Je technologie 3D tisku konečně připravena růst?

Názor
3D tisk, nazývaný také aditivní výroba, existuje už od konce 80. let a má za sebou už několik nepodařených startů. Mezi nejvíce medializované patří ten kolem roku 2013, kdy si průmyslové podniky i investoři mysleli, že brzy bude 3D tiskárna v každé domácnosti.
3D tisk se hodí pro rychlou a levnou přípravu prototypů nových součástek, ale na masovou výrobu zatím není připraven. Ilustrační foto: Pixabay.com

Vývoj se ale vydal jiným směrem a odvětví si nakonec uvědomilo, že jeho budoucností je tzv. aditivní výroba lepších komponent pro průmyslové využití. Vzhledem ke standardizaci probíhající v posledních letech, k dostupnosti materiálů a k nižším nákladům předpovídají některé výzkumné agentury, že nyní přichází desetiletí rychlého růstu.

3D tisk byl považován za atraktivní a vzrušující témat už v letech 2010 a 2013. Očekávalo se, že kolem něj vznikne spotřební trh s vysokým růstem a domácnosti začnou nakupovat vlastní 3D tiskárny. Ukázalo se však, že jde jen o další nepodařený start jako už v tomto odvětví tolikrát. Vždyť první pokusy o komerční využití 3D technologie se objevily už koncem 80. let minulého století.

Problémem 3D tisku byla vždy jeho celková složitost. Komponenty se musely navrhovat ve specializovaném softwaru, tisk měl vysoké náklady a nebyl dostatečně standardizovaný. A i když se pojem 3D tisk používá dodnes, postupně začalo být toto odvětví označováno jako tzv. aditivní výroba.

PSALI JSME:
Oblečení a boty si už lze snadno vytisknout podle svého vkusu

Jeho budoucnost je totiž spojena s výrobním průmyslem. V posledních letech došlo k nárůstu standardizace, snížení nákladů, zvýšení dostupnosti výrobních materiálů a zejména k výraznému pokroku při tisku z kovu. Některé výzkumné agentury proto očekávají, že kolem 3D tisku do roku 2026 vyroste trh o objemu 41 miliard dolarů.

3D tisk se hodí pro rychlou a levnou přípravu prototypů nových součástek, ale na masovou výrobu zatím není připraven. Postupující standardizace však v nadcházejících letech povede k rychlejšímu snižování nákladů a většímu rozšíření této technologie, i když cesta k růstu může být pro aditivní výrobu ještě dlouhá.

Níže uvedený graf ukazuje, jak se za poslední čtyři roky změnila míra využití 3D tisku v oblasti průmyslové výroby. Objevují se stále zřetelnější signály, že aditivní výroba vstupuje do nové fáze výrazného, udržitelnějšího růstu.

Podle nás představuje 3D tisk pro mnoho průmyslových podniků příležitost snížit hmotnost používaných součástek i náklady na ně a tímto způsobem zvýšit svou energetickou efektivitu. A tak může mít aditivní výroba své místo na cestě k dekarbonizaci, kterou popisujeme ve svém výhledu na 3. čtvrtletí.

Zdroj: https://amfg.ai

Koš 3D tisku

Náš koš firem zabývajících se 3D tiskem je s pouhými 16 podniky dosud nejmenším, jaký jsme kdy připravili. Protože chceme, aby byly tyto koše co nejvíce zaměřené na dané téma, je náš výběr mnohem užší, než v případě dostupných ETF fondů spojených s 3D tiskem.

Jak ukazuje tabulka, vidí analytici toto odvětví spíše pozitivně a mediánová cílová cena je 17 procent nad cenu aktuální. Navíc si tento koš už od prosince 2015 vede lépe, než index MSCI World. Ale všichni víme, že výsledky tematických košů mají určité výběrové zkreslení. Uplatňuje se tady klam přeživších, a tak nelze tyto údaje považovat za indikátor budoucích výkonů.

Jednou z nejznámějších firem z oblasti 3D tisku je společnost Desktop Metal, která měla IPO v květnu 2019 a v současnosti zahájila komercializaci své technologie. Podle očekávání by měly její výnosy dosáhnout v letošním roce 103 milionů dolarů. Tržní hodnota firmy odráží novou ochotu riskovat i v tomto odvětví a vyšplhala se už na 2,8 miliardy dolarů.

Zdroj: Bloomberg a Saxo Group

Hlavní rizika

3D tisk už má za sebou od konce 80. let vzlety i pády. V období kolem roku 2013 zavládlo mezi spotřebiteli nadšení, média byla 3D tisku plná a spousta investorů se spálila. Proto se nad jeho budoucností neustále vznáší stín podezření. Odvětví samotné zatím není nijak veliké a pořád existuje mnoho překážek, které je nutné překonat, než se stane plnohodnotnou součástí průmyslu.

Možná jde jen o další nepodařený start. Ocenění akcií je vysoké, mnohé firmy z našeho koše jsou malé a některé nemají téměř žádné výnosy. To znamená, že je aditivní výroba navzdory potenciálně slibné budoucnosti vysoce rizikovou investicí.

Dalším nebezpečím pro investory je i fakt, že si velké průmyslové podniky budují vlastní kapacity aditivní výroby, které potřebují úzce integrovat se stávajícími výrobními procesy, takže se firmám z našeho koše nemusí podařit své investice do 3D tisku plně zúročit.

Autor je vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Postavit domek do milionu. Třeba z kontejneru. Jde to, ale…

Zavřít reklamu ×
  1. 3D tisk bude růst, pokud bude růst objem zkušebnictví a vývojářství nových věcí a nových aplikací, potom objem bezsériových a málosériových výrob a potom objem produkce vyžadující díly složené z extrémně složitých a atypických struktur.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.