Je současná „rally“ drahých kovů u konce s dechem?

Zlato, stříbro a měď byly ještě nedávno uprostřed silného „býčího“ trhu. S každým dalším nárůstem zájmu investorů tak kovy posouvaly svoje historická maxima. Poslední týdny ovšem přinesly určitou korekci cen a nabízí se otázka, zda současný vývoj předznamenává hlubší pokles na trhu, nebo je možnou investiční příležitostí. Jaké jsou příčiny tohoto pádu? Co můžeme dále od těchto komodit očekávat?
Zlato bude hrát roli bezpečného přístavu a uchovatele hodnoty v čím dál více turbulentním světě, který je v éře deglobalizace daleko méně ekonomicky předvídatelný. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ceny zlata se vyšplhaly na rekordních 2 449,95 dolaru za troyskou unci 20. května letošního roku, stříbro ve stejný den atakovalo 32,491 dolaru za unci. Měď se pak dostala v tento den až na pět dolarů za libru, což bylo rovněž nové absolutní maximum.

K tomuto vývoji přispěla kombinace určitého geopolitického napětí (probíhající napětí na Tchaj-wanu, ofenziva Ruska na Ukrajině, ofenziva Izraele v Rafáhu, pozn. aut.) a obnovená očekávání brzkého snížení úrokových sazeb ze strany americké centrální banky (Fed). Prudký nárůst hodnoty kovů přišel navzdory negativním signálům, které již od začátku letošního roku vysílají data o inflaci.

Index spotřebitelských cen CPI vzrostl v USA o 0,3 procenta po březnovém a únorovém zvýšení o 0,4 procenta. Spotřebitelská inflace se tak v dubnu meziročně zvýšila o 3,4 procenta z březnových 3,5 procenta. Následně přišel zápis z posledního jednání Fedu, který poněkud zamíchal kartami.

Představitelé FOMC (Federální výbor pro otevřený trh, pozn. red.) zaujali výraznější „jestřábí“ postoj, protože se domnívají, že dosažení 2% inflačního cíle může trvat podstatně déle. V tomto směru jim příchozí data skutečně dávají za pravdu. Zlato tak např. reagovalo prudkým poklesem a během následujících tří dnů ztratilo přibližně pět procent. Ostatní kovy na tom byly prakticky stejně.

Přes neuspokojivá data o růstu cenové hladiny v americké ekonomice si troufám tvrdit, že jde pouze o dočasný stav. Zlato bude hrát roli bezpečného přístavu a uchovatele hodnoty v čím dál více turbulentním světě, který je v éře deglobalizace daleko méně ekonomicky předvídatelný. Navíc se vyspělé státy nejen kvůli zbrojení stále více zadlužují.

Dobrým příkladem jsou USA, kde deficit rozpočtu letos může dosáhnout přes šest procent v poměru k hrubému domácímu produktu (HDP). Nedávný prudký nárůst cen stříbra, který byl založen na kombinaci silné poptávky v průmyslu a cenové dostupnosti kovu, naznačuje trvalou změnu nálady investorů.

Stříbro se může stát vážným uchazečem o titul „drahý kov, který je třeba sledovat“ a může dlouhodobě doplňovat zlato jako uchovatel hodnoty. A měď vzhledem k rostoucí poptávce v rámci transformace energetiky určitě neřekla poslední slovo, poptávka po tomto kovu se má do roku 2040 7,5 znásobit.

Autor je hlavní ekonom společnosti Argos Capital
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB