Je tu úplněk. Pozor na zlámané nohy a nabouraná auta

Měsíčnímu úplňku, který se znovu objeví poslední lednový den, se přisuzuje až magická moc. Lidé mu často přisuzují náměsíčnictví, ale třeba také vyšší počet zplozených chlapečků nebo větší aktivitu až agresivitu všelijakých tvorů od žížal přes vosy a včely až po některé psy. Kdo tomu chce věřit, ten tomu i věří. Na druhou stranu existují prokazatelná fakta, že pojišťovny den před tím, než je Měsíc vidět celý, zaznamenávají větší počet úrazů a škod.

Měsíčnímu úplňku, který se znovu objeví poslední lednový den, se přisuzuje až magická moc. Foto: Pixabay

Nezávislé průzkumy ukazují, že na více než devadesát procent lidí mají jednotlivé fáze Měsíce nezanedbatelný vliv. Pro některé dokonce hodně velký – zvláště, když dosáhne úplňku. Bezmála čtyřicet procent dotazových je přesvědčeno, že den před tím, než věčný souputník Země dosáhne svého největšího objemu, trpí vnitřním neklidem a posléze rovněž nespavostí. „Magické“ noci – úplňku – se připisují takové negativní účinky, jako je zvýšený počet nehod, úrazů, ale rovněž zločinů.

V tomto případě to není realitě až tak vzdálené, jak dokazuje statistika společnosti Allianz. Z porovnání dlouhodobých dat vyplývá, že den a noc před úplňkem pojišťovna registruje více škod z automobilových nehod, z úrazů a rovněž více událostí souvisejících s pojištěním odpovědnosti. To kryje náklady za škody, které dotyčný způsobí někomu jinému v běžném životě, případně zaviní nějakou nehodu jeho pes. Podle analytiků pojišťovny se klientům přihodí přibližně o patnáct procent více pojistných událostí než v jiné dny.

„I přes statistickou zajímavost nelze stavět jakoukoliv rizikovou strategii na fázích Měsíce. Uvážlivě bychom se měli chovat každý den – dnes, při úplňku i tři dny po něm. Pokud se například řidič z jakéhokoliv důvodu, třeba i kvůli únavě, necítí na to usednout za volant, ať raději neřídí,“ říká ředitelka úseku řízení rizik pojišťovny Allianz Kamila Šimonová.

Kdo chce být před a během úplňku přece jen ještě o něco více opatrný, měl by si kromě středy 31. ledna poznamenat ještě následujících jedenáct dní, kdy se Měsíc ukáže v celé své kráse: sobota 31. března, pondělí 30. dubna, úterý 29. května, čtvrtek 28. června, pátek 27. července, neděle 26. srpna, úterý 25. září, středa 24. října, pátek 23. listopadu a sobota 22. prosince.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Pojištění

Prudké navýšení počtu smrtelných dopravních nehod

Celkem 41 smrtelných nehod z povinného ručení – tedy o 58 procent více – řešila v loňském roce pojišťovna UNIQA. Pojišťovna o tom informovala v tiskové zprávě. Také její statistiky potvrzují neblahý celorepublikový …

Pozor, sníh na střeše! Jen varovná cedule nestačí

Zimní období přináší majitelům a správcům budov starosti navíc. Po revizích kotlů a komínů musejí být připraveni na čištění chodníků před budovami od sněhu nebo posypání štěrkem při námrazách. Další povinností je …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Letos maximálně 362 mrtvých na silnicích? Nereálné

Analýza
Podle dlouhodobé Národní strategie bezpečnosti silničního provozu by letos na českých silnicích mělo zemřít maximálně 362 lidí a těžce zraněných by mělo být 2 222 osob. Tento cíl není příliš reálný. I vzhledem k počtu usmrcených a těžce zraněných v uplynulém roce.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru