Je tu úplněk. Pozor na zlámané nohy a nabouraná auta

Měsíčnímu úplňku, který se znovu objeví poslední lednový den, se přisuzuje až magická moc. Lidé mu často přisuzují náměsíčnictví, ale třeba také vyšší počet zplozených chlapečků nebo větší aktivitu až agresivitu všelijakých tvorů od žížal přes vosy a včely až po některé psy. Kdo tomu chce věřit, ten tomu i věří. Na druhou stranu existují prokazatelná fakta, že pojišťovny den před tím, než je Měsíc vidět celý, zaznamenávají větší počet úrazů a škod.

Měsíčnímu úplňku, který se znovu objeví poslední lednový den, se přisuzuje až magická moc. Foto: Pixabay

Nezávislé průzkumy ukazují, že na více než devadesát procent lidí mají jednotlivé fáze Měsíce nezanedbatelný vliv. Pro některé dokonce hodně velký – zvláště, když dosáhne úplňku. Bezmála čtyřicet procent dotazových je přesvědčeno, že den před tím, než věčný souputník Země dosáhne svého největšího objemu, trpí vnitřním neklidem a posléze rovněž nespavostí. „Magické“ noci – úplňku – se připisují takové negativní účinky, jako je zvýšený počet nehod, úrazů, ale rovněž zločinů.

V tomto případě to není realitě až tak vzdálené, jak dokazuje statistika společnosti Allianz. Z porovnání dlouhodobých dat vyplývá, že den a noc před úplňkem pojišťovna registruje více škod z automobilových nehod, z úrazů a rovněž více událostí souvisejících s pojištěním odpovědnosti. To kryje náklady za škody, které dotyčný způsobí někomu jinému v běžném životě, případně zaviní nějakou nehodu jeho pes. Podle analytiků pojišťovny se klientům přihodí přibližně o patnáct procent více pojistných událostí než v jiné dny.

„I přes statistickou zajímavost nelze stavět jakoukoliv rizikovou strategii na fázích Měsíce. Uvážlivě bychom se měli chovat každý den – dnes, při úplňku i tři dny po něm. Pokud se například řidič z jakéhokoliv důvodu, třeba i kvůli únavě, necítí na to usednout za volant, ať raději neřídí,“ říká ředitelka úseku řízení rizik pojišťovny Allianz Kamila Šimonová.

Kdo chce být před a během úplňku přece jen ještě o něco více opatrný, měl by si kromě středy 31. ledna poznamenat ještě následujících jedenáct dní, kdy se Měsíc ukáže v celé své kráse: sobota 31. března, pondělí 30. dubna, úterý 29. května, čtvrtek 28. června, pátek 27. července, neděle 26. srpna, úterý 25. září, středa 24. října, pátek 23. listopadu a sobota 22. prosince.

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru