Jak správně natankovat v zemích EU28?

Letní turistická sezona se pomalu rozjíždí. A rozjíždějí se i čeští autoturisté do různých států Evropské unie. Při svých cestách budou muset tu a tam doplnit nádrže svých plechových miláčků.

„Natankování špatného druhu paliva by se mohlo náramně prodražit, nemluvě o pokažené dovolené,“ říká Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti. Při doplňování pohonných hmot na velkých nadnárodních čerpacích stanicích by většinou neměl nastat problém. Náš Natural 95 bývá většinou označen Euro 95, Eurosuper 95 či nějakým názvem v místním jazyce spojeným s číslicí 95. Někdy to však může být skutečná exotika.

Například v Estonsku můžeme narazit na stojany označené Pliivaba 95, ve Finsku 95 lyijytön, v Portugalsku S/Chumbo 95 a v Rumunsku 95 Fara plumb. Některé názvy však mohou být bez uvedené číslice, nicméně pojmy Bleifrei či Unleaded asi nebudou činit problém naprosté většině našich motoristů. Jsou však názvy, které by mohly být malým rébusem. Například v Itálii můžeme narazit na Senza plombo, v Řecku na Aplie a v Portugalsku či Španělsku na Gasolina. Stojany s motorovou naftou bývají označeny nápisem „Diesel“ či srozumitelným ekvivalentem. Ve Francii to však může být i Gazole, v Maďarsku Gázolaj a v Portugalsku či Španělsku Gasóleo. Ti, kdo jezdí na LPG, povětšinou narazí na takto označené stojany (případně GPL), nicméně i oni se mohou setkat s názvy v místní řeči. V Chorvatsku to může být Autoplin, v Litvě Dujos a v Řecku Ieghra-ériej. Opatrnost na místě může být v Maďarsku. Motorová nafta může být označena Gázolaj a zemní plyn Autógáz.

„Pozor na možnou záměnu paliv i v Portugalsku či Španělsku. Bezolovnatý benzin tam mohou označovat jako Gasolina, zatímco motorovou naftu Gasóleo,“ upozorňuje Roman Budský.

Jak to může být v zemi, kam míříme či kterou do cílové destinace projíždíme? To snadno zjistíte z podrobného přehledu zpracovaného Týmem silniční bezpečnosti.

Druh paliva Natural 95 Nafta LPG
Stát Národní název Národní název Národní název
Belgie Eurosuper 95 Diesel plus LPG
Bulharsko N Bleifrei; Bes olovo; A95H; Diesel; LPG;
Dánsko Benzin 95; Blyfri Diesel; Super Diesel LPG; Autogas
Estonsko 95 Euro; Pliivaba 95 D Euro; Diisel Autogaas; Gaas
Finsko 95; 95 lyijytön Diesel
Francie Euro sans plomb Diesel; Gazole GPL
Chorvatsko Eurosuper 95 Diesel; Dizel LPG; Autoplin
Irsko Unleaded 95; Aplie Diesel LPG
Itálie Senza Pb Unleaded; Senza plombo; S/Plomb 95 Diesel GPL
Kypr Gasoline Unleaded 95 RON Diesel; EuroDiesel
Litva 95 Euro; 95E; A95 D; Dyzelinis LPG; Gas; Dujos
Lotyšsko E95; 95E DD; dízelis LPG; Autogäze
Lucembursko Euro 95 Diesel LPG
Maďarsko 95; Super 95 Diesel; D; G; Gázolaj LPG; Autógáz
Malta Unleaded 95 Diesel LPG
Německo Superbleifrei Diesel LPG; Autogas
Nizozemsko Euro 95 Diesel LPG
Polsko Benzyny Pb95; 95 Eurosuper; 95 ON; Diesel LPG
Portugalsko S/Chumbo 95; Gasolina Diesel; Gasóleo GPL Auto
Rakousko Eurosuper 95; Super 95 Diesel LPG; Autogas
Rumunsko 95 Fara plumb Diesel GPL Auto
Řecko Unleaded 95; Aplie Diesel; Petrelaio LPG; Ieghra-ériej
Slovensko Benzin 95 Diesel; Nafta LPG
Slovinsko 95; 95 Oktanski bencin Diesel; Dizel LPG; Avtoplin
Španělsko Sin Plomo 95; Gasolina 95 Diesel; Gasóleo GLP
Švédsko 95 Diesel LPG
Velká Británie Unleaded; Unleaded 95 Diesel LPG; Autogas

Tým silniční bezpečnosti je značka, pod kterou vykonává své aktivity nezisková organizace Bezpečně na silnicích o.p.s. založená v roce 2010. Jejím hlavním posláním je prostřednictvím vhodných preventivních programů a aktivit přispívat ke snižování výskytu závažné dopravní nehodovosti. Více informací naleznete na webu http://www.tymbezpecnosti.cz

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky

Francie v dobách nejistých

Minulý týden se guvernér francouzské centrální banky snažil podpořit optimismus na trzích, když označil odhad poklesu domácí ekonomiky zveřejněný Mezinárodním měnovým fondem za přehnaně pesimistický. Francie by …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Chorvatská dovolená: K Jadranu letos nepřijede ani polovina Čechů

Rozhovor
Pokud někdo bude chtít letošní letní dovolenou i přes koronavirová omezení strávit u moře, mezi nejdostupnější cílové země patří Chorvatsko. Stačí nasednout do auta a už zhruba za devět hodin můžete být u Jadranu. Na přelomu června a července jsme to zkusili. V Umagu a okolí jsme strávili týden. Přinášíme vám praktické informace z cesty a chorvatského pobřeží.
Rolovat nahoru