti je zastoupena zhruba jednou pětinou (18 %). Finanční rozhodnutí dělají spontánně, mají rádi riziko, peníze se u nich dlouho neohřejí. Na druhou stranu se sice snaží něco málo ušetřit, ale daří se jim to nejméně ze všech skupin. Nejčastějšími členy jsou mladí lidé do 30 let a jejich mottem je: „Peníze jsou tu od toho, aby se utrácely.“

K největším šetřílkům patří jogínky (18 %). Vedou si pečlivě záznamy o svých výdajích, každou finanční transakci dvakrát zváží než sáhnout do peněženky. Pro korunu by s nadsázkou vydržely v širšasaně, neboli stoji na hlavě, dlouhé hodiny. Do banky i jiných finančních institucí se příliš nehrnou a spoléhají raději na sebe. Ve skupině převažují ženy ve středním věku (62 %). Ze všech „kmenů” nejvíce spoří, a jejich příznačným rysem je také potřeba si zajistit velkou finanční rezervu.

Protipólem běžců jsou plavci a plavkyně (14 %), kteří svým financím nevěnují dostatečnou pozornost. Jsou totiž vůči financím a finančním produktům nejvíce neteční. Peníze pro ně prý nejsou důležité, neměli o ně totiž zatím nikdy nouzi. Pokud je zastihne nějaká „finanční krize“, obracejí se na rodinu, která jim potřebné zdroje doplní. Skupinu podle průzkumu tvoří hlavně mladé ženy (57 %) s průměrným věkem 35 let.

Tak už víte, ke kterému „kmenu“ patříte?

PSALI JSME:
Mileniálové nemají peníze. Jinak by utráceli stejně jako předchozí generace

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.