
Švýcarská investiční banka UBS koupila přes noc za tři miliardy dolarů problematickou Credit Suisse. V průběhu této transakce ale ztratily veškerou hodnotu rizikové dluhopisy Credit Suisse v hodnotě 17 miliard dolarů.
Trh s těmito dluhopisy o objemu 250 miliard vznikl po globální finanční krizi, aby pomohl nedostatečně kapitálově zajištěným bankám v Evropě dosáhnout kapitálové přiměřenosti Tier 1. Ve skutečnosti se tato kategorie nazývá AT1, tedy Additional-Tier-1.
Tier 1 je nejvýše hodnocený kapitál, který lze například využít k vykompenzování nenávratných půjček či jiných problémů ve finančním sektoru. Tvoří ho nerozdělený zisk, běžné akcie a u mnoha evropských bank také AT1.

I když nejspíš nejde o nejlepší ukazatel, existuje fond ETF společnosti WisdomTree, který kopíruje právě vývoj tohoto trhu – všimněte si, že výše uvedený graf končí pátečním uzavřením trhu. Credit Suisse tvořila o něco víc než sedm procent tohoto indexu a tato část má teď nulovou hodnotu.
Rostoucí obavy trhů se o víkendu naplnily, když došlo k dohodě o převzetí Credit Suisse: Švýcarská národní banka jednostranně informovala všechny investory do AT1, že budou v případě záchrany formou bailoutu dluhopisy kategorie AT1 odepsány s nulovou hodnotou.
To je podle mě další krátkodobá a krátkozraká politická reakce na zásadní problém. Bankovní systém postupně ztratil veškerou zodpovědnost. Jedna krize za druhou nutily centrální banky a regulační orgány akceptovat rostoucí ztráty, takže jsou dnes kapitálové nároky slabé, nedostatečné a hlavně založené na interních modelech připravených bankami samotnými.
Bankovní model 3-6-3 (půjčovat si za 3 %, ostatním půjčovat za 6 % a ve tři odpoledne už být na golfu, pozn. aut.) přestal fungovat už v roce 2008 a na jeho místo nastoupilo „finanční inženýrství“, které se stalo největším zdrojem příjmů a zároveň nejefektivnějším nástrojem řízení bankovních rizik.
Toto dvojí využití finančního inženýrství nebyl nikdy dobrý nápad a ve skutečnosti zvyšuje riziko selhání bankovního modelu samotného.
Kvůli měnovým swapům centrálních bank a nic neřešící akvizici Credit Suisse ze strany UBS začalo obchodování bezprostředně po otevření trhů.
Vzestup cen může vydržet hodinu, den, nebo i týden, ale nakonec se budeme muset postavit čelem skutečnosti, že politické instituce ztratily důvěryhodnost, a když investoři ztrácejí důvěru v systém, putují peníze do hmotných a garantovaných aktiv, jako například do:
• Zlata,
• krátkodobých vládních dluhopisů,
• japonského jenu (JPY).
To jsou aktiva, která půjdou s největší pravděpodobností nahoru, a pokud mám pravdu ohledně „nového napětí“ v oblasti AT1, může začít výprodej eura. Velké evropské (a britské) banky mají v rámci Tier 1 velké objemy nesplacených firemních dluhopisů.
Autor je hlavní investiční analytik Saxo Bank
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com