bool(false)

Jaké padělky letos frčí?

Letos se nejvíc prodávají padělky značkové audio a video techniky, jež těsně následují padělky textilu a hraček. S velkým náskokem je nejpostiženější značkou Adidas, následovaný hračkami PokémonWizards a Minecraft a kosmetikou Chanel. Jak se měnil zájem padělatelů v posledních třech letech?

Značka Adidas patří v tuzemsku dlouhodobě k nejfalšovanějším značkám. Foto: Pixabay

V prvním čtvrtletí letošního roku zajistila Česká obchodní inspekce (ČOI) padělky nejrůznějšího zboží za více než 16 milionů (podle cen originálů). Ve stejném období loňského roku to bylo podstatně méně, jen 6,5 milionu korun.

Nejsilnější skupinou falzifikátů byly v obou sledovaných obdobích „další druhy výrobků“, což je označení, pod které spadají například sluneční brýle, nejrůznější přívěsky, deštníky, ale také pilníky na nehty, vlasové kartáče, baterie, kabely USB a podobně. Z blíže určitelného sortimentu byla na prvním místě audio video technika, za ní textil a hračky. Nejčastěji inspektoři padělky zajistili v Západočeském a Karlovarském kraji. V těchto krajích ČOI provádí dlouhodobě nejvíce kontrol a stejně tak dlouhodobě se v nich nejčastěji setkává s padělky.

ZLOM V ROCE 2014

Z výsledků kontrol je zřejmé, že se zájem padělatelů a jejich odběratelů o konkrétní značky rok od roku mění. Druhová skladba jejich sortimentu však letos, stejně jako v letech 2016 a 2015 zůstává bez větších změn, když na prvních místech je pravidelně audio video technika, textil a hračky.

Z hlediska skladby padělků byl zřejmě zlomový rok 2014. Textilu totiž tehdy ještě patřilo první místo, druhé obsadila obuv a kožená galanterie a až třetí bylo audio video. O rok dříve bylo pořadí na prvních třech místech stejné.

Podle výsledků kontrol ČOI je letos nejpostiženější značkou Adidas, další dvě místa pak patří hračkám PomémonWizards a Minecraft.

ADIDAS JE STÁLICE

Za celý loňský rok však patří Adidasu až pátá příčka. Inspektoři totiž v roce 2016 odhalili nejvíce falešných výrobků se značkou Minions (v tuzemsku známá svými Mimoni, které znají asi všechny děti). Tu následovaly módní značky Michael Kors a Louis Vuitton a před Adidas se ještě dostaly hračky Frozen. Další dvě místa patřila značkám Nike a Scholl.

Michael Kors, Louis Vuitton, Nike a Adidas byly mezi nejčastěji zachycenými falzifikáty i v roce 2015. Mezi ně se dostala ještě Ovečka Shaun známá z animovaných filmů a předstihly je značky Burberry a Virgina. Výlučnou pozici u padělatelů měl Adidas, Louis Vuitton a Michael Kors i v roce 2014. O Adidas a Louis Vuitton to platilo i o rok dříve.

Za celý rok 2016 zabavila ČOI více než 46 tisíc padělků za 207 milionů korun, o rok dříve za 101 a v roce 2014 za 129 milionů korun.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky [S] Opening

PROFI CREDIT vstupuje na trh on-line půjček pod značkou Razdva půjčka

Společnost PROFI CREDIT má za cíl si v segmentu on-line půjček vydobýt stejnou pozici jako má v off-linu, kde je třetím největším poskytovatelem nebankovních půjček v Česku. Sází hlavně na rychlost vyplacení peněz na účet klientů, a to do 15 minut od schválení žádosti. Na on-line trh nebankovních půjček letos …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …

Inflace se ještě udrží nad dvěma procenty

Rozhovor
Analytik Československé obchodní banky Petr Dufek odhaduje, že se inflace ještě nějakou dobu udrží nad dvěma procenty, jako tomu bylo v květnu. Na růstu cen se už ovšem nebudou tolik projevovat pohonné hmoty, ale například vyšší náklady spojené s bydlením. „Ostatně už loni jsme odhadovali, že dražší bydlení bude hlavním inflačním faktorem roku 2018,“ řekl Dufek v rozhovoru pro portál Finanční a ekonomické …
Rolovat nahoru