Jak i na dovolené v cizině platit výhodně a bezpečně

Včasné plánování výdajů a zajištění bezpečnosti patří mezi klíčové kroky pro klidnou dovolenou. Ještě před překročením hranic by si každý měl důkladně promyslet, jak bude v zahraničí platit, jaká rizika s tím souvisejí a jak by se měl na cestu stran financí nejlépe připravit. Přinášíme rady, jak by se měli čeští turisté připravit na letní dovolenou, aby v souvislosti s placením nezažili nepříjemná překvapení.
Používání platebních karet během cest do zahraničí vyžaduje ještě větší obezřetnost než doma. Ilustrační foto: Pixabay.com
Používání platebních karet během cest do zahraničí vyžaduje ještě větší obezřetnost než doma. Ilustrační foto: Pixabay.com

Bezhotovostní platby jsou, podobně jako u nás, stále preferovanější a v mnoha zemích zcela běžnou normou – například ve Velké Británii, Švédsku nebo Norsku se kartou platí i ta nejnižší útrata.

V některých státech nejsou platební karty na všech místech vždy přijímány nebo mohou být akceptovány jen určité typy karet.

Proto je důležité si před cestou ověřit podmínky v cílové destinaci a připravit si vhodnou kombinaci karet, ale i hotovosti.

Nevýhodná konverze. Blokujte DCC

Při platbách a výběrech kartou v zahraničí se turisté mohou setkat s tzv. Dynamic Currency Conversion (DCC) – „službou“, která umožní zaplatit v českých korunách. Terminály často nabízejí platby „v CZK přímo“ a i když to může znít lákavě, nemusí vždy jít o výhodný postup.

Kurz totiž určuje obchodník či provozovatel bankomatu (ATM), či místní banka, takže služba DCC často znamená výrazně nevýhodný směnný kurz a vysoké poplatky. Proto je vždy lepší volit výběr z bankomatu i platbu přes platební terminál bez konverze, tedy v místní měně. V tom případě se pro platbu použije kurz banky, která vede klientovi jeho účet.

Dnes už mnoho bank umožňuje v internetovém či mobilním bankovnictví blokaci výběrů s DCC, čímž se klienti mohou při veškerých transakcích automaticky chránit před zbytečnými poplatky. Pokud to ve své aplikaci ještě nemáte, ověřte si, zda tuto blokaci vaše banka nabízí a požádejte o aktivaci DCC ochrany.

Pozor na bankomaty mimo banky

Při výběru hotovosti v zahraničí se doporučuje vybírat výhradně z bankomatů provozovaných přímo bankami, které nabízejí transparentní poplatky a solidní kurz. V rámci EU má každý provozovatel bankomatu i terminálu povinnost před každou transakcí jasně uvést kurz a případné poplatky.

Avšak bankomaty umístěné v turistických oblastech, obchodech nebo na letištích mohou účtovat vysoké přirážky – někdy i bez zřetelného upozornění. A mimo EU už tyto obvyklé evropské principy neplatí vůbec, takže je větší riziko skrytých či nepřehledných převodů.

Řada českých bank nabízí výběry z bankomatů v zahraničí zdarma. Někde jsou výběry zdarma po celém ve světě bez omezení, jindy jde o výběry zdarma nad určitý finanční limit, nebo banky mají zvýhodněné podmínky pro vybrané typy karet nebo účtů. Před cestou je vždycky dobré ověřit si podmínky své banky a zvážit, zda by lépe nevyhovoval jiný typ účtu.

Směnit peníze ještě doma se vyplatí

Pokud víte, že doma vám z poslední dovolené žádná hotovost nezbyla a chystáte se ji směnit, udělejte to hned a v českých bankách nebo směnárnách, kde je kurz výhodnější a služby transparentnější a bezpečnější. V zahraničí se často setkáte s horšími podmínkami nebo nemožností směnit české koruny.

Když je už směna peněz v zahraničí nezbytná, dobré rady jsou dvě – ověřit si na webu České národní banky aktuální kurz dané měny vůči koruně a také zjistit, jak bankovky a mince dané měny vypadají, aby vás směnárníci nebo obchodníci nemohli podvést. Do zemí s nestandardní měnou doporučujeme vycestovat s eury nebo dolary, které lze na místě snadno směnit.

Bezpečnost především

Používání platebních karet během cest do zahraničí vyžaduje ještě větší obezřetnost než doma. Ztráta nebo krádež a zneužití karty jsou vždycky nepříjemné, a i když vše lze s pomocí banky vyřešit, může se dočasně zkomplikovat přístup k financím, což může být hlavně v zahraničí problém.

Proto je určitě rozumné si ještě před odjezdem uložit kontakt na banku pro okamžité zablokování karty, nastavit na ní nižší limity pro výběry i platby a aktivovat notifikace o každé provedené transakci v mobilním nebo internetovém bankovnictví. Klidnější cestování může zajistit také pojištění karty proti ztrátě nebo odcizení, které nabízí většina bank.

Bezpečnost se netýká jen karet – mnoho lidí má dnes v telefonu spoustu citlivých osobních údajů, včetně mobilního bankovnictví, takže velkou pozornost je třeba věnovat také ochraně chytrého telefonu, který je velmi žádoucím cílem podvodníků. Vyhýbejte se veřejným Wi-Fi sítím, bezpečnější je využívat vlastní mobilní data nebo ověřené zabezpečené sítě s přístupovým heslem.

Autor je expert České bankovní asociace na platební styk
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek