Akcie UBS, poslední velké švýcarské banky, padají až o 14 %

Názor
Zřejmě největším negativním překvapením pondělního pohnutého obchodování na světových trzích je silný propad akcií poslední velké švýcarské banky, UBS.
Banka UBS po náročných a uspěchaných víkendových jednáních v neděli večer nuceně a nouzově převzala kolabující Credit Suisse. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ty se v pondělí ocitly dole až o 14 procent. Pokud by s takovým propadem pondělní obchodování i zakončily, půjde o jejich největší jednodenní cenovou ztrátu od světové finanční krize roku 2009.

Banka UBS po náročných a uspěchaných víkendových jednáních v neděli večer nuceně a nouzově převzala svého arcirivala, kolabující Credit Suisse.

Analytici proto přehodnocují svůj výhled stran výkonu akcií UBS v příštích dvanácti měsících – většinově snižují očekávanou cenu. Upozorňují totiž, že celý proces převzetí, který by měl být formálně finalizovaný do konce letoška, bude i poté pro UBS značnou výzvou.

PSALI JSME:
Washington se zapojil do jednání o spojení dvou největších švýcarských bank

Credit Suisse, zatížená roky skandálů, krizí a ztrát, má řadu „kostlivců ve skříni“, s nimiž se bude UBS muset vypořádat v již tak náročném prostředí utahované a utažené měnové politiky světově významných centrálních bank, které jejím prostřednictvím bojují s nejvyšší inflací za posledních několik desetiletí.

V rámci nutného „hledání synergií“ dvou spojujících se největších švýcarských bank mohou přijít o práci desítky tisíc jejich stávajících zaměstnanců, což bude pro vedení UBS „oříšek“ zase z hlediska reputačního a mediálního. Hrozí právní spory.

Navíc, vedení UBS bude dlouhé měsíce, možná roky pohlceno procesem slučování obou velkobank, takže bude mít logicky méně kapacity soustředit se na rozvoj UBS, jak až do neděle plánovalo. To vše vnímají investoři značně negativně.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Spojení dvou největších švýcarských bank by byla historická událost i pro světové finance

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nvidia hvězdou letošního roku

Společnost Nvidia i nadále vyráží dech a zastínila ostatní jako jednoznačná hvězda roku 2023, která od začátku roku raketově vzrostla o úžasných více než 180 procent. Nechává Metu v prachu a s neuvěřitelným 119% …

České banky mají za loňský rok rekordní zisky

Zisk bank a spořitelen v Česku loni poprvé v historii překonal psychologickou hranici 100 miliard korun, když dosáhl úrovně 102,6 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnila Česká národní banka. …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB