Je to oficiální: Rusko je v bankrotu vůči zahraničí

Názor
Světově významná ratingová agentura Moody's v noci na úterý středoevropského času potvrdila, že Rusko se ocitlo v platební neschopnosti – tedy v bankrotu – vůči svým zahraničním věřitelům. Rusko se v platební neschopnosti ocitlo už v pondělí, ta však nebyla oficiálně vyhlášena. Nyní ji tedy oficiálně vyhlásila zmíněná ratingová agentura Moody's.
Rusko sice má peníze i ochotu dlužné částky nadále řádně hradit, ale neumožňují mu to západní sankce. Ilustrační foto: Pixabay.com

Moody’s patří mezi trojici světově významných ratingových agentur, takže její stanovisko má z hlediska mezinárodních finančních trhu značnou váhu. Dokonce takovou, že jej lze ztotožnit s oficiálním, všeobecně přijímaným verdiktem.

Rusko tedy poprvé za více než 104 let tudíž zbankrotovalo na svůj zahraniční dluh. Jde ovšem o bankrot technického rázu, protože Rusko má peníze i ochotu dlužné částky nadále řádně hradit. Neumožňují mu to však západní sankce.

PSALI JSME:
Rusko zbankrotovalo. Jak se teď zahraniční věřitelé dostanou ke svým penězům?

Západ se sankcemi snaží Rusko vytrestat za invazi na Ukrajinu. Západní činitelé situaci často interpretují tak, že Rusko se samo rozhodlo dluhy neplatit. Tím, že dále válčí na Ukrajině. Pokud by válku na Ukrajině nerozpoutalo, případně se z ní od té doby stáhlo či podniklo jiné zásadní a věrohodné kroky k dosažení míru, Západ by mu možnost hradit dluh neblokoval.

Ve složité situaci se ocitají také zahraniční věřitelé Ruska. Ti kvůli blokaci nemají své peníze řádně a včas na účtech. Navíc se to bude opakovat, Rusko se z bankrotového stavu jen tak nevymaní. Věřitelé tudíž zvažovat, jak se k penězům dostat.

Je však možné, že někteří z věřitelů Ruska budou vyčkávat. S vírou, že válka skončí, situace se urovná a Rusko opět začne své závazky plnit. Tuto víru zřejmě upevní to, že Rusko – jak je řečeno – má peníze i ochotu splátky uskutečňovat, jenom tak z důvodu sankcí činit nemůže.

PSALI JSME:
Západ půjde po majetku ruských oligarchů

Někteří věřitelé Ruska ale vyčkávat nehodlají. Navrhují, aby jejich neuhrazené pohledávky vůči Rusku byly uspokojeny z peněz získaných prodejem majetku, jenž byl zmrazen ruským oligarchům, jako jsou přímořské vily, další luxusní sídla, vrcholná umělecká díla nebo jachty.

Alternativou je podle nich uhrazení pohledávek z rezerv ruské centrální banky, které byly v objemu několika stovek miliardy dolarů zmrazeny letos krátce po zahájení invaze na Ukrajinu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Rusko už je v bankrotu, tvrdí ratingová agentura Standard & Poor's

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace v eurozóně pravděpodobně za vrcholem

HICP inflace v eurozóně v listopadu poklesla z říjnových 10,6 procenta meziročně na rovných deset procent. Za tržním odhadem ve výši 10,4 procenta tak mírně zaostala. Zpomalení celkové inflace šlo hlavně na vrub …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB