Kdo s koupí nového bytu či domu váhá, neměl by otálet příliš dlouho

Názor
Zájemce o vlastní bydlení, kteří k jeho pořízení plánovali využít hypotečního úvěru, nečekají lehké časy. Banky začaly půjčky na bydlení zdražovat už před časem, nyní se k tomu přidala také Česká národní banka (ČNB).
Pokud nyní někdo s koupí nového bytu či domu váhá, neměl by otálet příliš dlouho. Výhodnější podmínky mít dlouho nebude. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ta na svém posledním zasedání zvedla základní úrokové sazby o bezprecedentního 0,75 procentního bodu na současných 1,5 procenta. Je to nejvyšší jednorázové zvýšení této sazby od doby, kdy centrální banka začala cílovat inflaci, tedy od roku 1998. Navíc se dá očekávat, že to není poslední zvýšení sazeb.

Průměrná úroková sazba hypotečního úvěru v srpnu vzrostla podle ukazatele Fincentrum Hypoindex na 2,32 procenta. Hypotéky tak nepřetržitě zdražují už od letošního března a tento trend jen tak neskončí. Na zvýšení základních úrokových sazeb centrální bankou vždy reagují komerční banky velmi rychle, další zdražování úvěrů včetně hypotečních je tak blízko.

PSALI JSME:
Hypotéky v Česku rapidně zdraží

Pokud proto nyní někdo s koupí nového bytu či domu váhá, neměl by otálet příliš dlouho. Výhodnější podmínky mít dlouho nebude. Společně se zdražováním hypoték stále rostou i ceny nových bytů a domů. Vzhůru je táhnou hlavně zdražující stavební práce a materiál.

Dostupnost vlastního bydlení se tak v nejbližší době ještě zhorší. Nejméně tak dlouho, než se konečně povolí více velkých plánovaných rezidenčních projektů s tisíci byty, které umožní úspory z rozsahu. Do té doby zájemcům o vlastní bydlení nezbyde, než sáhnout hlouběji do kapsy.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hypotéka mladým uniká. Vlastní bydlení si mohou dovolit jen starší

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky v Česku rapidně zdraží

Hypotéky v Česku zdražují nejvýraznějším tempem od konce roku 2018. V září jejich průměrná úroková sazba stoupla z 2,32 na 2,43 procenta, vyplývá z dnes zveřejněných údajů Fincentrum Hypoindex. Z měsíce na měsíc tak …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB