Reakce investorů na sebe nenechala dlouho čekat. Aktiva, jako dolar, akcie a kryptoměny, zaznamenaly pozitivní sentiment. Obavy se naopak přenesly do sektoru čisté energie. Nadšení z výsledku voleb pokračovalo i v následujících dnech a přineslo nová historická maxima.
Dolar a výnosy na několikaměsíčních maximech
Trumpovo vítězství podpořilo cenu amerického dolaru vůči většině měn. Jeho cena se těsně po volbách dokonce vyšplhala na čtyřměsíční maximum. Důvodem prudkého růstu je protekcionistická politika nového prezidenta.
Ta je zaměřena na podporu domácí ekonomiky vyššími cly na dovážené produkty, nižšími daněmi pro firmy a dalšími regulacemi spolu s omezením přílivu nelegálních migrantů do USA, což podle informací zveřejněných agenturou Reuters vyvolává obavy z růstu inflace, státního dluhu a možnosti, že Fed následně zpomalí nebo úplně přestane snižovat úrokové sazby.
Futures na dolarový index (DXY), který sleduje vývoj dolaru vůči ostatním hlavním měnám, ve středu 6. listopadu 2024 vzrostl o téměř dvě procenta na přibližně 105,30 dolaru. K růstu částečně přispěl růst výnosů amerických státních dluhopisů.
Například výnos desetiletého státního dluhopisu se ve stejný den zvýšil o téměř 4,5 procenta. V obou případech šlo o nejvyšší úrovně od začátku července letošního roku. O několik dní později, 11. listopadu 2024, dolarový index vzrostl na 105,42 dolaru a výnos desetiletého dluhopisu Treasury zaznamenal mírnou korekci na 4,3 procenta.
Žlutý kov utrpěl
Růst hodnoty dolaru a slábnoucí nervozita před volbami pozastavily rekordní rally zlata z posledních měsíců. Po zveřejnění výsledků drahý kov během středečního obchodování ztratil tři procenta své hodnoty. Futures na zlato klesly na 2 676 dolarů. Spotová cena se pohybovala na úrovni 2 659 dolarů, čímž ztratila pět procent své hodnoty ze svých maxim z konce října.
Den poté, co Fed, centrální banka USA, snížil sazby o dalších 0,25 procenta, však cena zlata vzrostla o více než jedno procento a smazala část ztrát z předchozího dne. I přes krátkodobý zisk se však na začátku nového týdne drželo na nižších cenových úrovních. Zlato je považováno za bezpečný přístav v době ekonomické nejistoty, ale zisky dolaru a rostoucí výnosy dluhopisů způsobily korekci.
Efekt voleb však pravděpodobně nebude mít na trhy dlouhodobější dopad a pro finanční trhy bude opět důležitější pokračující geopolitické napětí a ekonomické údaje. Drahý kov může najít podporu také v prosincovém zasedání Fedu, kdy pravděpodobnost snížení sazeb podle nástroje CME Fed Watch Tool činí 68,8 procenta.
Bitcoin na historickém maximu
Vítězství republikánského kandidáta mělo pozitivní vliv i na kryptoměny. Bitcoin během volebního dne a následujícího dne přidal 11 procent a dosáhl nového maxima přes 75 500 dolarů. V následujících dnech kryptoměna rostla se ziskem dalších osm procent a v pondělí 11. listopadu 2024 dosáhla rekordní hodnoty 82 316 dolarů.
Těmto hodnotám pomohla především Trumpova „kryptopozitivní“ kampaň. V ní slíbil zachovat stávající vládní rezervy pro bitcoin, vyhodit předsedu americké Komise pro cenné papíry (SEC) Garyho Genslera, který zaujal k tomuto sektoru tvrdý postoj z hlediska regulace.
Jak informovala CNCB, pomohly také populistické výroky o těžbě digitálního zlata výhradně v USA a politické sliby, které posílily naděje odvětví na příznivější regulační prostředí za jeho vlády.
Pozitivní nálada v USA, v Evropě a v Číně je nejistá
Americký akciový trh rovněž zaznamenal zisky. Ve středu po zveřejnění výsledků zahájily indexy S&P 500, NASDAQ a Dow Jones obchodní den se zisky v rozmezí dvou až tří procent. Všechny pokračovaly v růstu i v následujících dnech a dosáhly nových maximálních hodnot, přičemž k 11. listopadu 2024 dosáhl NASDAQ 19 286 bodů, S&P 500 více než 6 000 bodů a Dow Jones 44 380 bodů.
Zatímco na americkém trhu panovala pozitivní nálada, Evropa a Čína tento optimismus nesdílely kvůli možnému zavedení vyšších cel na dovoz. Povolební zisky evropských indexů byly později během dne vystřídány ztrátami a výkonnost indexů v Číně byla smíšená.
Výhled podpořil některá odvětví
Akcie byly podpořeny optimismem, že Trumpova politika by mohla stimulovat hospodářský růst, snížit daně a případně zvýšit výdaje na infrastrukturu. Nižší regulace a pozitivní postoj k fosilním palivům posílily akcie společností z odvětví, jako jsou energetika, bankovnictví a technologie.
Miláček trhu, společnost Nvidia, vzrostla 7. listopadu 2024 na nové maximum, což ji také vyneslo na první místo v tržní kapitalizaci Hodnota společnosti činila více než 3,6 bilionu dolarů, čímž překonala i společnosti Apple a Microsoft.
Vítězství republikánů pomohlo také společnosti Tesla, jejíž generální ředitel je známým příznivcem nového prezidenta. Akcie výrobce elektromobilů po volbách prudce vzrostly a v následujících dnech dále rostly, čímž se dostaly na dvouleté maximum.
Zelené investice v červených číslech
Akcie čistých zdrojů energie zaznamenaly prudký pokles, přičemž nejvíce byly zasaženy solární a větrné společnosti. Je všeobecně známo, že Trump je příznivcem fosilních paliv, přičemž změnu klimatu označil za podvod a nařídil, aby USA odstoupily od Pařížské dohody o klimatu. Poklesy však byly pravděpodobně jen panickou reakcí obchodníků.
Navzdory Trumpovým prohlášením o zrušení Bidenova klimatického zákona k tomu pravděpodobně nedojde, protože nařízení má podporu i ve státech, kde se mnozí republikánští představitelé vyjádřili, že ho budou bránit.
Na potenciální změny reagoval i globální trh a pokles zaznamenaly i společnosti v Evropě. Navzdory nejistotě zůstává poptávka po obnovitelných zdrojích energie silná díky technologickému pokroku a iniciativám na snížení dopadů klimatických změn.
Autorka je hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading
(Redakčně upraveno)