Jaké padělky letos frčí?

Letos se nejvíc prodávají padělky značkové audio a video techniky, jež těsně následují padělky textilu a hraček. S velkým náskokem je nejpostiženější značkou Adidas, následovaný hračkami PokémonWizards a Minecraft a kosmetikou Chanel. Jak se měnil zájem padělatelů v posledních třech letech?

Značka Adidas patří v tuzemsku dlouhodobě k nejfalšovanějším značkám. Foto: Pixabay

V prvním čtvrtletí letošního roku zajistila Česká obchodní inspekce (ČOI) padělky nejrůznějšího zboží za více než 16 milionů (podle cen originálů). Ve stejném období loňského roku to bylo podstatně méně, jen 6,5 milionu korun.

Nejsilnější skupinou falzifikátů byly v obou sledovaných obdobích „další druhy výrobků“, což je označení, pod které spadají například sluneční brýle, nejrůznější přívěsky, deštníky, ale také pilníky na nehty, vlasové kartáče, baterie, kabely USB a podobně. Z blíže určitelného sortimentu byla na prvním místě audio video technika, za ní textil a hračky. Nejčastěji inspektoři padělky zajistili v Západočeském a Karlovarském kraji. V těchto krajích ČOI provádí dlouhodobě nejvíce kontrol a stejně tak dlouhodobě se v nich nejčastěji setkává s padělky.

ZLOM V ROCE 2014

Z výsledků kontrol je zřejmé, že se zájem padělatelů a jejich odběratelů o konkrétní značky rok od roku mění. Druhová skladba jejich sortimentu však letos, stejně jako v letech 2016 a 2015 zůstává bez větších změn, když na prvních místech je pravidelně audio video technika, textil a hračky.

Z hlediska skladby padělků byl zřejmě zlomový rok 2014. Textilu totiž tehdy ještě patřilo první místo, druhé obsadila obuv a kožená galanterie a až třetí bylo audio video. O rok dříve bylo pořadí na prvních třech místech stejné.

Podle výsledků kontrol ČOI je letos nejpostiženější značkou Adidas, další dvě místa pak patří hračkám PomémonWizards a Minecraft.

ADIDAS JE STÁLICE

Za celý loňský rok však patří Adidasu až pátá příčka. Inspektoři totiž v roce 2016 odhalili nejvíce falešných výrobků se značkou Minions (v tuzemsku známá svými Mimoni, které znají asi všechny děti). Tu následovaly módní značky Michael Kors a Louis Vuitton a před Adidas se ještě dostaly hračky Frozen. Další dvě místa patřila značkám Nike a Scholl.

Michael Kors, Louis Vuitton, Nike a Adidas byly mezi nejčastěji zachycenými falzifikáty i v roce 2015. Mezi ně se dostala ještě Ovečka Shaun známá z animovaných filmů a předstihly je značky Burberry a Virgina. Výlučnou pozici u padělatelů měl Adidas, Louis Vuitton a Michael Kors i v roce 2014. O Adidas a Louis Vuitton to platilo i o rok dříve.

Za celý rok 2016 zabavila ČOI více než 46 tisíc padělků za 207 milionů korun, o rok dříve za 101 a v roce 2014 za 129 milionů korun.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru