Jak dlouho přetrvá silná koruna?

Názor
Česká koruna ve středu prolomila hranici 24 za euro. Kurz tuzemské měny se tak již nyní blíží historicky nejsilnější úrovni mírně pod 23,90 CZK/EUR, které bylo dosaženo zhruba v polovině roku 2008, tedy v předvečer globální finanční krize.
Silný posilující trend koruny z posledních dnů je však těžké vysvětlit ekonomickými daty. Ty naopak spíše hrají v její neprospěch. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Silný posilující trend koruny z posledních dnů je však těžké vysvětlit ekonomickými daty. Ty naopak spíše hrají v její neprospěch. Zmínit lze problém tzv. dvojího deficitu, tedy výrazného schodku veřejných financí a deficitu na běžném účtu platební bilance.

V neprospěch koruny hraje i očekávané pokračování zužujícího se úrokového diferenciálu, když zatímco Česká národní banka již se zvyšováním úrokových sazeb pravděpodobně skončila, tak Evropská centrální banka a americký Fed v tom budou beze sporu dále pokračovat.

Negativním faktorem je i nastupující recese tuzemské ekonomiky. Otázkou tedy je, jak dlouho, navzdory slabým ekonomickým fundamentům, silná koruna přetrvá. Celému středoevropskému regionu, spolu s korunou opět posílila i maďarská a polská měna, nyní pomáhá stále poměrně silné euro vůči americkému dolaru.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hlavním rizikem pro korunu je letos razantnější zvyšování úrokových sazeb Fedem a ECB

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Covid jako šance. Malí farmáři prodali více vína i bioproduktů

Analýza
Ve všeobecné vlně stížností mnoha firem, jak koronavirová pandemie negativně dopadla na jejich podnikání, existují i výjimky. Mezi ty překvapivé patří drobní zemědělci, kteří si i v tak těžké situaci dokázali poradit a v druhé vlně pandemie dokonce zaznamenali zvýšený zájem například o víno nebo bio lokální produkty.