Jak moc ještě hypotéky zdraží?

Názor
Hypoteční trh v září překonal hranici tří set miliard korun sjednaných půjček a stále se mu daří. A to i přes růst úrokové sazby. Ta v září podle údajů Fincentrum Hypoindex vystoupala na 2,43 procenta, a vrátila se tak na úroveň z loňského jara.
Kdo uvažuje o koupi nemovitosti, ať už jako o vlastním bydlení nebo investici, má stále ještě dobré podmínky. Ilustrační foto: FAEI.cz

Za roční úrok pod dvěma procenty, který byl nejvýhodnější za poslední roky, půjčovaly banky naposledy letos v dubnu. Jisté je, že tak výhodných podmínek už se letos nedočkáme. Otazník visí nad tím, jak moc půjčky ještě zdraží.

Česká národní banka (ČNB) na konci září zvýšila základní úrokovou sazbu na dvojnásobek a na to reagovaly tuzemské komerční banky. Odborníci už teď mluví o tom, že na konci roku 2021 by se úroková sazba u hypoték mohla šplhat ne ke třem, ale dokonce čtyřem procent.

PSALI JSME:
Kdo s koupí nového bytu či domu váhá, neměl by otálet příliš dlouho

Kdo uvažuje o koupi nemovitosti, ať už jako o vlastním bydlení nebo investici, má stále ještě dobré podmínky. Ty se projevují už řadu měsíců na rekordních prodejích. Jak vyplývá ze statistik Central Group, největší zájem je o byty 2+kk (44 % prodejů) a 1+kk (23 % prodejů).

U bytů koupených na úvěr tvoří menší byty 1+kk a 2+kk dokonce 80 procent prodejů. Úvěry na bydlení si nejčastěji berou lidé ve věku 30 až 40 let. Zhruba čtvrtinu kupujících na hypotéku pak tvoří klienti mezi 40 a 50 lety, hned za nimi jsou pak dvacátníci a třicátníci s pětinovým podílem.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jaká je aktuální průměrná úroková sazba hypotéky? Nově si vyberete ze tří indexů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Expobank se vrací na stupně vítězů

Air Bank, která dlouho slibovala, že její spořicí účet bude vždy mezi třemi nejlépe úročenými v zemi, na to jaksi pozapomněla a s růstem počtu jejich klientů, který se blíží devíti stům tisíců, se začíná chovat jako …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zafixované ceny energií má polovina domácností

Průzkum
Šetření výzkumné agentury STEM/MARK mezi zástupci domácností, kteří mají přehled o energiích, ukázalo, že přibližně polovina tuzemských domácností má ceny zafixované. Vyplynulo to z reprezentativního průzkumu agentury STEM/MARK, kterého se v druhé polovině října zúčastnilo 1 200 osob reprezentujících českou populaci ve věku 18+ let.