Jak naložit s úsporami?

Kvantitativní uvolňování, jak centrální bankéři označují tištění peněz, má vést k oslabení měny. To by mělo přinést dva základní efekty: Prvním je zvýšení konkurenceschopnosti na úkor zemí, jež měnu neoslabují, druhým je pak snaha zlevnit peníze. Dostupnost peněz, potažmo úvěrů, by pak měla vést k rozhýbání ekonomiky.

Recese přijde. Jenom se neví, kdy. Ilustrační foto: Pixabay

Pokud to stále nezabírá, přistupují centrální bankéři k záporným úrokům. Jejich krok následují ministerstva financí solventních států vydáváním dluhopisů, rovněž s negativním úrokem. Na rozdíl od některých evropských centrálních bank jejich komerční sestry k záporným úrokovým sazbám ještě nesáhly. Odolává i ČNB, i když to paradoxně znamená posilování koruny jako měny, v níž hodnota úspor neklesá.

Významné je však slůvko „zatím“. Finančně gramotní občané ve vyspělých zemích se záporných sazeb obávají už dnes. A to i v Česku. Není divu. Většina úrokových sazeb na běžných účtech osciluje mezi nulou a 0,1 %, spořící účty už několik let zažívají pozvolný sestup k podobně nízkým hodnotám.

„Záporné úroky na vkladech pro běžné střadatele jsou i podle zkušeností ze zemí, kde již centrální banky sáhly k záporným sazbám, spíš výjimkou, ke které banky sahají nejčastěji v případě vyšších úložek. Na rozdíl od korporátní klientely se finanční instituce přeci jen zdráhají k takovémuto nepopulárnímu kroku přistoupit mimo jiné z důvodu obav před případným odlivem vkladů. Ohroženy jsou proto spíše různě dotované produkty a spořící účty,“ potvrzuje aktuální dění na finančních trzích Patrik Hudec z Generali Investments CEE.

Jak tedy naložit s úsporami v případě, že se záporný úrok stane i českou realitou? „Osobně bych doporučil kvalitní vládní dluhopisy s menší části dividendových akcií,“ navrhuje hlavní ekonom obchodníka s cennými papíry Colosseum František Bostl.

„Vzhledem k velmi nízkému úročení dluhových cenných papírů se akcie jeví jako vhodné aktivum. V domácím prostředí to můžou být ještě nemovitosti. Obě aktiva v sobě zahrnují svá rizika, nicméně v současném prostředí se zdají rozumnými volbami pro dlouhodobé investice,“ míní ekonomický expert Komerční banky Viktor Zeisel.

„Konzervativnímu investorovi v konečném důsledku nezbývá, než buď akceptovat vyšší míru rizika a porozhlédnout se například po dluhopisových fondech, nebo investovat svůj čas do detailnější analýzy aktuální nabídky na trhu, zda se neobjevila nějaká časově omezená akce,“ doporučuje Patrik Hudec.

„Pokud by skutečně nastalo období masivně rozšířených záporných úrokových sazeb, pak by asi vzrostla poptávka po fyzických trezorech a schránkách. Ale nemyslím si, že to je cesta, která nás čeká,“ uklidňuje obyvatelstvo české kotliny hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Podle informací z Japonska, kde centrální banka záporný úrok nedávno překvapivě zavedla, poptávka po trezorech skutečně převýšila nabídku a z tématu se stal mediální trhák.

S originální radou přichází analytik GE Capital Filip Fyrbach: „Doporučil bych investici do sebe sama, do rozvíjení vlastních myšlenek, ať už formou vzdělání či zahájení vlastního podnikání. Nízká cena peněz spoření příliš nesvědčí.“

„Tady neexistuje univerzální doporučení,“ soudí analytik finančních trhů Next Finance Jiří Cihlář. „Je pravdou, že v případě krátkodobé investice se investiční možnosti hledají složitě. V případě dlouhodobé investice ale rozhodně existují možnosti, a jednou z nich je i zlato.“

To, co Cihlář radí klientům bank, doporučil Radim Kotrouš, manažer ČSOB Asset Managementu, i korporátním investorům. „Ochranou investorů proti příliš aktivistickým centrálním bankéřům a jejich tištění peněz může být i nákup zlata.“

Zavřít reklamu ×
  1. Já už jsem roky zastáncem investic do zlata a zatím jsem o tom skálopevně přesvědčen. Jedná se o poměrně jistou komoditu/investiční příležitost, která přináší relativně stabilní výnosy. Minulý rok sice moc super nebyl, ale letos zatím ideální a z dlouhodobého hlediska rozhodně doporučuji. Super zdroj informací je pak například http://www.investice.cz/zlato/t79/ 🙂

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.